Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Brytyjski rząd walczy z niedoborami prądu

0
Podziel się:

Prace nad prawem energetycznym przeniosły się z Izby Gmin do Izby Lordów.

Brytyjski rząd walczy z niedoborami prądu
(mandj98/CC/Flickr)
bEJWFZGZ

Brytyjski rząd zaproponował francuskiemu koncernowi EDF udzielenie gwarancji finansowych w wysokości 10 mld funtów w zamian za uruchomienie nowych bloków atomowych w Hinkley Point. To jeden ze sposobów zapobiegnięcia potencjalnym niedoborom energii na rynku.

Ofgem, brytyjski regulator rynku energii, po raz kolejny przestrzegł ostatnio przed potencjalnymi zakłóceniami w dostawach energii. Mogą one wystąpić już w 2015 roku.

Na reakcję rządu nie trzeba było długo czekać. Brytyjski skarb zaoferował koncernowi EDF udzielenie gwarancji finansowych w wysokości 10 mld funtów, by ten mógł pozyskać środki na budowę nowych bloków atomowych.

bEJWFZHb

Rząd zapewnia przy tym, że wsparcie to nie będzie miało formy subsydiowania a komercyjnej pożyczki. Podobny mechanizm zastosowano wobec największej brytyjskiej elektrowni węglowej Drax, która realizowała projekt konwersji na biomasę.

Nowe bloki atomowe są brytyjskiej energetyce potrzebne ze względu na przewidywane zamknięcie aż ośmiu z dziewięciu tamtejszych elektrowni jądrowych do połowy przyszłej dekady. Do końca lat 20. zamknięte mają zostać elektrownie wytwarzające w sumie jedną piątą brytyjskiej energii elektrycznej.

Rządowe propozycje przewidują również nadanie operatorowi sieci energetycznej, spółce National Grid, uprawnień w sytuacji ryzyka niedoboru energii. Spółka miałaby otrzymać prawo do ograniczania dostaw energii dla dużych odbiorców w szczytowych okresach w zamian za korzyści finansowe.

Operator sieci miałby również możliwość zawierania krótkookresowych kontraktów na dostawy energii z wytwórcami, którzy planują wyłączenie swoich bloków energetycznych.

bEJWFZHh

W ramach procedowanego obecnie w parlamencie nowego prawa energetycznego rząd planuje wprowadzić także mechanizm aukcji na dostawy określonych wolumenów energii w określonym czasie. Takie aukcje miałyby ruszyć już w przyszłym roku i pozwolić na zagwarantowanie odpowiednich poziomów produkcji energii od roku 2018.

Zwycięzcy aukcji otrzymaliby gwarancję zapłaty za energię nawet w sytuacji, jeśli nie będzie ona potrzebna, a rząd zabezpieczyłby się przed niespodziewanymi skokami zapotrzebowania na energię, głównie w okresach zimowych.

Prace nad prawem energetycznym przeniosły się z Izby Gmin do Izby Lordów. Niższa izba brytyjskiego parlamentu zatwierdziła z niewielkimi poprawkami rządowy projekt. Procedowanie projektu ma zakończyć się jesienią tego roku. Nowa ustawa miałaby wejść w życie z początkiem 2014 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Tauron będzie magazynował energię. Jest decyzja - _ To będzie miało kluczowe znaczenie dla pracy sieci energetycznej. Jest też konieczne przy wzroście znaczenia odnawialnych źródeł energii _ - mówi Dariusz Lubera, prezes Tauronu.
Oto największy w Polsce projekt energetyczny Gminy czy osoby prywatne w przyszłości mogłyby sprzedawać firmom energetycznym energię produkowaną z biomasy czy odpadów.
Pierwszy gaz z łupków trafi do sieci za trzy lata? Według niego nie należy jednak spodziewać się, że z miejsca gaz łupkowy stanie się znaczącym źródłem zaopatrzenia brytyjskiego rynku w gaz.
bEJWFZHC
energia
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)