Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Brytyjskie linie lotnicze chcą zwolnić 5 tys. osób

0
Podziel się:

Na dwa lata mają być zamrożone płace dla personelu naziemnego, pokładowego i bagażowych.

Brytyjskie linie lotnicze chcą zwolnić 5 tys. osób
(PAP/EPA)

Linie lotnicze British Airways (BA) chcą zmniejszyć zatrudnienie o 5 tys. osób i zamrozić na dwa lata płace dla personelu naziemnego, pokładowego i bagażowych - donosi telewizja Sky, powołując się na anonimowe źródła.

Rozmowy kierownictwa BA ze związkami zawodowymi GMB i Unite na temat zatrudnienia i płac nie doprowadziły do porozumienia w wyznaczonym terminie do 30 czerwca.

Przedstawiciele BA nie stawili się na rozmowy, a przewoźnik zwrócił się z wnioskiem o interwencję do niezależnego arbitrażu w sporach pracowniczych - Acas. Możliwe, że w szczytowym okresie letniego ruchu może dojść do zakłóceń lotów.

BA dążą do obniżki kosztów w związku ze stratą za ostatni rok obrachunkowy przekraczającą 400 mln funtów i spadkiem popytu na podróże. W bezprecedensowym apelu do pracowników szef BA Willie Walsh zwrócił się nawet o przepracowanie do 1 miesiąca bez wynagrodzenia.

Według BA na apel miało odpowiedzieć pozytywnie ok. 7 tys. pracowników na ok. 40 tys. ogółu zatrudnionych. Wcześniej na obniżkę płac w zamian za przejęcie akcji BA zgodził się związek zawodowy pilotów, choć piloci nie zaaprobowali go jeszcze w głosowaniu.

Związki zawodowe obawiają się, że wskutek zmian proponowanych przez kierownictwo dojdzie do podzielenia pracowników wykonujących tę samą pracę na mających lepsze i gorsze warunki zatrudnienia.

Związki chcą też, by zmiany proponowane przez management miały charakter przejściowy (na okres kryzysu), a nie stały. Innymi spornymi punktami są skala zwolnień grupowych i procedura konsultacji w przypadku ich zarządzenia.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)