Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BŚ i MFW zapowiadają walkę z ubóstwem na świecie

0
Podziel się:

Dziś za mniej niż 1,25 dolara dziennie żyje na świecie 1,2 mld ludzi, czyli około 17 proc. populacji.

BŚ i MFW zapowiadają walkę z ubóstwem na świecie
(Filipe Moreira / Flickr (CC))

Komitet Rozwoju Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego przyjął za cel zmniejszenie skrajnego ubóstwa do 3 proc. populacji do 2030 roku. Obecnie za mniej niż 1,25 dolara dziennie żyje na świecie 1,2 mld ludzi, czyli około 17 proc. populacji.

_ - Wierzymy, że mamy historyczną możliwość wyeliminowania skrajnego ubóstwa za życia jednego pokolenia _ - mówił na sobotniej konferencji prasowej w Waszyngtonie przewodniczący Komitetu Rozwoju Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego Marek Belka. W stolicy USA obywała się wiosenna sesja MFW i BŚ.

Belka przyznał, że globalny cel zmniejszenia liczby ludzi żyjących za mniej niż dolara i dwadzieścia pięć centów dziennie do 3 proc. do 2030 r. jest ambitny. Zwrócił uwagę, że jego osiągnięcie będzie wymagało wysokiego wzrostu gospodarczego w państwach rozwijających się, ale też przekładania się rozwoju na redukcję biedy. Zauważył, że w wielu krajach z niskim dochodem nie było to wcześniej powszechne.

_ - Pierwszy raz w historii zobowiązaliśmy się do osiągnięcia celu, jakim jest zakończenie ubóstwa. Świat wolny od ubóstwa to już nie tylko marzenie _ - mówił prezes Banku Światowego Jim Yong Kim.

Komitet zatwierdził również drugi cel Banku Światowego - wspieranie dobrobytu. BŚ chciałby zmniejszania nierówności poprzez wzrost dochodów 40 proc. najbiedniejszej części społeczeństwa.

Skrajne ubóstwo najpowszechniejsze jest w Afryce subsaharyjskiej i w Indiach, gdzie w sumie żyje dwie trzecie najbiedniejszych mieszkańców świata.

Komitet Rozwoju jest wspólnym forum Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W jego skład wchodzi 25 członków reprezentujących blisko 190 państw należących do obu instytucji. Zajmuje się tematami związanymi z polityką rozwojową, w tym kwestiami finansowania niezbędnego dla wspierania państw rozwijających się.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/m220426.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mfw;wskazuje;na;nowe;zagrozenia;kryzysowe,24,0,1290008.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nowe zagrożenia kryzysowe. MFW pokazuje, co to może być Światowy system finansowy jest znacznie bardziej stabilny niż przed sześcioma miesiącami, ale nadal potrzeba wiele pracy, by go uzdrowić.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/160/m268192.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;to;przyklad;do;nasladowania;oni;tak;twierdza,191,0,1291711.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polska to przykład do naśladowania. Oni tak twierdzą Dostaliśmy pochwały od Banku Światowego. _ Teraz czas na innowacyjność. _
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/m268169.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/szczyt;g20;wspolpraca;w;walce;z;rajami;podatkowymi,179,0,1291699.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Będą wspólnie walczyć z rajami podatkowymi? G20 chce ściślejszej współpracy w sprawie wymiany informacji dotyczących unikania płacenia podatków.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)