Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

Budowa domu może być droższa. Wszystko przez wyrok NSA

46
Podziel się

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że preferencyjna stawka VAT w budownictwie nie ma zastosowania wobec infrastruktury wokół domu. Może to spowodować wzrost cen w budownictwie.

Stawka VAT 8 proc.? Dla domu - tak. Dla płotu już nie
Stawka VAT 8 proc.? Dla domu - tak. Dla płotu już nie (EAST NEWS)
bDyCMIHV

Sprawa dotyczy rozliczenia VAT za poszczególne miesiące 2011 r. – informuje "Rzeczpospolita". Chodziło o firmę, która oferowała w sprzedaży domy jednorodzinne "pod klucz", gotowe do zamieszkania. Domy miały powierzchnie nie większą niż 300 mkw. Taki jest limit, który pozwala się zmieścić w wymogach dotyczących stawki 8-proc. VAT w budownictwie.

Umowy sprzedaży i cena brutto domu nie obejmowała jednak infrastruktury towarzyszącej. Jednak klient miał dostawać w pakiecie budowę domu, jego wykończenie, działkę i wszystkie elementy towarzyszące. Na te ostatnie składały się: przyłączenia gazowe i energetyczne, tarasy, chodniki, ogrodzenia czy drogi dojazdowe.

Zobacz także: Stowarzyszenie architektów: lex deweloper zagrozi konkurencji na rynku mieszkaniowym
bDyCMIHX

Na wszystko firma stosowała 8-proc. stawkę VAT dla budownictwa. Ale po kontroli skarbówka uznała, że dziesięć domów ma źle rozliczony VAT. Zdaniem urzędników infrastruktura wokół domu musi być objęta nie 8-proc., a 23-proc. stawką VAT. Tyle tylko, że w fakturach dla klientów opodatkowano ją na 8 proc.

Firma argumentowała, że preferencyjna stawka ma zastosowanie do całej inwestycji – bo przecież klient kupuje gotowy dom wraz z otoczeniem. Jest to więc świadczenie kompleksowe.

Przedsiębiorcy nie udało się jednak do tej argumentacji przekonać sędziów Warszawskiego Sądu Administracyjnego. Argumentację podtrzymał też Naczelny Sąd Administracyjny. Zdaniem sądu infrastruktura towarzysząca nie jest obiektem budownictwa mieszkaniowego. Preferencyjna stawka dla infrastruktury obowiązywała do 2007 r. Sąd zwrócił uwagę, że zmienił się to od 1 stycznia 2008 r. i musiała to być świadoma decyzja ustawodawcy.

bDyCMIId

Doradca podatkowy Tomasz Siennicki w wypowiedzi dla "Rzeczpospolitej" wskazuje, że wyrok może mieć konsekwencje dla rynku deweloperskiego. I podkreśla, że wyrok sądu jest dla niego niezrozumiały, gdyż nabycie samej drogi bądź płotu nie było celem klientów. – To trochę tak, jakby chcieć opodatkować odrębnie śmietankę do kawy. I to wlaną razem z tą kawą do jednego kubka - komentuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyCMIIy
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(46)
taki jeden
2 lata temu
I to jest właśnie przykład tego jak państwo robi własnych obywateli w wała. Tworzy przepisy, które gdzieś kiedyś i tak każdego wepchną w bagno. Gdyby państwo chciało być fair wobec obywateli to by zrobiło dwie stawki podatkowe. Jedna 15%, druga 0%. Tą drugą objęte byłyby, nazwijmy to, wyższe dobra typu edukacja, nauka, ochrona zdrowia itp. Cała reszta po jednej stawce i nie ma wtedy problemu jak to naliczać, nie trzeba dzielić włosa na czworo i nie ma okazji do kombinowania. Do tego jeszcze wprowadzić, że można w przypadku materiałów budowlanych odliczyć 1/2 VAT od podatku i nagle by się okazało, że wpływy z tej branży skoczyły drastycznie.
podatnik
2 lata temu
w skarbówkach panuje teraz całkowita samowolka-jeden urzędnik interpretuje tak, drugi inaczej i nawet księgowi sami do końca nie są pewni rozliczeń :( kiedy w końcu to się skończy??? zrobić jedną stawkę podatku na budowlankę i tyle!!!
Polak
2 lata temu
Polska potrzebuje likwidacji podatku dochodowego i drastycznej obniżki pozostałych podatków! Nie 500+ mieszkanie +, 300+ czy inna kupa + bo te pisowskie plusy tylko gwałtownie podnoszą ceny!
bDyCMIIz
ble
2 lata temu
5 stawek vatowskich to jeden z absurdow. jedna stawka w wysokosci 12-14% vat i problem zniknie.
ewa
2 lata temu
Nasz skarbówka to bandytyzm i nic więcej.
...
Następna strona