Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rząd stawia na przebudowy. 15 ułatwień na ważnych drogach krajowych

Rząd stawia na przebudowy. 15 ułatwień na ważnych drogach krajowych

Fot. tomekn/pixabay.com

Rząd potwierdził kolejnych 15 inwestycji drogowych. W sumie kosztować mają 75 mln zł. Tym razem chodzi głównie nie o nowe ekspresówki, a drobne remonty mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa lub rozbudowę skrzyżowań.

Minister Infrastruktury i Budownictwa zatwierdził do realizacji kolejnych 15 Programów Inwestycji dla zadań drogowych. Zadania te będą realizowane w ośmiu województwach. Są to prace związane z rozbudową istniejących odcinków dróg krajowych oraz dostosowaniem ich nośności do ruchu ciężkiego o nacisku 11,5 t/oś.

Celem realizacji inwestycji jest także poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poprzez przebudowę skrzyżowań, budowę rond w miejsce skrzyżowań oraz budowę sygnalizacji świetlnej, chodników, ścieżek rowerowych i zatok autobusowych.

Województwo zachodniopomorskie

1. Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na DK 31 w miejscowości Witnica w ramach PBDK - Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych (aneks) - w ramach zadania wybudowany zostanie chodnik o długości 80 m (od km 67+780 do km 67+860). Realizacja robót: 2017 r.

2. Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w ciągu drogi krajowej nr 20 w miejscowości Jankowo w ramach PBDK - Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych (aneks) - w ramach zadania wykonany zostanie ciąg pieszo - rowerowy o długości 130 m oraz dwie zatoki autobusowe. Realizacja robót: 2018 r.

Ile może kosztować cię prędkość?

Województwo pomorskie

3. Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na DK 25 na odcinku Biały Bór - Sporysz w ramach PBDK - Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych (aneks) - w ramach zadania wybudowana zostanie obwodnica m. Brzezie, rozbudowana zostanie istniejąca droga na odcinkach przed i za obwodnicą, przebudowane zostaną skrzyżowania. Ponadto wybudowane zostanie oświetlenie, zatoki autobusowe, ciągi pieszo - rowerowe. Budowa obwodnicy m. Brzezie przyczyni się do znacznej poprawy BRD, poprawi komfort jazdy oraz pozwoli na zmniejszenie szacunkowych kosztów inwestycji. Realizacja robót: lata 2020 - 2021.

Województwo wielkopolskie

4. Rozbudowa drogi krajowej nr 22 wraz ze skrzyżowaniem z drogą krajową nr 11 na odcinku granica województwa wielkopolskiego - Jastrowie - zadanie obejmuje odcinek drogi nr 22 od km 178+850 do km 183+724 o długości 14,87 km oraz drogi krajowej nr 11 od km 153+780 do km 153+903 o długości 0,12 km. W ramach zadania wykonane zostanie: frezowanie profilujące, ułożenie nowych warstw nawierzchni bitumicznej, przebudowa poboczy, budowa i przebudowa odwodnienia drogi, wzmocnienie nawierzchni do 115kN/oś, budowa kładek dla pieszych, remont mostu na rz. Rurzyca w m. Trzebieszki, remont i poszerzenie mostu na rz. Płytnica w m. Prądy, przebudowa zatok autobusowych, uzupełnienie ciągów pieszo - rowerowych oraz chodników. Realizacja robót: lata 2019 - 2020.

5. Budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 11 z drogą powiatową nr 1488P w Budzyniu - w ramach zadania powstanie sygnalizacja świetlna z akomodacją w ciągu drogi krajowej nr 11 w km 218+210 na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1488P (ul. Dworcowa). Inwestycja obejmuje także dostosowanie oznakowania pionowego i poziomego oraz urządzeń BRD. Realizacja robót: 2017 r.

Województwo mazowieckie

6. Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na DK 60 w miejscowości Maków Mazowiecki w ramach PBDK - Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych - w ramach zadania wybudowane zostanie rondo w miejscu skrzyżowania DK 60 z drogą powiatową nr 2118W (km 189+850). Realizacja robót: lata 2017 - 2018.

7. Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie mazowieckim na DK 50 w miejscowości Mszczonów - w ramach zadania powstanie rondo turbinowe w miejscu skrzyżowania DK 50a z łącznicą i drogą serwisową do miejscowości Budy Mszczonowskie. Realizacja robót: 2017 r.

8. Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie mazowieckim na DK 60 na odcinku Gołymin - Maków Mazowiecki w ramach PBDK - Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych - w ramach zadania zostanie wybudowanych 16 zatok autobusowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą (od km 173+250 do km 185+400). Realizacja robót: 2018 r.

Województwo lubelskie

9. Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie lubelskim na DK 82 w miejscowości Łuszczów w ramach PBDK - Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych - w ramach zadania zostaną wybudowane dwie zatoki autobusowe po lewej i prawej stronie oraz dojście do zatok autobusowych o długości 200 m. Realizacja robót: 2018 r. 2. Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie lubelskim na DK 2 w miejscowości Kaliłów w ramach PBDK - Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych (aneks) - w ramach zadania zostanie wybudowany chodnik po prawej stronie o długości 261 m i 74 m po lewej stronie drogi. Celem inwestycji jest zmaksymalizowanie bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Realizacja robót: 2017 r.

Województwo opolskie

10. Rozbudowa drogi krajowej nr 38 na odcinku Granica Państwa - Pietrowice (aneks) - zadanie obejmuje odcinek drogi krajowej nr 38 o długości 2,75 km, który stanowi bezpośredni dojazd do granicy polsko - czeskiej i przygranicznego miasta Krnov w Czechach. Zakres rzeczowy zadania obejmuje rozbudowę drogi, poszerzenie jezdni oraz dostosowanie do nacisku 11,5 t/oś. Przebudowane zostaną skrzyżowania w miejscowościach Pietrowice i Mokre Kolonia. Droga zostanie doposażona w kanał technologiczny i nowe ciągi pieszo - rowerowe. Zakres zadania został poszerzony o przebudowę przepustów pod koroną drogi, budowę urządzeń telematyki drogowej (Drogowa Stacja Pogodowa) oraz przebudowę kolidujących urządzeń infrastruktury technicznej, nie związanej z drogą. Realizacja robót: lata 2017 - 2018.

11. Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie opolskim na DK42 na odcinku Ligota Górna - Biadacz w ramach PBDK - Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych (aneks) - w ramach zadania wybudowany zostanie ciąg pieszo - rowerowy o długości 1,7 km pomiędzy Ligotą Górną a Bogdańczowicami. Ciąg pieszo - rowerowy zostanie wyposażony w elementy poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego wraz z oświetleniem, oznakowaniem pionowym i poziomym. Uszczegółowiono zakres rzeczowy zadania zwiększając długość realizowanego odcinka. Ponadto zaplanowano budowę kanału technologicznego wzdłuż drogi na całym odcinku oraz budowę małego mostu lub przepustu umożliwiającego pokonanie rowu melioracyjnego. Realizacja robót: 2017 r.

Województwo małopolskie

12. Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie małopolskim na DK 79 w miejscowościach Nowe Brzesko i Hebdów w ramach PBDK - Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych - w ramach zadania zostanie wybudowany chodnik o długości 3,7 km wraz z przebudową istniejących zjazdów oraz budową kanału technologicznego. Realizacja robót: lata 2017-2018.

13. Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie małopolskim na DK 52 w miejscowości Andrychów w ramach PBDK - Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych - w ramach zadania zostanie wybudowana zatoka autobusowa wraz z ciągiem pieszym o długości około 300 m. Realizacja robót: 2018 r.

Województwo podkarpackie

15. Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w województwie podkarpackim na DK 9 w miejscowości Hadykówka w ramach PBDK - Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych - w ramach zadania wybudowany zostanie chodnik o długości 1,16 km i szerokości 2 m po lewej stronie drogi. Realizacji robót: lata 2017 - 2018.

inwestycje, rozbudowa, drogi, dk31, pbdk
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Strzelnianin
2017-08-09 00:17
A może tak obwodnica Strzelna 25 z 15????
wymaga juz od kilku lat .
komorowski otworzył inowrocław w ramach kampani może tak Panie Prezydencie .... pociagnięcie dalej
naprawde potrzeba i to duża .
Pomożecie??
CRISS
2017-08-09 00:05
Takimi bzdetami musi się zajmować rząd?????
przemek
2017-08-08 23:22
a gdzie trasa od olszyny w strone wroclawia to jest przesada
Pokaż wszystkie komentarze (11)