Notowania

budowa autostrad
22.01.2014 14:23

Budowa autostrad. Podwykonawcy nie dostali pieniędzy

Podwykonawcy, którzy pracowali przy budowie autostrady, blokują dzisiaj drogę krajową nr 4 w Łańcucie (Podkarpackie).

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Domagają się zapłaty za wykonane prace. Protestujący zablokowali samochodami ciężarowymi oba pasy ruchu.

Jak poinformował Bartosz Wilk z zespołu prasowego podkarpackiej policji, samochody osobowe kierowane są na objazdy wyznaczone ulicami Łańcuta. _ Natomiast samochody ciężarowe do 12 ton, jadące w kierunku Przemyśla, kierowane są w Łańcucie na Kańczugę. Pojazdy jadące w drugą stronę, w kierunku Rzeszowa, kierowane są w Łańcucie na Leżajsk _ - dodał.

Protestujący zapowiadają, że będą blokować trasę przez kilka godzin. Domagają się zapłaty za prace wykonane przy budowie odcinka autostrady A4 Rzeszów-Jarosław.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w ubiegłym tygodniu poinformowała o zerwaniu kontraktu na ten fragment trasy z Polimeksem-Mostostal. Powodem były opóźnienia w budowie.

Jak powiedziała rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus, przedsiębiorcy poszkodowani przez Polimex-Mostostal mogą już zgłaszać w oddziale swoje roszczenia. _ Umożliwi to wszystkim uprawnionym przedsiębiorcom odzyskanie niezapłaconych przez Polimex należności za prace wykonane i odebrane _ - dodała.

Wypłata należnych podwykonawcom pieniędzy będzie się odbywać na podstawie Kodeksu Cywilnego art.647 oraz specustawy z dnia 28 czerwca 2012 roku o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców.

Jak zaznaczyła Rarus, dotychczas oddział wypłacił już ponad 214 mln zł podwykonawcom i przedsiębiorcom, którzy nie uzyskali zapłaty od Polimeksu.

_ W ramach tzw. solidarnej płatności wypłacono podwykonawcom na tym odcinku A4 ponad 77,7 mln zł. Natomiast przedsiębiorcom - usługodawcom i dostawcom - w ramach tzw. dyspozycji zapłaty prawie 129 mln zł. Obecnie oddział ma tzw. solidarnych płatności wymagalnych na sumę ok. 10 mln, a także wystąpienia przedsiębiorców, którym główny wykonawca nie zapłacił za wykonane roboty na łączną kwotę ok. 6 mln zł. Płatności te będziemy sukcesywnie realizować _ - dodała.

Do tej pory w całej Polsce GDDKiA wypłaciła ponad 1 miliard zł tym przedsiębiorcom, którzy zostali poszkodowani przez swoich kontrahentów - generalnych wykonawców. Wypłacane podwykonawcom pieniądze GDDKiA następnie odzyskuje od generalnych wykonawców. Pieniądze pochodzą m.in. z zabezpieczenia należytego wykonania umowy złożonego przez generalnego wykonawcę w momencie podpisywania umowy, z potrąceń płatności dla generalnego wykonawcy za bieżące faktury lub też odzyskiwane są na drodze sądowej. Do tej pory GDDKiA odzyskała od wykonawców 730 mln zł.

Budowany przez Polimex-Mostostal odcinek A4 od Rzeszowa do Jarosławia, podobnie jak cała autostrada A4, miał być gotowy przed Euro 2012. GDDKiA szacuje, że droga jest gotowa w ok. 70 proc. Umowa na kwotę 2,1 mld zł została podpisana w 2010 r.

Autostrada A4 biegnie od zachodniej granicy z Niemcami w Jędrzychowicach k. Zgorzelca przez m.in. Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej. Łączna długość autostrady A4 w Polsce wyniesie około 670 km.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: budowa autostrad, podwykonawcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz