Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budowa elektrowni jądrowej w 10 lat niemożliwa?

0
Podziel się:

Agencja Energii Jądrowej: To będzie bardzo trudne.

Budowa elektrowni jądrowej w 10 lat niemożliwa?
(PAP/EPA)

Budowa elektrowni jądrowej w ciągu 10 lat to minimalny okres, wymagający od polskiego rządu bardzo intensywnych działań - ocenił na konferencji prasowej w Krakowie dyrektor generalny Agencji Energii Jądrowej (NEA), Luis E. Echavarri.

_ - Być może okres 10 lat na budowę pierwszego bloku elektrowni jest wykonalny, ale wymaga spełnienia wielu warunków. Rząd w ciągu najbliższych lat będzie musiał pracować bardzo intensywnie, by te warunki zostały spełnione. Dziesięć lat to minimalny okres dla krajów rozwijających się, aby taką inwestycję zrealizować _ - powiedział Echavarri.

Wyjaśnił, że pierwsze pięć lat zajmą przygotowania formalne do inwestycji oraz przygotowanie gruntów i infrastruktury pod budowę elektrowni.

_ - Następne pięć lat zajmie realizacja inwestycji. Najtrudniejsza będzie budowa pierwszego reaktora, reszta będzie już łatwiejsza _ - ocenił.

Szef Agencji Energii Jądrowej rozpoczął dziś kilkudniową wizytę w Polsce. W jej trakcie zamierza zapoznać się z polskim programem energetyki jądrowej i infrastrukturą pod budowę elektrowni.

**Agencja Energii Jądrowej - Nuclear Energy Agency (NEA) jest organizacją działającą przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). NEA powstała w 1957 r. w Paryżu, a jej głównym celem jest pokojowe wykorzystanie energii atomowej. Do NEA należy 28 państw.
W krakowskiej AGH wygłosił wykład o stanie obecnym i perspektywach energii jądrowej na świecie. W Warszawie spotka się z wicepremierem, ministrem gospodarkiWaldemarem Pawlakiemoraz wiceminister gospodarki i rządową pełnomocnik ds. energetyki jądrowej Hanną Trojanowską.

Rządowy plan przewiduje, że pierwszy blok elektrowni jądrowej w Polsce ma być uruchomiony w 2020 roku.

Do końca roku rząd ma przyjąć _ Program dla polskiej energetyki jądrowej _ i mają być przygotowane regulacje prawne umożliwiające rozpoczęcie inwestycji. W tym roku ma ruszyć także kampania informacyjna.

Ministerstwo Gospodarki na dzień przed wizytą w Polsce szefa Agencji Energii Jądrowej ogłosiło ranking lokalizacji pierwszej w naszym kraju elektrowni jądrowej. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się Żarnowiec, na drugim - Klempicz, a na trzecim - Kopań.

Echavarri powiedział na konferencji prasowej, że zna ten ranking, ale nie skomentował wymienionych w nim lokalizacji.

Polska stara się o przyjęcie do NEA. Według dyrektora agencji, Polska mogłaby zostać jej członkiem w ciągu kilku miesięcy.

_ - Decyzja o przyjęciu Polski do NEA będzie zależała od innych państw członkowskich. Oczywiście potrzebny jest czas na przeanalizowanie sprawy, zanim zapadnie ostateczna decyzja. Z racji tego, że Polska rozwija program energii jądrowej, członkostwo waszego kraju jest kwestią miesięcy, a nie lat _ - powiedział Echavarri.

Przygotowania zaczniemy dopiero za dwa lata?

_ - W 2011/2012 roku może powstać agencja energetyki jądrowej, która zajmie się m.in. badaniami, kształceniem kadr i prowadzeniem kampanii informacyjnej _- powiedziała pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej, wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska.

_ - W agencji tej planujemy umieścić te wszystkie działania, które będą związane z kształceniem kadr, prowadzeniem kampanii informacyjnej oraz badaniami rynkowymi _- podkreśliła Trojanowska. _ Agencja będzie też działać na rzecz aktywizacji krajowego przemysłu, bo zależy nam, żeby program energetyki jądrowej był nie tylko programem elektroenergetycznym, ale również gospodarczym _ - dodała.

Agencja, która może powstać w 2011/2012 roku będzie zajmowała się także strategią rozwoju energetyki jądrowej oraz monitorowaniem badań nowych technologii jądrowych, które będą stosowane w przyszłości. _ Strategia rozwoju energetyki jądrowej będzie bowiem podlegać weryfikacji i nowelizacji, podobnie jak polityka energetyczna _ - zaznaczyła.

Jak podała, utworzenie agencji energetyki jądrowej będzie regulowane ustawą. Wejdzie ona w skład pakietu 8 projektów ustaw, do których napisania szykuje się resort.

_ - Na początku kwietnia chcemy być gotowi z założeniami do pakietu 8 ustaw, które będą regulowały sektor energetyki jądrowej _ - powiedziała rządowa pełnomocnik. Pierwsza ustawa o energetyce jądrowej ułatwi samą inwestycję. _ Będą też na pewno ustawy m.in. o bezpieczeństwie jądrowym i ochronie radiologicznej _ - dodała.

Wśród projektów ustaw, których założenia resort chce przygotować na początek kwietnia, znajdzie się też ustawa dotycząca likwidacji elektrowni jądrowych. Elektrownia jądrowa pracuje przez ok. 60 lat.

_ Ponadto będzie ustawa o gospodarce odpadami i wypalonym paliwem _ - dodała wiceminister. _ Myślimy również o ustawie dotyczącej komunikacji społecznej, informowania społeczeństwa i udziału społeczeństwa w decydowaniu o lokalizowaniu obiektów jądrowych, bo to też wydaje nam się niezwykle ważne _ - powiedziała.

Atom coraz bardziej popularny

Raporty Money.pl
*Co Żarnowiec zyska dzięki elektrowni jądrowej * Budżet gminy Krokowa, w której leży Żarnowiec, zarobi głównie dzięki podatkom płaconym przez kilka tysięcy dobrze opłacanych pracowników. Samorządową kasę zasili też część podatku płaconego przez samą elektrownię - sprawdził Money.pl. Poważnych kwot nie będzie natomiast z podatku od nieruchomości, bo taki zakład nie potrzebuje dużo przestrzeni - wystarczy kilkanaście hektarów.
*Za 12 lat w Polsce zabraknie prądu * Musimy wydać co najmniej 3 mld euro na budowę elektrowni jądrowej - wynika z raportu Money.pl.
*Atomowe plany rządu są nierealne * Jeśli Polska w najbliższym czasie złoży zamówienie na reaktor jądrowy, to zostanie ono zrealizowane najwcześniej za dwadzieścia lat - sprawdził Money.pl. Być może nawet za trzydzieści.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)