Notowania

gospodarka
20-04-2017 (21:17)

W Polsce brakuje 2,8 mln mieszkań. Jesteśmy w europejskim ogonie

W Europe na tysiąc osób przypada średnio 435 mieszkań, a w Polsce tylko 365.

Podziel się
Dodaj komentarz

Polska jest wśród krajów o najmniejszej liczbie mieszkań na tysiąc osób w Europie - twierdzi wiceszef Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński. Jak przekonuje, trzeba zbudować 2,8 mln mieszkań, żeby dojść do średniej europejskiej.

- Planujemy do 2030 dorównanie do średniej, ale to wymaga zbudowania 2,8 mln mieszkań. Dlatego jest Narodowy Program Mieszkaniowy, w ramach którego prowadzony jest przez BGKN pilotażowy program Mieszkanie plus - powiedział Smoliński podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

Zgodnie z przytoczonymi przez wiceministra danymi, w Europe na tysiąc osób przypada średnio 435 mieszkań, a w Polsce tylko 365.

Smoliński przytoczył dane BGKN, według których w tym roku rozpocznie się budowa 6 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus. Dodał, że rząd "kończy prace nad funduszem ziemi Skarbu Państwa", czyli tzw. bankiem ziemi. - Będą mogli z niego korzystać wszyscy, którzy będą chcieli budować - mówił.

Według niego resort pracuje nad założeniami długotrwałej polityki senioralnej 2014-2020. - Termin wprowadzenia został określony na drugi kwartał 2018 - dodał. Na razie znane są tylko założenia programu, m.in. związane z projektowaniem osiedli. Nie będą one mogły powstawać na przysłowiowym polu kapusty. Obok budowanych osiedli mają być przychodnie, sklepy oraz szkoły.

Już powstaje pilotażowy projekt, uwzględniający rozwiązania dla osób starszych. - Planujemy budowanie domów z uwzględnieniem dodatkowych potrzeb dla osób starszych. Powstaną pomieszczenia rekreacyjne, ambulatoryjne - mówił Smoliński.

Dodał, że powstaną specjalne instrumenty dla gmin tak, by zwiększyła się liczba dostępnych mieszkań komunalnych, z których mogłyby korzystać osoby po przejściu na emeryturę.

- Będzie możliwość sprawdzenia stanu majątkowego osób mieszkających w pomieszczeniach komunalnych - wskazał. To ma przyczynić się do tego, że "część komunalnych mieszkań sama się opróżni", bo jeżeli bogaty lokator będzie zmuszony płacić "stawkę rynkową, to znajdzie inny, lepszy lokal" - powiedział Smoliński.

Jak relacjonował, planowana jest także 20-proc. dopłata dla kosztów powstających mieszkań w gminach, jeżeli "czynsz nie będzie większy niż 4 proc. wartości odtworzeniowej". Dodał, że wtedy te mieszkania będą bardziej dostępne dla seniorów.

Tagi: gospodarka, budownictwo, mieszkania, inwestycje, sejm, seniorzy, pap, mib, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-04-2017

Fredi drugie 5 mln mieszkań stoi puste, w małych miastach i miejscowościach. należy przenieść miejsca pracy z Warszawy i innych dużych miast.

21-04-2017

JacekAle gupota. Chyba trumien. Wymierające demograficznie społeczeństwo. Masowa stała emigracja. Nawet hordy wschodnich sąsiadów nie zmienią tego. Za 10 _ … Czytaj całość

20-04-2017

cvqRynek samobójców chcących do końca życia biedować się kończy .Będzie jak w Hiszpanii .

Rozwiń komentarze (11)

Wybrane dla Ciebie