Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
W Polsce brakuje 2,8 mln mieszkań. Jesteśmy w europejskim ogonie

W Polsce brakuje 2,8 mln mieszkań. Jesteśmy w europejskim ogonie

Polska jest wśród krajów o najmniejszej liczbie mieszkań na tysiąc osób w Europie - twierdzi wiceszef Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński. Jak przekonuje, trzeba zbudować 2,8 mln mieszkań, żeby dojść do średniej europejskiej.

- Planujemy do 2030 dorównanie do średniej, ale to wymaga zbudowania 2,8 mln mieszkań. Dlatego jest Narodowy Program Mieszkaniowy, w ramach którego prowadzony jest przez BGKN pilotażowy program Mieszkanie plus - powiedział Smoliński podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

Zgodnie z przytoczonymi przez wiceministra danymi, w Europe na tysiąc osób przypada średnio 435 mieszkań, a w Polsce tylko 365.

Smoliński przytoczył dane BGKN, według których w tym roku rozpocznie się budowa 6 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus. Dodał, że rząd "kończy prace nad funduszem ziemi Skarbu Państwa", czyli tzw. bankiem ziemi. - Będą mogli z niego korzystać wszyscy, którzy będą chcieli budować - mówił.

Według niego resort pracuje nad założeniami długotrwałej polityki senioralnej 2014-2020. - Termin wprowadzenia został określony na drugi kwartał 2018 - dodał. Na razie znane są tylko założenia programu, m.in. związane z projektowaniem osiedli. Nie będą one mogły powstawać na przysłowiowym polu kapusty. Obok budowanych osiedli mają być przychodnie, sklepy oraz szkoły.

Już powstaje pilotażowy projekt, uwzględniający rozwiązania dla osób starszych. - Planujemy budowanie domów z uwzględnieniem dodatkowych potrzeb dla osób starszych. Powstaną pomieszczenia rekreacyjne, ambulatoryjne - mówił Smoliński.

Dodał, że powstaną specjalne instrumenty dla gmin tak, by zwiększyła się liczba dostępnych mieszkań komunalnych, z których mogłyby korzystać osoby po przejściu na emeryturę.

- Będzie możliwość sprawdzenia stanu majątkowego osób mieszkających w pomieszczeniach komunalnych - wskazał. To ma przyczynić się do tego, że "część komunalnych mieszkań sama się opróżni", bo jeżeli bogaty lokator będzie zmuszony płacić "stawkę rynkową, to znajdzie inny, lepszy lokal" - powiedział Smoliński.

Jak relacjonował, planowana jest także 20-proc. dopłata dla kosztów powstających mieszkań w gminach, jeżeli "czynsz nie będzie większy niż 4 proc. wartości odtworzeniowej". Dodał, że wtedy te mieszkania będą bardziej dostępne dla seniorów.

inwestycje, pap, gospodarka, sejm, budownictwo, mieszkania, seniorzy, mib, sejmowa komisja polityki senioralnej
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
cvq
2017-06-09 22:09
Przy tak wyśrubowanych cenach to chyba tylko politycy będą mogli je kupowac ,a ci co się zadłużyli na całe życie po zmianie oprocentowania wrócą do rodziców ,albo wyjadą z kraju.
asd
2017-04-21 10:19
To ze odsetek ludzi mieszkajacych z rodzicami jest wiekszy niz UE to kwestia zarobkow.
Mieszkan mamy sporo do kupienia tylko co z tego jak malo kto ma zdolnosc kredytowa na mieszkanie przy zarobkach 2000zl brutto.
Kto ma gotowke w rece to spokojnie kupuje mieszkanie do tygodnia
Fred
2017-04-21 07:49
i drugie 5 mln mieszkań stoi puste, w małych miastach i miejscowościach. należy przenieść miejsca pracy z Warszawy i innych dużych miast.
Pokaż wszystkie komentarze (10)