Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Budują terminal naftowy za 820 milionów

I etap inwestycji ma się zakończyć w 2015 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lagereek/iStockphoto)

W Gdańsku za ponad 820 mln zł powstanie terminal naftowy. I etap inwestycji ma się zakończyć w 2015 roku. Na terenie portu powstanie baza do magazynowania i przeładunku ropy i chemikaliów o łącznej pojemności 700 tys. metrów sześciennych.

W poniedziałek w Gdańsku podpisana została umowa pomiędzy PERN _ Przyjaźń _ SA a generalnym wykonawcą, liderem konsorcjum, czyli IDS - Bud SA na realizację I etapu budowy terminala naftowego o wartości 415 mln zł.

Prezes PERN _ Przyjaźń _ SA Marcin Moskalewicz powiedział w Gdańsku, że budowa terminala oznacza _ nie tylko bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale też dywersyfikację potencjału PERN _.

Wyjaśnił, że I etap inwestycji dotyczy _ budowy zbiorników, które będą służyły przeładunkowi, magazynowaniu, dopełnianiu, uszlachetnianiu ropy naftowej _. Ma być zrealizowany do 2015 roku za 415 mln zł. II etap ma być rozpoczęty po przygotowaniu planu inwestycji i ma kosztować ponad 400 mln zł. Prezes jest przekonany, że _ w 2018 r. cały terminal będzie funkcjonował pełna parą i będzie przynosił stosowne dochody dla państwa i dla regionu _.

Minister Skarbu Mikołaj Budzanowski uczestniczący w uroczystości powiedział, że _ to bardzo ważny dzień dla Polski i dla Gdańska, bo taki projekt jeszcze nigdy nie był realizowany w kraju _. _ To jest pierwszy tego typu terminal naftowy w historii kraju i jeden z 16 realizowanych na świecie _ - dodał. Wyjaśnił, że budowa terminala w Gdańsku jest jednym z kilkunastu projektów w sektorach: energetycznym, gazowym, produkcji energii realizowanych obecnie w Polsce. Przypomniał m.in. o realizowanym połączeniu terminala LNG w Świnoujściu z Trójmiastem i budowie magazynu gazu w Kosakowie k. Gdyni.

_ - Dziś Gdańsk, Trójmiasto, Pomorze staje się dla Polski takim oknem energetycznym na cały świat _ - dodał. Wyjaśnił, że terminal naftowy _ po raz pierwszy w historii wprowadzi Polskę do grupy krajów, które zajmują się międzynarodowym handlem ropą naftową, paliwami i produktami chemicznymi _. Jest przekonany, że _ projekt jest rentowny i przyniesie korzyści przez najbliższe 40 lat funkcjonowania _.

Uczestniczący w podpisaniu umowy minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak zwrócił uwagę, że budowa terminala jest elementem tworzonego na Pomorzu tzw. hubu energetycznego, czyli _ takiego spichlerza energetycznego dla całego kraju _.

Uważa, że _ inwestycja jest niewielkim krokiem na drodze do zabezpieczenia energetycznego kraju _.

W skład konsorcjum, którego liderem jest IDS - Bud SA wchodzą partnerzy: Vahostav - SK a.s. z siedzibą w Żylinie (Słowacja), Vahostav - PL sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, PSJ Hydrotranzit a.s. z siedzibą w Bratysławie (Słowacja), Korporacja ALTIS-Holding z siedzibą w Kijowie (Ukraina). PERN podał w komunikacie, że _ firmy wchodzące w skład międzynarodowego konsorcjum zatrudniają łącznie 4,1 tys. osób. Na swoim koncie mają realizację takich inwestycji, jak gazociągi, ropociągi, zbiorniki paliwowe, elektrownie kogenereacyjne i wodne, obiekty przemysłowe, terminale pasażerskie, stadiony, mosty. _

_ _

_ W Gdańsku ma powstać baza przeznaczona do magazynowania i przeładunku ropy naftowej, produktów naftowych i chemikaliów, o łącznej pojemności 700 tys. m sześc., z czego 400 tys. dla ropy naftowej, a 300 tys. dla pozostałych produktów. _Terminal będzie połączony z Naftoportem krajową siecią przesyłu ropy, a tym samym znacząco zwiększy możliwości wykorzystania istniejącej już infrastruktury i wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju" - podaje PERN w komunikacie.

PERN _ Przyjaźń _ S.A. jest spółką, w której 100 procent udziałów należy do Skarbu Państwa. Zajmuje się głównie transportem ropy naftowej do rafinerii w Polsce oraz wschodnich Niemiec, poprzez rurociąg _ Przyjaźń _, biegnący z Adamowa do Płocka i dalej do Schwedt oraz Rurociąg Pomorski łączący Płock z Gdańskiem. Rewersyjny Rurociąg Pomorski w połączeniu z terminalem naftowym w Gdańsku umożliwia import surowca z morza oraz tranzyt ropy naftowej przez Polskę.

PERN świadczy również usługi magazynowania ropy naftowej w trzech bazach w Adamowie, Płocku oraz Gdańsku, o łącznej pojemności blisko 3 mln m sześc. PERN posiada też sieć rurociągów produktowych, wykorzystywanych do transportu paliw płynnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Zapasy ropy w USA najwyższe od ponad 20 lat Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są blisko 2-tygodniowego minimum, bo jej zapasy w USA są najwyższe od 22 lat.
USA robi zapasy ropy. Zobacz ile zgromadzili To najmocniejszy wzrost zapasów od początku marca.
Podatek od gazu i ropy zabije nasz przemysł? Najwięcej zastrzeżeń ministerstw budzi wysokość obciążeń podatkowych dla firm wydobywczych i poszukiwawczych.
Tagi: terminal naftowy w gdańsku, Gdańsk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz