Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budżet 2019. Krytykują i związkowcy, i pracodawcy

7
Podziel się:

Budżet 2019 jest odpowiedzialny i realny - mówi minister finansów. Nie przekonuje to jednak ani związkowców, ani pracodawców. Ci pierwsi narzekają na zbyt małe wynagrodzenie minimalne, drudzy - na zbyt duży deficyt.

Związkowcy i pracodawcy nie podzielają entuzjazmu minister Czerwińskiej
Związkowcy i pracodawcy nie podzielają entuzjazmu minister Czerwińskiej (Jan Bielecki)

Projekt budżetu 2019, który minister Czerwińska przedstawiła na Radzie Dialogu Społecznego nie spodobał się ani związkom zawodowym, ani organizacjom skupiającym pracodawców.
OPZZ krytykował na przykład zbyt niską, zdaniem związku, wysokość płacy minimalnej. "Solidarności" nie podoba się natomiast stawka VAT, która utrzymuje się na poziomie 23 proc. od 2011 roku oraz brak obniżek jeśli chodzi o podatek PIT. Związek jednak docenia, że rząd zmniejsza podatek CIT dla najmniejszych przedsiębiorstw.

Zobacz także: Czerwińska: Spowolnienie gospodarcze może pojawić się za kilkanaście miesięcy. Zobacz wideo:

Co innego nie podoba się natomiast pracodawcom. Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan uważa na przykład, że rząd nie przygotowuje się na chude lata, gdy koniunktura jest dobra. - Rząd powinien prowadzić "antycykliczną politykę gospodarczą, by łagodzić wahania koniunktury". Tymczasem deficyt finansów publicznych zbliży się do 2 proc., i to przy wzroście przewidywanym zbliżonym do 4 proc. Przy takim wzroście powinniśmy mieć nadwyżkę, a nie deficyt - mówił ekspert Lewiatana.
- Potrzebne jest zwiększenie potencjału inwestycji, zwłaszcza wobec obecnego wzrostu gospodarczego. W przeciwnym razie bowiem gospodarka straci równowagę i czeka nas silne wyhamowanie wzrostu - dodał Mordasewicz.
Wzrost PKB na poziomie 3,8 proc., inflacja na poziomie 2,3 proc. - tak minister Czerwińska widzi budżet na 2019 roku - tak przyszłoroczny budżet widzi minister Czerwińska. Dodaje, że jest to projekt "realny, ostrożny oraz odpowiedzialny".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
emeryt60+
6 lat temu
W większości systemów podatkowych we wszystkich krajach funkcjonuje kwota niepodlegająca opodatkowaniu. Jednak wysokość tej kwoty w poszczególnych krajach jest bardzo różna. Przykładowo w Europie kwoty zwolnione z podatku dochodowego kształtują się następująco: Polska - 738 euro (6% średniej pensji), Niemcy - 8130 euro (20%), Grecja - 5000 euro (46%), Francja - 5963 euro (18%), Hiszpania - 17707 euro (73%), Austria - 11000 euro (32%), Finlandia - 16100 euro (40%), Luksemburg - 11265 euro (22%), Cypr - 19500 euro (71%), Belgia - 8680 euro (23%), Wielka Brytania - 9440 funtów=12000 euro (38%), Dania 46630 koron=6263 euro (10%). Jedynie w Bułgarii i na Węgrzech kwota ta wynosi 0. Posłowie w naszym Sejmie prawie 8000 euro ! Moze ktoś to przeczyta Morawieckiemu !!!
Ina
6 lat temu
Większość drobnych przedsiębiorstw z przychodem do 1.000.000 . Powtarzam przychodem rozlicza się Pit Czemu go nie zmniejszą. No bo każdy drobny przedsiębiorca to złodziej i .... tak traktują 30 procent PKB
Stach
6 lat temu
Mordasewicz to mądry facet. Gdzie on tej wiedzy nabył na WSML
Tom
6 lat temu
Rafalska rozda każdy grosz. Da radę.
najwazniejsze
6 lat temu
zeby na pomniki kaczynskiego wystarczylo