Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Budżet UE 2017. Resort Pawła Szałamachy chwali ustalenia Brukseli

4
Podziel się

W środę przyjęto porozumienie państw członkowskich wobec projektu budżetu UE na 2017 r. Dla Polski w trakcie negocjacji istotne było wypracowanie takich rozwiązań, które zapewnią odpowiednie środki w budżecie UE na rok 2017, i takich, które pozwolą na realizację dotychczasowych zadań.

Budżet UE 2017. Resort Pawła Szałamachy chwali ustalenia Brukseli
(PAP/Rafał Guz)
bEqjzElh

Porozumienie dot. budżetu przyjęto w środę na posiedzeniu ambasadorów krajów członkowskich w Brukseli.

"Udało się zminimalizować presję na zmniejszenie środków w polityce spójności, zmiany w zakresie Funduszu Spójności ograniczono do minimum. Udało się także znacznie zmniejszyć ograniczenia środków w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich" - wynika z komunikatu MF.

Zagwarantowane zostały także środki na zapobieganie kryzysom w granicach UE. Jak podał resort finansów w budżecie UE na rok 2017 przewidziano ponad 5 mld euro na reagowanie na kryzys migracyjny.

bEqjzElj

MF wskazało, że sprawne przyjęcie stanowiska krajów członkowskich do budżetu UE na rok 2017 jest dobrym prognostykiem dla dalszych prac. "Jest to także niewątpliwa zasługa sprawującej przewodnictwo w Radzie UE Słowacji, która odpowiada za procedurę budżetową przez cały bieżący rok" - podkreślono w informacji.

"To pierwszy etap procedury budżetowej" - czytamy w komunikacie resortu. Następnie swoje stanowisko zajmie Parlament Europejski, a potem odbędą się negocjacje Rady UE, gdzie zasiadają kraje członkowskie z Parlamentem.

Zgoda ambasadorów ma jedynie charakter polityczny. Oficjalna akceptacja nastąpi w drodze procedury pisemnej we wrześniu br. Później, pod koniec października, swoje stanowisko przyjmie Parlament Europejski.

bEqjzElp

Następnie rozpocznie się tzw. procedura pojednawcza, która trwa 21 dni. Po jej pozytywnym zakończeniu Rada UE i Parlament Europejski mają 14 dni na przyjęcie budżetu UE na kolejny rok.

bEqjzElK
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
polak
5 lata temu
Jak dają brać, jak biją uciekać :)
arek96948
5 lata temu
Politycy zadłużają Państwa tak jak wielu ludzi samych siebie. W szkołach nie uczy się finansów osobistych: jak zarządzać swoimi pieniędzmi, skutków zaciągania kredytów, ryzyka walutowego, skutecznego inwestowania. Jest fajna książka o tym "Emery.tura nie jest Ci potrzzebna" o zarządzaniu swoimi pieniędzmi, skutecznym oszczędzaniu, oddłużaniu, budowaniu majątku. Powinna być lekturą obowiązkową, a finanse osobiste powinny być na maturze. Pokazuje praktyczne rozwiązania dla młodych i starych.
emerytka
5 lata temu
Rzad ma tak rzodzic do kasy panstwa maja wplywac wypracowane pieniodze przez.ludzi a nie czekac na lud szczescia ale jak to pis ogladaja sie komu zabrac
bEqjzElL
waldek252
5 lata temu
No to Beatka dostala na 500+. Kaczyński może odetchnąć pełna piersią