Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budżet 2012. Wiemy, jak rząd chce ograniczyć deficyt

0
Podziel się:

Ograniczenie nierównowagi finansów to główny priorytet rządu na najbliższe lata.

Budżet 2012. Wiemy, jak rząd chce ograniczyć deficyt
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Rząd podejmie dodatkowe działania zapisane w projekcie budżetu na 2012, by ograniczyć deficyt sektora finansów publicznych do 3 procent PKB - wynika z projektu skierowanego na posiedzenie rządu do którego dotarła PAP.

[Na zdjęciu premier Donald Tusk i minister finansów Jacek Rostowski]

Zgodnie z dokumentem do najważniejszych zadań rządu będzie należało zlikwidowanie procedury nadmiernego deficytu oraz ustabilizowanie go na poziomie 1 proc. PKB, czyli średniookresowego celu budżetowego, a także ograniczenie zadłużenia i zmniejszenie go w relacji do PKB.

_ - Zlikwidowanie nadmiernego deficytu, ograniczenie zadłużenia oraz zmniejszenie, a następnie ustabilizowanie deficytu strukturalnego na poziomie średniookresowego celu budżetowego (1 proc. PKB) należą do najważniejszych zadań rządu. Zarówno termin likwidacji nadmiernego deficytu (2012 rok ), jak i skala już wdrożonych i planowanych działań stawiają Polskę wśród liderów konsolidacji budżetowej _ - napisano w uzasadnieniu do projektu budżetu.

_ Mimo osiągnięcia zamierzonych celów w 2011 roku, w tym konsekwentnie realizowanej redukcji deficytu, pogorszenie perspektyw gospodarczych na świecie i - w konsekwencji - także w Polsce oznacza, że likwidacja nadmiernego deficytu w 2012 roku najprawdopodobniej byłaby niemożliwa bez podjęcia dodatkowych działań. Dlatego zobowiązania polskiego rządu, przedstawione już w "Programie konwergencji. Aktualizacja 2011", musiały zostać uzupełnione o dodatkowe działania na 2012 roku mające odzwierciedlenie w niniejszym dokumencie, z których wiele zostało zapowiedzianych w expose Prezesa Rady Ministrów _ - dodano.

Czytaj w Money.pl

(...) _ Ograniczenie nierównowagi finansów publicznych stało się głównym priorytetem rządu na najbliższe lata _ - podkreślono. Zgodnie z dokumentem działania te zapewnią dalszą redukcję deficytu zarówno poprzez wzrost dochodów, jak i wzmocnienie dyscypliny wydatkowej.

_ W tym kontekście należy podkreślić, że w 2012 roku kontynuowana będzie tendencja obniżania relacji wydatków publicznych do PKB. Co więcej, w przyszłym roku osiągnie ona jeden z najniższych poziomów w historii polskiej gospodarki od początku transformacji _ - napisano. W projekcie budżetu znajduje się również zapowiedź wprowadzenia tzw. stabilizującej reguły wydatkowej.

_ W niedalekiej przyszłości - już po dokonaniu wymaganej skali dostosowania fiskalnego na poziomie sektora instytucji rządowych i samorządowych - trwałemu utrzymaniu dyscypliny fiskalnej będzie sprzyjać wprowadzenie tzw. stabilizującej reguły wydatkowej _ - napisano w uzasadnieniu do budżetu.

_ Ma ona zapewnić, że deficyt sektora w średnim okresie będzie się kształtować na poziomie około 1 proc. PKB. Wprowadzenie reguły i towarzyszących jej zmian w krajowych ramach fiskalnych pozwoli równocześnie wypełnić zobowiązania wynikające z dyrektywy, stanowiącej element tzw. sześciopaku i określającej wymogi dla ram budżetowych członków UE _ - dodano.

Autorzy uzasadnienia podkreślają także, że dzięki realizowanej konsolidacji fiskalnej dług publiczny zacznie się obniżać już w 2012 roku._ Dług ten będzie systematycznie obniżany także w kolejnych latach. Zapewnią to już podjęte i nowe działania konsolidacyjne, stopniowo narastające oszczędności z tytułu podniesienia wieku emerytalnego i wprowadzenie ww. docelowej reguły wydatkowej _ - napisano.

Czytaj więcej na temat budżetu w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t37480.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/petru;rzad;wybierze;budzet;z;2;5-procentowym;pkb,180,0,982196.html) Ekonomista: Rewizji budżetu nikomu nie życzę Ryszard Petru twierdzi, że w przypadku recesji będzie potrzebna głęboka rewizja budżetu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t196967.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/budzet;rostowskiego;nawet;pol;miliona;bezrobotnych;wiecej,26,0,978970.html) Nawet pół miliona bezrobotnych więcej Money.pl pokazuje, jakie skutki dla naszych kieszeni będzie miał wzrost gospodarczy na poziomie 2,5 proc. w 2012 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t180422.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/eksperci;o;budzecie;najbardziej;realny;wariant;,151,0,963735.html) Eksperci o budżecie: Najbardziej realny wariant... Dwunastu ekonomistów ankietowanych przez Money.pl ocenia plany ministra finansów Jacka Rostowskiego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)