Notowania

budżet 2013
31.07.2013 16:01

Budżet 2013. Rząd wie, skąd weźmie pieniądze

Potrzeby pożyczkowe będą finansowane kredytami z międzynarodowych instytucji finansowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(arrakasta - Fotolia.com)

Dodatkowe potrzeby pożyczkowe w 2013 roku sfinansowane zostaną kredytami z międzynarodowych instytucji finansowych i środkami walutowymi będącymi w posiadaniu Ministerstwa Finansów i ewentualnymi emisjami długu za granicą.

Dyrektor departamentu długu publicznego Ministerstwa Finansów Piotr Marczak zdradza, jak resort będzie pozyskiwał pieniądze do niedoszacowanego budżetu. Niedawno rząd zapowiedział nowelizację tegorocznego planu finansowego państwa, która zakłada wzrost deficytu o 16 miliardów złotych w porównaniu z pierwotnymi planami.

_ - Dodatkowe potrzeby pożyczkowe w bieżącym roku zostaną zabezpieczone głównie nadwyżką środków walutowych będących w dyspozycji Ministerstwa Finansów. Środki te będą zwiększone o ponadplanowe ciągnięcia kredytów z międzynarodowych instytucji finansowych i ewentualne emisje obligacji na rynkach zagranicznych. Emisje obligacji na rynku krajowym uzależnione będą od sytuacji rynkowej _ - poinformował Marczak.

_ - W przypadku znaczącego popytu na obligacje złotowe większa pula środków walutowych pozostanie na rachunkach budżetowych jako prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb walutowych _ - dodał.

Marczak powiedział też, że emisja bonów w tym roku zostanie zorganizowana tylko w przypadku zawirowań na rynkach.

_ - Nie zakładamy w tym roku emisji bonów skarbowych, ale też jej nie wykluczamy w sytuacji zawirowań na rynkach finansowych. W sierpniu wykupimy ostatnie zapadające bony o wartości 3,1 miliarda złotych. Tym samym pierwszy raz od początku emisji bonów w 1991 roku nie będzie występowało zadłużenie z tego tytułu _ - poinformował Marczak.

Dyrektor departamentu długu publicznego przyznał też, że w sierpniu możliwe jest przeprowadzenia przetargu obligacji. - _ Z uwagi na zmienność na rynkach finansowych i okres wakacyjny przetarg ten ma charakter warunkowy. Na rynku występuje znaczna nadpłynność _- stwierdził Marczak. - _ W lipcu przekazaliśmy inwestorom środki z tytułu wykupu i obsługi papierów skarbowych o wartości 9,5 miliarda złotych, w sierpniu przekażemy 3,8 miliarda, plus dodatkowo 1,5 miliarda złotych dla OFE _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Rostowski wciąż wierzy w Zieloną Wyspę -_ Polska gospodarka, nawet przy długotrwałej stagnacji w strefie euro, będzie rozwijała się znacznie szybciej niż średnia europejska _- uważa minister finansów.
Jacek Rostowski do dymisji ? Tego chce Miller Zdaniem Leszka Millera minister finansów powinien ponieść odpowiedzialność za swoje błędy.
Tylko manipulacje Rostowskiego chronią nas przed podwyżką podatków O tym, żeby VAT spadł do 22 procent, nie ma co nawet marzyć.
Tagi: budżet 2013, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz