Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budżet na 2014 rok. Zobacz transmisję na żywo

0
Podziel się:

Gorąca debata w Sejmie. Zobacz transmisję na żywo.

Budżet na 2014 rok. Zobacz transmisję na żywo
(Rozbicki/REPORTER)

- _ Przyszłoroczny budżet będzie częścią wielkiej przebudowy finansów publicznych _ - zapowiada minister finansów. Podczas trwającego w Sejmie pierwszego czytania ustawy budżetowej na 2014 rok Jacek Rostowski wskazał jednak, że najważniejsze dla budżetu ustawy jeszcze nie weszły w życie.

Aktualizacja 14:30

Wicepremier i minister finansów podkreślił, że kluczowa dla budżetu reguła wydatkowa jest lepsza niż dotychczasowe przepisy chroniące bezpieczeństwo finansów publicznych, w tym progi ostrożnościowe. -_ Kiedy gospodarka zwalnia, reguła wydatkowa pozwoli na nieco wyższe wydatki publiczne. Dzięki temu już zwalniająca gospodarka nie będzie musiała być poddana dodatkowemu ograniczeniu. Ale gdy koniunktura będzie silna to reguła wymuszać będzie na rządzie bardziej konserwatywną regułę wydatkową _ - powiedział minister.

Druga ustawa istotna dla przyszłorocznego budżetu to reforma OFE. Jacek Rostowski zapewnia, że w tym przypadku nie ma mowy o skoku na kasę, bo chodzi o bezpieczeństwo emerytów. - Wprowadzamy dobrowolność przekazywania przyszłych składek do OFE, dając Polakom wybór, którego wcześniej nie mieli. Zapewniamy bezpieczeństwo emerytur wprowadzając tzw. suwak bezpieczeństwa, który uchroni przyszłych emerytów przed tzw. ryzykiem złej daty - powiedział minister.

Zobacz transmisję na żywo z posiedzenia Sejmu:

źródło: sejm.gov.pl

Zdaniem Dariusza Rosatiego, posła PO, założenia makroekonomiczne przyszłorocznego budżetu są bardzo ostrożne. Dobrym znakiem są także sygnały ożywienia napływające z europejskich gospodarek. - Wszystko wskazuje na to, że najgorsze w naszej gospodarce mamy już za sobą, a kryzys, który trzymał w uścisku Europę powoli odchodzi do przeszłości - mówił Rosati. - Świadczą o tym zarówno wskaźniki dotyczące produkcji, zwłaszcza produkcji sprzedanej przemysłu, ale także sprzedaży detalicznej, eksportu, a także wskaźniki koniunktury dotyczące zarówno nastrojów wśród inwestorów i konsumentów, a także wskaźnik PMI, który jest ważnym wskaźnikiem koniunktury.

Poseł PO odkreślił, że konstrukcja budżetu na 2014 rok oparta jest na założeniu przyjęcia równolegle z ustawą budżetową 3 ustaw. - _ Chodzi o ustawę okołobudżetową, czyli o ustawę o zmianie niektórych ustaw związanych z ustawą budżetową, chodzi o ustawę o podatku VAT oraz o ustawę o zmianie ustawy o finansach publicznych _- mówił Rosati

PiS za odrzuceniem projektu _ Projektowany na 2014 r. budżet państwa jest fikcją, bo jest oparty na nieistniejących jeszcze rozwiązaniach ustawowych - oświadczyła w czasie debaty posłanka PiS Beata Szydło. Złożyła wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Rząd uwzględnia w projekcie budżetu skutki zmian w OFE, podczas gdy nie wiadomo jeszcze, jaki będzie ostateczny kształt tej ustawy _ - podkreślała w środę w Sejmie Szydło. Według niej nawet w klubie parlamentarnym PO nie ma zgody co do tego, jak ustawa zmieniająca system OFE miałaby ostatecznie wyglądać.

Proponowany przez rząd budżet posłanka PiS określiła jako _ doraźny plan ratowania własnej skóry, rozmontowanie systemu emerytalnego i skok na kasę _. _ To przerzucanie na kolejne pokolenia Polaków problemów finansowych _ - mówiła. _ Jak to się dzieje, że mimo planowanego zawłaszczenia pieniędzy z emerytur, roztrwonienia rezerwy demograficznej, podniesienia podatków, nie jesteście w stanie sprowadzić długu publicznego nawet do poziomu z dnia, w którym minister Rostowski rozpoczął urzędowanie? _ - pytała Szydło.

Posłanka PiS wskazywała, że założenie tempa wzrostu PKB w projekcie zawiera prognozę poprawy sytuacji gospodarczej, również w Europie, tymczasem - jak argumentowała Szydło - ostatnie sygnały z Europy wskazują, że ta poprawa jest wolniejsza od zakładanej. _ Czy należy wnioskować, że sytuacja w Europie po raz kolejny będzie źródłem tłumaczenia, że miało być lepiej, a wyszło inaczej _ - pytała Szydło.

Wskazywała też, że rząd przewiduje w projekcie wzrost konsumpcji indywidualnej, co - zdaniem Szydło - stoi w sprzeczności z innym fragmentem uzasadnienia projektu, gdzie rząd oczekuje poprawy na rynku pracy i sytuacji gospodarstw domowych dopiero w 2015.

PSL zarzuca ministrowi finansów złą wolę

Podczas sejmowego pierwszego czytania projektu ustawy budżetowej na 2014 rok poseł PSL Jan Łopata podniósł kwestię zbyt małej kwoty przeznaczonej na narodowy program przebudowy dróg lokalnych. Jest on współfinansowany przez budżet państwa i samorządy.

Poseł Jan Łopata zarzucił rządowi niespełnienie obietnicy, że przeznaczy na ten cel miliard złotych: - _ Projekt budżetu na 2014 czytamy kwota 250 mln zł, czyli połowę roku bieżącego. I znowu _ marcheweczka _ panie ministrze. Będzie 1 mld, ale w przyszłym roku. To nie jest poważne. To nie jest partnerskie traktowanie samorządów, to jest po prostu zła wola. _

Poza tym poseł Jan Łopata przyznał, że budżet należałoby budować w oparciu o już istniejące przepisy. Wspomniał, że ustawa reformująca OFE jest dopiero przygotowywana. Polityk pochwalił rząd za trafną prognozę wzrostu PKB na poziomie 2 i pół procent: - _ Niezależne instytucje krajowe, ale i eksperci zagraniczni i tamtejsze instytucje międzynarodowe, prognozują realny wzrost gospodarczy wokół tego wskaźnika. Myślę, że jest to realne założenie, a jest ono najistotniejsze do budowania pozostałych elementów budżetu. _

Twój Ruch: To budżet bez wizji_ Projekt budżetu państwa na 2014 r. jest słaby, został tak skonstruowany, że nie przyczyni się do naprawy finansów publicznych, czy wspierania przedsiębiorczości _- ocenił Wincenty Elsner (Twój Ruch). Jego ugrupowanie chce odrzucenia projektu. Według niego wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski przedstawiając w środę projekt _ nie potrafił powiedzieć nic _. _ Ten budżet nie ma żadnej wizji. Ani wizji naprawy finansów publicznych, ani wspierania przedsiębiorczości - wręcz odwrotnie. Ani realizacji celów społecznych, rodzinnych. Nic _ - podkreślał poseł.

Jego zdaniem corocznie rosną podatki. _ Przynajmniej o kilka procent _ - wskazał. _ Zapowiadaliście obniżenie podatków. Corocznie są podwyżki akcyzy - to są wszystko podwyżki podatków _ - wyliczał. W jego ocenie koalicja PO-PSL swoimi działaniami przyczynia się do wzrostu zadłużenia państwa. _ Rośnie dług, rosną podatki, nie ma pracy, nie ma perspektyw dla ludzi i dla Polski. Ten budżet jest po prostu zły _ - ocenił poseł.

Projekt ustawy budżetowej na 2014 rok zakłada między inflację na poziomie 2,4 procent i wzrost PKB o 2,5 procent. Bezrobocie na koniec roku ma wynieść 13,8 procent, a deficyt budżetowy nie powinien przekroczyć 47,7 miliarda złotych. Dochody państwa wyniosą blisko 277 mld zł, a wydatki nie będą wyższe niż 324,6 mld zł. Prognozę dochodów na 2014 r. rząd oparł na przewidywanej wyższej niż w 2013 r. dynamice wzrostu PKB, czyli 2,5 proc., wobec spodziewanych 1,5 proc. w br.

Solidarna Polska pyta: _ Nie umiecie liczyć czy oszukujecie Polaków? _

_ - Jedyne propozycje dla Polaków na 2014 r. w projekcie to wyjazd do Londynu, pędzenie bimbru, przemyt papierosów lub produkcja skrętów _ - powiedział Bogucki. Jak mówił, budżet jest oderwany od rzeczywistości. - _ Ale co w tym dziwnego, jeśli przygotował go minister, który ciągle się myli _ - dodawał.

Bogucki przypominał, że pod koniec 2011 r. minister Jacek Rostowski przewidywał na 2013 r. wzrost PKB w wysokości 3,4 proc., a rok później prognozował 2,2 proc. Jego zdaniem _ będzie dobrze _, gdy wzrost wyniesie 1,5 proc.

Poseł SP dodał, że pomyłka w ustaleniu tegorocznego deficytu wyniosła 50 proc., podobnie nietrafione okazały się prognozy bezrobocia. _ - Każdy szef wywaliłby na zbity pysk księgowego, który by się tak mylił _ - oświadczył Bogucki. _ - Albo nie umiecie liczyć, albo perfidnie oszukujecie Polaków _ - stwierdził.

Zwrócił też uwagę, że tegoroczny deficyt będzie najwyższy w historii Polski, a planowany na przyszły rok będzie drugi co do wielkości. _ Dalej chcecie drenować kieszenie _ - mówił, jako przykłady podając planowany wzrost akcyzy na alkohol i papierosy czy też utrzymanie 23 proc. stawki VAT.

Tusk: _ Pijący i palący powinni być spokojni _

_ Podniesienie akcyzy na papierosy i alkohol to nadganianie wieloletnich zmian inflacyjnych _ - powiedział premier Donald Tusk. Jego zdaniem nie będzie to miało istotnego wpływu na wyraźny wzrost ich cen.

Jak powiedział w Sejmie premier, wzrost akcyzy na papierosy i alkohol oznacza per saldo, że _ wartość tej akcyzy będzie taka jak wtedy, kiedy ustalano stawki akcyzowe przed kilkoma laty _. _ Nie sądzę, żeby to miało jakiś istotny wpływ na wyraźny wzrost cen _ - ocenił. _ Pijący i palący powinni być spokojni, jeśli chodzi o jakiś istotny wzrost cen. Powinni być niespokojni z tego tytułu, że piją i palą _ - dodał.

W przyszłym roku palacze więcej zapłacą za papierosy, a amatorzy mocnych trunków m.in. za wódkę. Rząd założył, że podatek na alkohol etylowy wzrośnie o 15 proc. Według rządu spowoduje to podwyżkę ceny półlitrowej butelki wódki o mocy 40 proc. o ok. 1,80 zł. Projekt przewiduje też 5-proc. wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe i susz tytoniowy.

Co jeszcze w Sejmie?

Dziś rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Ponadto posłowie mają jeszcze rozpatrzyć m.in. projekt zmian w ustawie o szczególnych rozwiązaniach dla pracowników i przedsiębiorców na rzecz ochrony miejsc pracy związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego oraz propozycję nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji.

Jutro posłowie rozpatrzą wniosek klubu PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Stanisława Kalemby. Posłowie PiS zarzucają szefowi resortu rolnictwa m.in. brak dbałości o politykę rolną, bezradność w sprawie niskich cen skupu płodów rolnych i nieudolne negocjacje dot. unijnej Wspólnej Polityki Rolnej i Polityki Spójności.

W trakcie trzydniowego posiedzenia Sejm rozpatrzy też rządowy projekt noweli ustawy okołobudżetowej, rządową propozycję zmian w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz projekt klubu PO zmian w kodeksie pracy.

Przedstawiona zostanie informacja rządu na temat realizacji przez rząd Paktu dla Kultury zakładającego podwyższenie wydatków na kulturę do co najmniej 1 proc. PKB w perspektywie do 2015 r. Posłowie wysłuchają też informacji bieżącej na temat sytuacji w szkolnictwie wyższym.

Na początku posiedzenia Sejm rozstrzygnie w głosowaniu, czy wprowadzić do porządku obrad informację rządu na temat sytuacji opiekunów osób niepełnosprawnych i wybiorą nowego członka Krajowej Rady Sądownictwa. Kandydatem jest Witold Pahl (PO).

Czytaj więcej w Money.pl

Poseł PO odkreślił, że konstrukcja budżetu na 2014 rok oparta jest na założeniu przyjęcia równolegle z ustawą budżetową 3 ustaw. - _ Chodzi o ustawę okołobudżetową, czyli o ustawę o zmianie niektórych ustaw związanych z ustawą budżetową, chodzi o ustawę o podatku VAT oraz o ustawę o zmianie ustawy o finansach publicznych _- mówił Rosati

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)