Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budżet Polski 2014. PiS chce wprowadzić nie więcej niż sto poprawek do budżetu

0
Podziel się:

Zgodnie z uchwalonym w grudniu przez Sejm budżetem na 2014 r. deficyt w tym roku ma nie przekroczyć 47 mld 655 mln 145 tys.

Budżet Polski 2014. PiS chce wprowadzić nie więcej niż sto poprawek do budżetu
(Andrzej Iwanczuk/Reporter)

PiS chce złożyć nie więcej niż sto poprawek do budżetu na 2014 r. Przewidują one m.in. wsparcie kwotą 20 mln zł barów mlecznych. PO proponuje zaś, by Lasy Państwowe wpłaciły do budżetu 800 mln zł. W czwartek senatorowie debatują nad budżetem na 2014 r.

W imieniu klubu PiS senator Henryk Cioch powiedział podczas dzisiejszej debaty nad budżetem, że senatorowie PiS nie składali poprawek na posiedzeniach komisji, co nie znaczy, że ich nie przygotowali. _ - Mieliśmy zamiar je złożyć. Tych poprawek nie jest tysiąc, ich liczba nie przekracza stu. Mam nadzieję, że chociaż jedna z nich zostanie przegłosowana pozytywnie _ - powiedział Cioch.

Zaznaczył, że trzy razy już występował w roli składającego poprawki do budżetu, ale nie przypomina sobie, by chociaż jedna została przyjęta. Senator poinformował, że poprawki te mają różny charakter: ogólnopaństwowy, lokalny czy infrastrukturalny.

Cioch wskazał, że jedna dotyczy przeznaczenia 10 mln zł dla kliniki centrum stomatologii w Lublinie; pieniądze te mają pochodzić ze zmniejszenia dotacji i subwencji na wykup odsetek od kredytów mieszkaniowych. Inna poprawka zakłada przeznaczenie 700 mln zł na leczenie osób nieobjętych ubezpieczeniem zdrowotnym i na leczenie za granicą. Poprawka ta przewiduje jednocześnie ograniczenie o 75 mln zł środków na program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia in vitro.

Kolejne poprawki zakładają przeznaczenie 20 mln zł na bary mleczne, 100 mln zł na dopłaty do tzw. bonów rodzinnych (opieka nad małymi dziećmi), 250 mln zł na wieloletni program budowy dróg gminnych, czy 3 mln zł na zakup szynobusów na trasę Terespol-Siedlce-Warszawa. Senatorowie PiS zaproponowali też 150 mln zł na finansowanie gabinetów lekarskich i stomatologicznych w szkołach, 4 mln zł na renowację pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim, 3 mln zł na halę miejską w Parczewie oraz 1 mld zł na narodowy program zatrudnienia.

Ponadto poprawki PiS przewidują 150 mln zł na program leczenia niepłodności (ale bez in vitro), 10 mln zł na pomoc socjalną dla kombatantów, 25 mln zł na narodowy program wspierania przedsiębiorczości, 100 mln zł na dofinansowanie pomocy społecznej, 30 mln zł na promocję sportu dzieci i młodzieży, 10 mln zł na rewaloryzację zabytków Krakowa, czy 50 mln zł na darmowe podręczniki dla rodzin wielodzietnych.

Kolejne poprawki zakładają 10 mln zł na ochronę przeciwpowodziową Krakowa, 100 mln zł na dożywianie, 30 mln na ośrodki doradztwa rolniczego. Cioch zaznaczył, że kilkanaście poprawek dotyczy różnego rodzaju inwestycji infrastrukturalnych. Wśród nich znalazły się m.in.: wniosek o 30 mln zł na obwodnicę Łodzi, 30 mln zł na drogi powiatowe województwa podlaskiego czy 100 mln zł na drugą linię metra w Warszawie.

Jan Rulewski (PO) apelował m.in. o przyjęcie poprawki, która zwiększy o 5 mln zł pulę na zatrudnienie pracowników służb specjalnych, które pomagają w ściąganiu podatków. Senator apelował też o uchwalenie ustawy o pomocy prześladowanym w PRL-u, która przyznałaby zadośćuczynienia za wyrządzone im krzywdy. Poprawka Rulewskiego przewiduje, że z rezerwy nieruchomości rolnych Skarbu Państwa przeznaczone ma być 50 mln zł na rekompensaty dla poszkodowanych w PRL.

Przewodniczący komisji finansów publicznych Kazimierz Kleina (PO) powiedział przedstawiając sprawozdanie z prac komisji nad ustawą, że budżet na 2014 r. jest odpowiedzialny i oszczędny. Dodał, że priorytetem budżetu na 2014 r. jest również przywrócenie stabilności finansów publicznych, poprawienie kondycji gospodarczej Polski i stworzenie szans na racjonalne wykorzystanie środków europejskich". Wskazał, że pieniądze te mają zostać przeznaczone na rozwój innowacyjności, nauki, gospodarki i konkurencyjności na rynkach światowych.

Kleina poinformował, że budżet oparto na dwóch zasadniczych elementach chroniących finanse publiczne: reformie OFE i przebudowie mechanizmów ostrożnościowych. Jako kluczowe wskazał wprowadzenie stabilizującej reguły wydatkowej obejmującej prawie cały sektor finansów publicznych. Kleina podkreślił, że będzie ona miała charakter antycykliczny i prorozwojowy, zaś zmiany w OFE zapewnią bezpieczeństwo emerytur. _ - Te nowe rozwiązania wpłyną zdecydowanie na obniżenie państwowego długu publicznego i kosztów jego obsługi _ - zapewnił.

Kleina zapowiedział, że jego klub złoży poprawkę, która przewiduje, że z budżetu Lasów Państwowych zostanie wpłacone do budżetu państwa 800 mln zł, z czego 650 mln zł trafiłoby na rozwój i modernizację dróg lokalnych.

Zdaniem Bogdana Pęka (PiS) filozofią budżetu jest _ skok na OFE _, który spowoduje, że fundusze emerytalne staną się funduszami wysokiego ryzyka. Pęk zaznaczył, że zarządzający OFE i tak uzyskają ok. 1 mld zł opłat, bowiem rząd boi się instytucji finansowych. Według senatora zapowiadana poprawka dotycząca Lasów Państwowych ma doprowadzić tę instytucję do bankructwa i późniejszej prywatyzacji.

Jan Maria Jackowski (PiS) stwierdził natomiast, że budżet na 2014 r. jest _ przejawem recydywy _ uprawianej przez byłego już ministra finansów Jacka Rostowskiego. _ - Ten budżet ma wyraźny cel polityczny, a nie cel, aby w sposób maksymalny starać się, by te skromne dochody, jakie ma państwo polskie, wykorzystać dla dobra wspólnego _ - mówił. _ Dla statystycznego Polaka ten budżet to dalsze zaciskanie pasa _ - dodał. Senator jest też przekonany, że w tym roku, podobnie jak w 2013 r., czeka nas nowelizacja ustawy budżetowej.

Zgodnie z uchwalonym w grudniu przez Sejm budżetem na 2014 r. deficyt w tym roku ma nie przekroczyć 47 mld 655 mln 145 tys. Budżet przewiduje, że dochody państwa wyniosą 276 mld 982 mln 224 tys. zł, a wydatki nie będą wyższe niż 324 mld 637 mln 369 tys. zł.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)