Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budżet UE 2014-2020: Oto, jak Polska wyda te pieniądze

0
Podziel się:

Więcej pieniędzy zostanie przekazanych do dyspozycji samorządom terytorialnym - zapowiedział premier Donald Tusk.

Donald Tusk
Donald Tusk (PAP/Adam Warżawa)

Środki, które Polska otrzyma z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-20, będą wykorzystywane ze zdecydowanie większym udziałem samorządów terytorialnych, bo one są bliżej ludzi - zapowiedział premier Donald Tusk.

Szef rządu, który uczestniczył w Gdańsku w samorządowym konwencie i w posiedzeniu rady regionu pomorskiego Platformy Obywatelskiej, przypomniał, że zgodnie z ustaleniami przywódców podczas lutowego szczytu UE, Polska na lata 2014-20 ma otrzymać 105,8 mld euro unijnych funduszy. To dałoby jej pozycję największego beneficjenta funduszy UE. Ustalenia przywódców musi jeszcze zatwierdzić Parlament Europejski.

_ - Zdecydowaliśmy się, że te dziesiątki i setki mld złotych będziemy chcieli wykorzystywać ze zdecydowanie większym udziałem samorządu terytorialnego, bo on jest bliżej ludzi - _ powiedział Tusk._ - To jest dla mnie gwarancja bezpieczeństwa, że te pieniądze będą w Polsce wydawane dobrze, dzięki temu, że zdecydowanie bardziej regiony będą wpływały na to, w jaki sposób je wydawać _ - dodał.

Wyjaśnił, że chodzi o tzw. inteligentny rozwój regionalny. Podkreślił, że przez najbliższe siedem lat środki, które trafią do Polski z budżetu UE, muszą trafić do wszystkich, którzy potrafią _ zbudować coś, co nas wyróżnia, coś, co pozwoli, by nasze miasto, region, kraj skutecznie konkurował z innymi w Europie _.

_ - Potrzebna jest niezwykle kompetentna polityka samorządowa i regionalna. Te miliardy złotych muszą być inwestycją w polski rozum, polską odwagę i polską innowacyjność _ - powiedział Tusk._ - Przez te minione 7 lat zbudowaliśmy podstawy, budynki, a teraz przez kolejne 7 lat musimy zainwestować w ludzi _ - wyjaśnił premier.

Zwrócił uwagę samorządowcom, że _ mają prawo do błędu, ale nie mogą zapominać o tym, że ludzie będą oceniali _. _ - Żeby każdy z nas każdego pilnował, żeby tego typu przypadków jak w Elblągu więcej nie było, że jeśli ktoś rządzi, to nie ginie od arogancji i od buty, bo pycha idzie tuż przed upadkiem _ - powiedział szef rządu.

_ - Żeby nasza przygoda nie zakończyła się jak naszych poprzedników, wcześniejszych ekip _ - dodał.

Zwrócił uwagę, że Gdańsk jest szczególnie mocnym symbolem nieporównywalnego z niczym wysiłku odbudowy. _ - Dziesiątki inwestycji we wszystkich polskich miastach, ale tu szczególnie na Pomorzu, pokazują, jak mądrze i jak gospodarnie dysponowaliście środkami, które daje nam do dyspozycji polski podatnik i daje nam do dyspozycji europejski podatnik w postaci środków europejskich _ - podkreślił Tusk.

_ - Dzisiaj ścigamy się z podniesionym czołem z najbardziej rozwiniętymi miastami, regionami i państwami w Europie _ - zaznaczył premier.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/224/m260832.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/opinie;o;szczycie;ue;premier;zyska;ale;na;krotka;mete,61,0,1248061.html) *Tyle premier wygrał w Brukseli. Dla siebie * Premier Donald Tusk zyska na popularności dzięki sukcesowi w Brukseli, ale poparcie dla niego wzrośnie tylko na krótką metę - ocenia politolog Rafał Chwedoruk. Przewodniczący PO na Pomorzu, minister transportu Sławomir Nowak powiedział, że Platforma Obywatelska musi _ podjąć bój i nie oddać Polski w ręce ludzi nieodpowiedzialnych _. Argumentował, że _ Polacy potrzebują dzisiaj stabilności; a stabilnością nie jest PiS, potrzebują dobrobytu i nowoczesności; i to nie jest Palikot, czy żywe skamieliny z SLD; to są ludzie PO _.

Przypomniał, że jesteśmy rok przed wyborami europejskimi, półtora roku przed wyborami samorządowymi, dwa lata przed wyborami prezydenckimi i dwa i pół roku przed wyborami parlamentarnymi. _ - Rozpoczynamy ten długi dystans po to, aby zaufanie Polek i Polaków do PO odbudować tam gdzie je utraciliśmy, albo powiększyć tam gdzie jeszcze można _ - powiedział.

Zaznaczył, że _ żeby wygrywać kolejne wybory musimy zdyscyplinować się wewnętrznie i uporządkować niektóre sprawy w samej platformie _. Jak powiedział, _ dosyć złotej wolności szlacheckiej w Platformie _.

_ - Z Pomorza płynie apel do każdego z członków PO, aby w tym czasie kiedy rozpoczynamy marsz do pierwszego testu wyborczego, szczerze i honorowo rozliczyć samego siebie: co zrobiłem dla swojej społeczności, co zrobiłem dla swojej formacji politycznej, czy jej pomagam czy przeszkadzam _ - dodał.

Przypomniał, że _ dzięki sukcesowi polskiej ekipy udało się wynegocjować największy, jeśli chodzi o Polskę i historię UE, budżet spójności dla naszego kraju _. _ Zaczynamy właśnie drugą falę modernizacji, to złoty czas w historii naszego kraju i Pomorza _ - mówił. Jego zdaniem, aby wykorzystać ten złoty czas, _ u władzy trzeba mieć ludzi odpowiedzialnych, przewidywalnych, szukających współpracy - a nie konfliktów, pokoju - a nie wojny, wyciągniętych rąk - a nie zaciśniętych pięści _.

W pomorskiej konwencji samorządowej PO w Gdańsku uczestniczyli m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz prezydenci, wójtowie, starostowie i radni partii z całego Pomorza. Obradom przysłuchiwali się także marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i minister Spraw Wewnętrznych Marek Biernacki.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważne negocjacje w Unii Europejskiej Janusz Lewandowski wierzy, że w negocjacjach górę weźmie odpowiedzialność za Europę.
To historyczna debata. Dziś w Sejmie... Tuż po godzinie 10 rozpoczęło się czterodniowe posiedzenie Sejmu. Debata w sprawie paktu fiskalnego ma być połączona z dyskusją o przyszłości eurolandu i polskiej drodze do przyjęcia euro.
Szczyt UE: Polska zachwycona, a inni? Nie wszyscy po unijnych negocjacjach czują się takimi zwycięzcami jak premier Donald Tusk. Co osiągnęła Polska, czego nie udało się innym?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)