Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Budżet UE 2014-2020. PiS przeciwko planom zmian

0
Podziel się:

Nie chcemy, aby Polacy, będąc jednym z najbiedniejszych krajów, finansowali Unię, zanim nie osiągniemy odpowiedniego poziomu zamożności.

Budżet UE 2014-2020. PiS przeciwko planom zmian
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

PiS i grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów sprzeciwiają się planowanym zmianom finansowania budżetu UE. Są kontrowersyjne i niekorzystne dla Polski - podkreśla europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Pod koniec lutego szefowie Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Rady UE ogłosili powołanie wspólnej grupy, która ma zaproponować reformę systemu zasobów własnych Unii. Szefem tzw. grupy wysokiego szczebla został były premier Włoch Mario Monti. Zasiądą w niej przedstawiciele państw Unii, KE i PE.

Wstępne rezultaty prac grupy mają być znane pod koniec tego roku, a pełny raport przedstawi ona w 2016 r., przy okazji przeglądu wieloletniego budżetu UE na okres 2014-2020.

Jak poinformował na konferencji w Sejmie Czarnecki, zmian nie akceptuje PiS oraz frakcja EKR w Parlamencie Europejskim, do której należy partia. - _ Ta propozycja wydaje się być kontrowersyjna. Nie chcemy, aby Polacy, będąc jednym z najbiedniejszych krajów, finansowali Unię, zanim nie osiągniemy odpowiedniego poziomu zamożności, poziomu PKB na mieszkańca _ - podkreślił.

Czarnecki zaznaczył, że PiS nie akceptuje sugerowanych źródeł dochodów własnych UE m.in. oparcia ich o opłaty za emisję CO2, a także o nowe propozycje podatkowe dotyczące firm. _ - Dowalanie kolejnego europodatku zmniejszyłoby konkurencyjność. Ewidentnie wydaje się to propozycja kulawa i kompletnie bez sensu _ - ocenił.

Obecnie zasoby własne unijnego budżetu pochodzą z opłat celnych i opłat wyrównawczych od cukru, części dochodów z podatku VAT w krajach UE oraz przede wszystkim ze składek państw członkowskich, co powoduje, że każdorazowo unijny budżet jest uzgadniany w drodze długich i zaciętych negocjacji między rządami.

Już w 2010 r. komisarz Janusz Lewandowski proponował rozważenie nowych źródeł zasilania unijnej kasy, np. z podatku od transakcji finansowych, wpływów z handlu prawami do emisji CO2, poprzez przejęcie części VAT (np. kilku punktów procentowych) lub CIT, podatku w postaci tzw. opłaty od transportu lotniczego oraz podatku energetycznego.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)