Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budżet UE 2014-20. "Jest porozumienie. Warto było czekać"

0
Podziel się:

"Doskonała robota" - pisze na Twitterze Herman van Rompuy. Radosław Sikorski gratuluje: "To historyczna chwila".

Budżet UE 2014-20. "Jest porozumienie. Warto było czekać"
(PAP/EPA)

Budżet europejski zatwierdzony. _ Doskonała robota _ - pisze na Twitterze Herman van Rompuy._ _* *Radosław Sikorski gratuluje premierowi. - _ To historyczna chwila _ - napisał.

aktualizacja: 16:43 Na zdjęciu Donald Tusk podczas spotkania z prezydentem Francji Francoisem Hollandem.

Negocjacje budżetowe trwały w sumie niemal 30 godzin. Premier Donald Tusk pisał na Twitterze, że w trakcie wypił _ cztery redbule i kilkanaście kaw _. Jaki tego efekt?

Polska dostanie z unijnego budżetu aż 106 mld euro w budżecie na lata 2014-2020 - wynika z nieoficjalnych wyliczeń polskiej delegacji. To o 4 proc. więcej niż w latach 2007-2013.

Gdyby faktycznie dotacje tej wielkości zostały Polsce przyznane, byłby to sukces, ponieważ generalnie cały budżet UE zostanie okrojony o kilkadziesiąt mld euro.

Według nieoficjalnych wyliczeń polskiej delegacji, cała kwota przyznana Polsce w obecnym budżecie wynosi realnie 101,5 mld euro, zaś w projekcie nowej perspektywy finansowej, który rano wyłożył na stół szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, kwota ta wzrasta do 106 mld euro.

Jeśli ten plan zostanie przyjęty, to środki na politykę spójności dla Polski wzrosną w nowym budżecie do 72,8 mld euro wobec 69 mln euro obecnie. Oznacza to, że przypadnie nam 23 proc. wszystkich unijnych funduszy na politykę spójności. Zaś środki na politykę rolną dla Polski wzrosną z 26,9 mld euro w obecnej perspektywie finansowej do 28,5 mld euro w nowym budżecie. Pozostałe środki dla Polski są przeznaczone na badania i rozwój.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/84/m260948.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dotacje;unijne;dla;polski;sikorski;szykuje;sie;sukces;rzadu;w;brukseli,32,0,1247776.html) *Ma nadzieję, że opozycja przeprosi za bzdury * _ Mam nadzieję, że opozycja pogratuluje premierowi, pogratuluje Polsce _. Nowa propozycja wieloletniego budżetu umożliwia też krajom, które otrzymują dopłaty rolne na poziomie poniżej 90 proc. średniej UE, przesuwanie części pieniędzy (25 proc.) pomiędzy dwoma filarami Wspólnej Polityki Rolnej. Pierwszy filar WPR to dopłaty bezpośrednie dla rolników, zaś drugi - środki na rozwój obszarów wiejskich. Przesunięcia między filarami umożliwią Polsce np. zwiększenie wysokości dopłat bezpośrednich, tak by dorównywały średniemu poziomowi dopłat w UE.

Polska traci, bo szef Rady Europejskiej postanowił obdarować kilkanaście krajów prezentami. Przyznał im dodatkowe pieniądze na rolnictwo i biedne regiony, a zatem Polska była w grupie tych krajów, którym zabrano ponad pół miliarda euro.

- _ No faktycznie są to duże straty _ - przyznał minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

- _ To był postulat Słowacji i myśmy się do niego przyłączyli _ - powiedział dyplomata dziennikarzom. Dodał, że polska delegacja na szczyt ciągle analizuje zapis dotyczący możliwości rozliczania VAT-u przez samorządy z funduszy unijnych. Według niego przyznano Polsce też _ prezent _ w postaci 200 mln euro w ramach inicjatywy na walkę z bezrobociem w regionach, gdzie przekracza ono 25 proc.

Europejscy liderzy mieli wznowić negocjacje budżetowe w południe, następnie przesunięto termin na godz. 13, a zaczęły sie dopiero po 15. Premier Tusk na pisał na Twitterze: _ Rozmowy najbogatszych w impasie. Finał wciąż niepewny. _

Wstępne porozumienie obejmuje na razie limit wydatków ustalony na poziomie 960 miliardów euro. Teraz zaczną się rokowania szczegółowych zapisów.

- _ Myślę, że europejscy podatnicy są zwycięzcami. Gdy wprowadzamy oszczędności u siebie w domu, pozbawione sensu byłoby zwiększanie wydatków na poziomie europejskim _ - powiedział brytyjski europoseł Martin Callanan z grupy konserwatystów.

Mimo wstępnego porozumienia, do przyjęcia budżetu jeszcze daleka droga. - _ Porozumienie wciąż niepewne _ - napisał premier na Twitterze. Są bowiem kraje, które domagają się zmian w projekcie budżetu uważając, że zostały skrzywdzone. To między innymi Czechy, Łotwa, i Rumunia.

Natomiast były premier, a obecnie lider SLD - Leszek Miller, odpowiedział na wpis Tuska na Twiterze:_ Panie premierze, każda kwota powyżej 70 mld na politykę spójności i 30 mld na rolnictwo jest OK. Brać i chodu do Warszawy. _

Czytaj więcej w Money.pl
_ Burzliwa, nerwowa noc _. Ale Graś wierzy w... - _ Głęboko wierzę, że premier Donald Tusk wróci z Brukseli z sukcesem _- powiedział rzecznik rządu Paweł Graś.
_ Bardzo dobra wiadomość z Brukseli _ Doradca prezydenta: _ Pieniędzy z Unii jest dużo mniej niż oczekiwaliśmy, ale to i tak dobry rezultat _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)