Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budżet UE. Grożą wetem, jeśli cięcia będą zbyt radykalne

0
Podziel się:

Dzisiejsze spotkanie było demonstracją siły? Zobacz, do czego namawiał szef polskiego rządu.

Budżet UE. Grożą wetem, jeśli cięcia będą zbyt radykalne
(PAP/Leszek Szymański)

Dzisiejsze spotkanie 15 państw-przyjaciół polityki spójności w PE było demonstracją siły przed przyszłotygodniowym szczytem UE ws. budżetu UE na lata 2014-20. Współgospodarz spotkania szef PE Martin Schulz zagroził wetem, jeśli cięcia w budżecie będą zbyt radykalne.

_ - Polityka spójności, szybko uchwalony budżet europejski, budżet europejski bez przesadnych cięć to jest gwarancja dla całej Europy, gwarancja wyjścia z kryzysu i utrzymania tego proeuropejskiego trendu, który towarzyszy naszym spotkaniom od samego początku _ - przekonywał w Brukseli szef polskiego rządu podczas spotkania 15 państw UE-przyjaciół polityki spójności oraz Chorwacji, a także szefów Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.

Donald Tusk przekonywał, że brak porozumienia przywódców ws. budżetu _ byłby zagrożeniem dla reputacji Europy _. _ A reputacja Europy jest w tych czasach rzeczą bezwzględną. _ - powiedział.

Uczestnicy tego spotkania, zorganizowanego w siedzibie PE z inicjatywy Polski i Portugali zgodnie podkreślali, że osiągnięcie kompromisu ws. nowego siedmioletniego budżetu UE na lata 2014-20 już na szczycie 22-23 będzie bardzo trudne.

_ - Sytuacja wydaje się trudna. Większość państw jest gotowa wesprzeć propozycję budżetową KE; nie mam co do tego wątpliwości, ale pewne rządy, a dokładnie płatnicy netto żądają znacznych redukcji - powiedział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso. - Ale wierzę, że zwyciężą racjonalne argumenty i wciąż mam nadzieję, że na szczycie europejskim będzie możliwe zbudowanie konsensusu - uczciwego porozumienia, a nie jakiegokolwiek _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/147/m252563.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/budzet;unii;europejskiej;tusk;ma;przepis;na;sukces,216,0,1196248.html) *Stracimy na cięciach? Tusk debatuje w Brukseli * Szybko uchwalony budżet, bez przesadnych cięć. Oto gwarancja wyjścia z Unii Europejskiej z kryzysu - uważa polski premier. Zaproponowaną przez KE w czerwcu propozycję budżetu wspiera zwłaszcza 15 państw deklarujących się jako przyjaciele polityki spójności, czyli polityki, z której finansowane są inwestycje wspierające wzrost gospodarczy oraz wyrównywanie szans mniej zamożnych regionów i państw UE. Propozycja KE zakłada wydatki UE na lata 2014-20 w wysokości 1033 mld euro w tzw. zobowiązaniach i 988 mld euro w tzw. płatnościach. KE zaproponowała dla całej UE 379 mld euro (około 37 proc. całego budżetu) na politykę spójności. Barroso przekonywał, że
z tych środków skorzystają nie tylko najbiedniejsze kraje, ale cała UE.

_ - Propozycja KE jest punktem wyjścia do negocjacji _ - podkreślił Tusk, dodając, że takie stwierdzenie znajdzie się też w deklaracji końcowej po wtorkowym spotkaniu.

Ale dla płatników netto, takich jak Niemcy, Francja, Wielka Brytania czy Holandia, propozycja KE to za dużo. Domagają się więc cięć, argumentując, że w czasach kryzysu także budżet unijny musi być bardziej oszczędny. Płatnicy netto różnią się jednak co do skali swych postulatów: Niemcy i Francja domagały się dotychczas cięć w wysokości około 100 mld euro, a Wielka Brytania nawet do 180-200 mld euro.

_ - Cięcia budżetu mogą być popularne w niektórych krajach, ale nie służą ożywieniu gospodarczemu _ - powiedział szef PE Martin Schulz. Wyraził nadzieję, że niektórzy płatnicy netto odejdą od zajmowanych obecnie _ ideologicznych stanowisk _. Ale nie powstrzymał się od groźby, że jeśli cięcia będą zbyt radykalne, to PE zawetuje budżet UE 2014-2020. Zgodnie z traktatem UE zgoda PE jest niezbędna, by nowy budżet mógł wejść w życie. W przypadku braku porozumienia Unię czekałoby tzw. prowizorium budżetowe.

_ - Warto dążyć do kompromisu, ale PE nie przyjmie każdego kompromisu. Trzeba to powiedzieć jasno i wyraźnie _ - przekonywał Schulz. Zwracał uwagę, że do 94 proc. środków wydawanych z budżetu europejskiego idzie na bezpośrednie inwestycje, które stymulują wzrost gospodarczy w Europie. Zwracał uwagę, że budżet unijny jest niewielki w porównaniu z budżetem Niemiec. _ Budżet UE wynosi około 138 mld euro rocznie, to jest nieco więcej niż 1/3 budżetu rocznego RFN _ - wskazywał. Jeśli ktoś chce utrącić 2-3 mld euro ze wspólnej unijnej kasy, to nie podreperuje w ten sposób finansów we własnym państwie członkowskim - mówił.

Wielka Brytania zajmuje najbardziej skrajne stanowisko spośród płatników netto, domagając się _ zamrożenia _ budżetu w realnych liczbach, czyli nawet bez uwzględnienia inflacji. _ To by oznaczało cięcia o 14 proc. (w stosunku do budżetu na lata 2007-13) _ - powiedział już wcześniej Schulz. Budżet wyniósłby w takim wypadku 886 mld euro na siedem lat.

Tusk przekonywał, że w negocjacjach budżetu trzeba znaleźć _ synergię pomiędzy interesami narodowymi, interesami grup społecznych i ogólnym europejskim interesem na rzecz wzrostu i równowagi _. Jego zdaniem _ ewentualne cięcia (w propozycji budżetowej) powinny mieć strukturę zrównoważoną wobec różnych polityk europejskich _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/104/m197992.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/budzet;unii;niedorzeczny;cameron;nie;ustepuje,206,0,1192142.html) *"Budżet Unii niedorzeczny". Cameron nie ustępuje * Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział, że negocjacje z kanclerz Niemiec będą _ twarde _. Współorganizator spotkania premier Portugalii Pedro Passos Coelho też przekonywał, że wieloletnie ramy finansowe to bardzo ważny instrument, który pozwala krajom UE na zaplanowanie długofalowej strategii rozwoju. - _ Musi dojść do konsensusu, jeśli chodzi o perspektywę finansową, choć wiemy, że w tym momencie jest to zadanie, które wydaje się niesłychanie trudne do osiągnięcia. Nie tylko dlatego, że UE zaczyna się dzielić - również z tego względu, że pewne tezy zmieniły tę dyskusję w dyskusję dotyczącą cięć, natomiast nie było to
poparte analizą jakościową _ - argumentował.

Obecni podczas spotkania przedstawiciele europejskich przedsiębiorców (Business Europe) jak i związków zawodowych też zgodnie podkreślali wpływ polityki spójności na wzrost gospodarczy i walkę z bezrobociem.

Dzisiaj około północy przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ma wysłać do stolic nową propozycję budżetu UE na lata 2014-20. Według nieoficjalnych informacji ze źródeł unijnych zakłada ona cięcia w wysokości około 75 mld euro, w tym w rolnictwie w stosunku do wyjściowej propozycji Komisji Europejskiej.

Te cięcia - jak powiedziały nieoficjalne źródła - są _ bardziej proporcjonalne _ niż dotychczasowe propozycje cypryjskiej prezydencji i dotkną one rolnictwo w większym stopniu niż zakładała Nikozja. Jeśli potwierdzi się, że cięcia są rzeczywiście proporcjonalne, to Polska zamiast szacowanych dla niej 77 mld euro w politycy spójności (w propozycji KE) dostałaby około 71,5 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Stracimy na cięciach? Tusk debatuje w Brukseli Szybko uchwalony budżet, bez przesadnych cięć. Oto gwarancja wyjścia z Unii Europejskiej z kryzysu - uważa polski premier.
"Budżet Unii niedorzeczny". Cameron nie ustępuje Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział, że negocjacje z kanclerz Niemiec będą _ twarde _.
Duże pieniądze w zasięgu naszych rąk Polska może liczyć na nieoczekiwane wsparcie w walce o hojne, unijne dotacje.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)