Notowania

Bułgaria rezygnuje z drugiej elektrowni atomowej

Kontrakt na budowę siłowni w Belene Sofia podpisała w 2008 r. z rosyjskim Atomstrojeksportem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mandj98/CC/Flickr)

Centroprawicowy rząd Bułgarii zadecydował rezygnuje z budowy drugiej elektrowni atomowej - powiadomił wiceminister finansów Władysław Goranow. Kontrakt na budowę siłowni w Belene Sofia podpisała w 2008 r. z rosyjskim Atomstrojeksportem.

Jak poinformował Goranow, na terenie przygotowanym w Belene pod budowę siłowni atomowej powstanie elektrownia gazowa. Dzisiejsza decyzja ma położyć kres toczącej się w Bułgarii dyskusji na temat drogiej inwestycji, jak i sporom z Rosją o jej cenę.

Projekt budowy drugiej siłowni atomowej powstał w latach 80. ubiegłego wieku, zamrożono go na początku lat 90. Ponownie reaktywowano go w 2003 r., kiedy Bułgaria, przygotowując się do wejścia do UE, powinna była zamknąć cztery starsze reaktory swojej jedynej elektrowni atomowej w Kozłoduju.

W 2008 r. Państwowa Spółka Energetyczna podpisała kontrakt z Atomstrojeksportem na budowę elektrowni oraz dostawę dwóch reaktorów typu WWER trzeciej generacji o łącznej mocy 2 tys. megawatów. Wartość kontraktu wynosiła 3,9 mld euro, jednak znalazły się w nim nieprecyzyjne zapisy dotyczące kosztów budowy. Między innymi, nie uwzględniono wskaźnika inflacji, i ostatecznie cena według strony rosyjskiej wzrosła do 6,3 mld euro. Bułgaria odrzuciła tę cenę, chociaż w projekt zainwestowano już ponad 1 mld euro.

Spory z Rosją toczyły się od połowy 2009 r., kiedy wybory wygrała partia GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) Borysowa.

Wiceminister Goranow zapewnił w środę, że elektrownia gazowa będzie tańsza od atomowej. Jednak na przykład, według Rumena Owczarowa, byłego ministra energetyki w lewicowych rządach ostatnich lat, właśnie elektrownia gazowa stworzy dodatkową zależność, gdyż Bułgaria otrzymuje ponad 90 proc. potrzebnego jej gazu od Rosji.

Czytaj więcej o elektrowniach atomowych w naszym regionie
Bułgaria będzie bronić przed Unią atomówek Parlament Bułgarii zaaprobował strategię państwa w dziedzinie energetyki do 2020 roku.
Ludzie się boją, a prezydent nic nie może O pomoc w powstrzymaniu planowanej przez spółkę PGE lokalizacji elektrowni jądrowej we wsi Gąski prosi wójt Mielna.
Atom na Litwie. Estończycy wycofują się? Estońska spółka Eesti Energia nie podjęła decyzji w sprawie udziału w projekcie budowy siłowni atomowej Visaginas na Litwie.
Tagi: elektrownia atomowa w bułgarii, bułgaria, elektrownia, atom, wiadmomości, wiadomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz