Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Elektrownia atomowa w Polsce. Prezydent nic nie może

0
Podziel się:

O pomoc w powstrzymaniu planowanej przez spółkę PGE lokalizacji elektrowni jądrowej we wsi Gąski prosi wójt Mielna.

Elektrownia atomowa w Polsce. Prezydent nic nie może
(PAP/Jacek Turczyk)

_ Decyzje dotyczące lokalizacji elektrowni jądrowych nie pozostają w kompetencjach prezydenta _ - napisał w odpowiedzi na list wójta gminy Mielno szef BBN Stanisław Koziej (na zdj. po lewej).

O pomoc w powstrzymaniu planowanej przez spółkę PGE lokalizacji elektrowni jądrowej we wsi Gąski wójt Mielna (zachodniopomorskie) Olga Roszak-Pezała zwróciła się do prezydenta 17 lutego. Odpowiedź Stanisława Kozieja brzmi:

_ Odnosząc się z największym szacunkiem do wyników referendum w tej sprawie, odzwierciedlającego głębokie obawy mieszkańców pani gminy, pozwolę sobie wyrazić opinię, że obawy te, na obecnym etapie postępowania lokalizacyjnego, są w dużej części przedwczesne _ - napisał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

_ Uważam, że należy spokojnie i wszechstronnie informować mieszkańców o wszelkich aspektach tego problemu, w tym w szczególności o przyjmowanych przez władze państwa najwyższych standardach bezpieczeństwa, technologicznych i proceduralnych budowanych w przyszłości elektrowni jądrowych. Zrozumiałe emocje w takich sytuacjach nie są najlepszą podstawą do ostatecznych sądów i decyzji _ - czytamy w piśmie.

Stanisław Koziej podziękował pani wójt _ za przekazanie Panu Prezydentowi odczuć i opinii mieszkańców gminy Mielno . Wyraził też przekonanie, _ że końcowa decyzja o wyborze lokalizacji elektrowni jądrowej będzie uwzględniała zarówno strategiczne interesy narodowe państwa polskiego, jak i racjonalnie zdefiniowane interesy wszystkich stron planowanych inwestycji _. _

Letniskowa wieś Gąski w gminie Mielno, jako jedna z trzech potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej, została przedstawiona przez zarząd PGE 25 listopada ub.r. Dwa kolejne miejsca to: Choczewo i Żarnowiec (Pomorskie).

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/28/m207132.jpg ) ] (http://tech.money.pl/po-awarii-w-fukushimie-nie-bylo-zagrozenia-w-europie-0-1042587.html) *Po awarii w Fukushimie nie było zagrożenia w Europie? * Awaria elektrowni atomowej w Fukushimie, do której doszło dokładnie przed rokiem, nie była przez ten czas źródłem jakichkolwiek zagrożeń w Europie - ocenia Państwowa Agencja Atomistyki. W odpowiedzi na plany PGE Rada Gminy Mielno najpierw przyjęła uchwałę sprzeciwiającą się lokalizacji w Gąskach, potem ogłosiła referendum w tej sprawie. Odbyło się ono 12 lutego br. W głosowaniu wzięło udział 2378 osób z 4171 uprawnionych. Frekwencja wyniosła 57 proc. Przeciwko lokalizacji elektrowni i badaniom terenu opowiedziało się 94 proc. Za było 5,3 proc.

PGE w wydanym po głosowaniu oświadczeniu napisało, że _ spółka ze zrozumieniem przyjęła wynik referendum _ i wynik, choć jest _ prawnie niewiążący, będzie wzięty pod uwagę przy ostatecznej decyzji inwestora _. Podobne stanowisko wyraziła pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej, wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska.

Według planów rządu ostateczna decyzja co do lokalizacji elektrowni atomowej ma zapaść do końca 2013 r.; budowa ma ruszyć w 2016 r. i zakończyć się w 2020 r. Planowane są dwie elektrownie o mocy 3Ë?000 MW każda. W zaktualizowanej na początku lutego br. strategii PGE na lata 2012-2035 przewidziano, że uruchomienie pierwszego bloku energetycznego nastąpi po 2020 r. Przedstawiciele PGE mówili jednak ostatnio o latach 2022-2023.

Czytaj więcej o elektrowni atomowej w Polsce
"Wczasy radioaktywne - Gąski, Żarnowiec..." Żółte beczki symbolizujące odpady radioaktywne przynieśli w sobotę przed Kancelarię Premiera działacze Zielonych 2004.
W Polsce nie będzie powtórki Fukushimy - _ Postawiliśmy na prymat bezpieczeństwa nad innymi aspektami _ - mówi minister.
Będziemy mieć elektrownię atomową? Dziś... Dziś rano w gminie Mielno (Zachodniopomorskie) rozpoczęło się referendum w sprawie lokalizacji elektrowni jądrowej we wsi Gąski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)