Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Burze na Dolnym Śląsku. Sytuacja na rzekach się stabilizuje

0
Podziel się:

Stopniowo stabilizuje się sytuacja na rzekach Dolnego Śląska.

Burze na Dolnym Śląsku. Sytuacja na rzekach się stabilizuje
(Ziemor/cc/wikipedia)

Stopniowo stabilizuje się sytuacja na rzekach Dolnego Śląska. Alarmy powodziowe obowiązują jeszcze dziś w powiecie złotoryjskim i czterech gminach, ale poziom wody w korytach rzek powoli opada. Wstępne straty w infrastrukturze oszacowano na 76 mln zł.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Ryszard Kosierb, opady deszczu w ciągu ostatniej doby były mniejsze niż wcześniej zapowiadano, dlatego sytuacja na rzekach stopniowo się poprawia, a fale wezbraniowe przesuwają się w stronę woj. lubuskiego.

_ - Do środy nie przewidujemy aż tak intensywnych opadów, będą natomiast występowały burze, ale nie tak gwałtowne, jak w połowie tygodnia _ - mówił Kosierb. Dodał, że dopiero w połowie tygodnia mogą się pojawić mocniejsze deszcze.

Stany alarmowe są obecnie przekroczone na rzekach Czarna Woda w Rzeszotarach oraz na Bobrze w Pilichowicach i Dąbrowie. Na siedmiu wodowskazach przekroczone zostały stany ostrzegawcze. Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują na ternie powiatu złotoryjskiego oraz w gminach Gryfów Śląski, Wojcieszów, Janowice Wielkie i Nowogrodziec. Pogotowia przeciwpowodziowe ogłoszono w jedenastu gminach i powiatach.

Wszystkie drogi w regionie są przejezdne, ale na niektórych odcinkach wprowadzono ograniczenia prędkości lub ruch wahadłowy. Prądu pozbawionych jest ponad 2,1 tys. odbiorców.

Wicewojewoda dolnośląski Ewa Mańkowska poinformowała, że obecnie wpłynęło ponad 260 wniosków o przyznanie zapomóg na kwotę ponad 450 tys. zł. _ Te pieniądze zostaną wypłacone najszybciej, jak będzie to możliwe. Oceniamy, że w sumie o pomoc może się zwrócić nawet 700 rodzin _ - dodała. Wstępne straty w infrastrukturze oceniono na ok. 76 mln zł.

Czytaj więcej o burzach nad Polską w Money.pl
Alarm powodziowy! Rzeki przekroczyły już... Gwałtowne burze mają potrwać do niedzieli. Tymczasem rzeki przekroczyły stany ostrzegawcze.
Wielki pożar hali. 16 zastępów straży w akcji Szesnaście zastępów straży pożarnej walczy z pożarem dużej hali magazynowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)