Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Burze z gradem w Polsce. MAC ostrzega

0
Podziel się:

W województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim oraz śląskim mogą wystąpić burze z gradem.

Burze z gradem w Polsce. MAC ostrzega
(PAP/EPA)

W województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim oraz śląskim mogą wystąpić burze z gradem - poinformowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we wtorek rano na terenie kraju obowiązuje w sumie 11 ostrzeżeń. Dotyczą one przede wszystkim województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego.

W tych regionach kraju mogą wystąpić burze, z lokalnymi opadami gradu, podczas, których spodziewane są opady deszczu (do 30 mm) oraz porywy wiatru do 80 km/h.

W trzech województwach: dolnośląskim, lubuskim i opolskim prognozowane są szybkie i krótkotrwałe wzrosty stanów wody w rejonach intensywnych opadów i burz, na małych rzekach i potokach górskich i podgórskich.

We wtorek w zachodniej części kraju IMGW przewiduje zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami postępującymi od zachodu, okresami opady deszczu. We wschodniej połowie kraju - zachmurzenie umiarkowane i duże oraz przelotne opady deszczu. Miejscami mogą wystąpić burze. Możliwy jest również grad.

Prognozowana wysokość opadów burzowych - do 30 mm. Wiatr umiarkowany z kierunków zachodnich, jedynie na wschodzie początkowo z kierunków południowych. W rejonach burz wiatr w porywach do 80 km/h.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo na krańcach wschodnich miejscami zachmurzenie duże i zanikające przelotne opady deszczu, możliwa burza. Nad ranem również na zachodzie zachmurzenie miejscami wzrośnie do dużego oraz wystąpią opady deszczu. Wiatr z kierunków zachodnich, słaby, na Pomorzu Gdańskim i początkowo na wschodzie umiarkowany. W rejonach burz porywy wiatru do 70 km/h.

Po nocnych nawałnicach najpoważniejsza sytuacja jest na Dolnym Śląsku, gdzie strażacy interweniowali ponad 600 razy. Najwięcej pracy mieli w powiecie lubańskim, gdzie podtopionych zostało kilka miejscowości.

Czytaj więcej w Money.pl
Gwałtowne burze, już sześć osób rannych Podczas burzy w miejscowości Dobryłów (Lubelskie) drzewo przewróciło się na busa.
Potężne burze nad Francją. Wielu rannych W całej Francji w wyniku nawałnic 130 tysięcy gospodarstw pozbawionych jest prądu. W Bretanii wyładowaniom towarzyszyły wichury, grad i trąby powietrzne.
Polskę nawiedzą tornada Grupa amatorów ma szybsze i dokładniejsze dane niż Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)