Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Były kanclerz Niemiec broni polityki Putina

0
Podziel się:

Polityk SPD skrytykował równocześnie politykę Zachodu wobec Rosji, a sankcje nazwał głupotą.

Były kanclerz Niemiec broni polityki Putina
(PAP/EPA)

Helmut Schmidt wyraził na łamach tygodnika _ Die Zeit _ zrozumienie dla decyzji prezydenta Rosji Władimira Putina o aneksji Krymu. Polityk SPD skrytykował równocześnie politykę Zachodu wobec Rosji, a sankcje nazwał _ głupotą _.

Działania Putina na Krymie są _ całkowicie zrozumiałe _ - powiedział Schmidt. Stanowisko byłego kanclerza, który jest jednym z wydawców _ Die Zeit _, ukazało się w środę na stronie internetowej tygodnika. Za _ możliwą _ uznał rosyjską inwazję na wschodnią część Ukrainy. Jego zdaniem Zachód popełnia jednak błąd, zachowując się tak, jakby (ta inwazja) była _ nieuniknionym kolejnym krokiem _. _ To powoduje, że po stronie rosyjskiej rośnie apetyt _ - dodał Schmidt. Uzgodnione przez Zachód sankcje nazwał _ głupotą _. Restrykcje gospodarcze, które też są tylko symboliczne, nie przyniosą żadnych wyników, lecz _ uderzą w Zachód tak samo jak w Rosjan _ - ostrzegł były kanclerz.

Schmidt ocenił ponadto jako błąd decyzję o zawieszenie współpracy z Rosją na forum gremium G8. _ Byłoby idealnie, gdyby można się było teraz spotkać _ - powiedział, dodając, że takie spotkanie byłoby korzystniejsze dla pokoju niż sankcje. Zauważył, że G8 jest mniej ważne niż G20, a z tej drugiej grupy Rosjan nie można wyprosić. Schmidt ocenił natomiast pozytywnie politykę kanclerz Angeli Merkel wobec Rosji. _ Należy pochwalić panią kanclerz za ostrożność _ - powiedział.

Helmut Schmidt kierował rządem RFN w latach 1974-1982. 95-letni polityk jest nadal osobą aktywną w życiu publicznym Niemiec, częstym gościem programów telewizyjnych poświęconych sprawom politycznym. Uważany jest za autorytet w sprawach polityki międzynarodowej. Brał udział w tegorocznej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Jest jednym z wydawców _ Die Zeit _, zaliczanego do głównych niemieckich tygodników o profilu lewicowo-liberalnym.

Opozycja demokratyczna w Polsce miała mu za złe, że pomimo wprowadzenia stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku nie przerwał wizyty w NRD. Schmidt jest kolejnym przedstawicielem starszego pokolenia socjaldemokratów, który w konflikcie o Krym opowiedział się po stronie Rosji. Wcześniej w tym samym tonie wypowiadał się były kanclerz Gerhard Schroeder.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)