Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Były minister z rządu Berlusconiego aresztowany

0
Podziel się:

Scajola został zatrzymany na wniosek krajowej prokuratury do walki z mafią.

Były minister z rządu Berlusconiego aresztowany
(PAP/EPA/ANGELO CARCONI)
bEDTDXIl

Były włoski minister spraw wewnętrznych i rozwoju gospodarczego w dwóch rządach Silvio Berlusconiego, Claudio Scajola, został aresztowany w czwartek w Rzymie pod zarzutem udzielania pomocy biznesmenowi powiązanemu z mafią z Kalabrii.

Scajola został zatrzymany na wniosek krajowej prokuratury do walki z mafią. Zarzuca mu ona, że pomagał ukrywającemu się przed włoskim wymiarem sprawiedliwości byłemu parlamentarzyście i przedsiębiorcy Amadeo Matacenie po uprawomocnieniu się wydanego na niego wyroku za związki z mafią kalabryjską, 'ndranghetą.

To już kolejne sądowe problemy wpływowego polityka partii byłego szefa rządu Forza Italia, który wcześniej został oskarżony o związki z aferzystami z branży budowlanej i o to, że w niejasnych okolicznościach wszedł w posiadanie luksusowego mieszkania w Wiecznym Mieście. W styczniu Scajola został oczyszczony z tego zarzutu przez sąd pierwszej instancji, który uznał, że jego tłumaczenia, iż jeden z biznesmenów zapłacił część sumy za apartament bez jego wiedzy, są wiarygodne.

bEDTDXIn

Prokurator, który domagał się kary 3 lat więzienia, odwołał się od tej decyzji sądu.

W 2010 roku, gdy wyszła na jaw sprawa mieszkania z widokiem na Koloseum, Claudio Scajola ustąpił ze stanowiska ministra rozwoju gospodarczego.

Osiem lat wcześniej, gdy był ministrem spraw wewnętrznych w drugim rządzie Berlusconiego, został zmuszony do dymisji po skandalu, jaki wywołały jego słowa o zamordowanym przez lewackich terrorystów z tzw. nowych Czerwonych Brygad doradcy gabinetu, profesorze prawa pracy Marco Biagim. Jako szef MSW Scajola powiedział wówczas wulgarnie, że Biagi upominał się o ochronę z powodu pogróżek, i dodał, że gdyby ją dostał, zginęłoby jeszcze więcej ludzi.

Lider Forza Italia Silvio Berlusconi wyraził ubolewanie z powodu aresztowania jego bliskiego współpracownika. To już drugi w ostatnim czasie polityk związany z byłym premierem, który trafił do aresztu. Wcześniej w Libanie na mocy międzynarodowego listu gończego zatrzymany został współzałożyciel Forza Italia, były senator oskarżony o związki z sycylijską cosa nostrą, Marcello Dell'Utri.

bEDTDXIt
Czytaj więcej w Money.pl
Koniec produkcji legendarnej Lancii? Po fuzji na początku roku Fiata z Chryslerem, we włosko-amerykańskim koncernie samochodowym zrobiło się ciasno.
Gwardia Finansowa spaliła kilometr tkanin Materiały ze wzorami charakterystycznymi dla luksusowych domów mody zniszczyła Gwardia Finansowa na wniosek sądu.
Dolce i Gabbana trafią do więzienia. Za co? Zgodnie z włoskim prawem osoby skazane w sprawach, które nie dotyczą ciężkich przestępstw, nie idą do więzienia przed zakończeniem postępowania we wszystkich instancjach.
bEDTDXIO
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)