Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cała chemia pod młotek. Rząd przyspiesza

0
Podziel się:

Resort skarbu chce chce rozpocząć prywatyzację we wszystkich spółkach chemicznych.

Cała chemia pod młotek. Rząd przyspiesza
(Zakłady Chemiczne Police)

Resort skarbu chce w tym roku podjąć procesy prywatyzacyjne we wszystkich spółkach chemicznych. MSP przygotuje do końca marca rekomendacje dotyczące prywatyzacji tych firm - poinformował wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

_ - Analizujemy między innymi kwestie, do jakich inwestorów - branżowych, giełdowych czy finansowych - mają trafić akcje tych spółek. Przedmiotem analiz jest też dobór trybów prywatyzacji i czasu, w którym to powinno nastąpić. Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału chcemy poinformować o tym opinię publiczną i rynki _ - powiedział wiceminister skarbu.

_ - Chcemy jeszcze w tym roku zwrócić uwagę inwestorów na wszystkie spółki chemiczne. Ale sytuacja każdej firmy jest inna _ - dodał.

Leszkiewicz ocenił, że Zakłady Azotowe w Puławach są już przygotowane do prywatyzacji.

_ - Jesteśmy otwarci na ewentualne zgłoszenia inwestorów z rynku poprzez Giełdę Papierów Wartościowych _ - powiedział.

_ - Resort skarbu powinien przejąć do końca marca należące do Nafty Polskiej akcje Zakładów Azotowych Tarnów i Kędzierzyn. Kiedy ukształtuje się nowa struktura w akcjonariacie tych spółek, będziemy wiedzieć, ile możemy zaoferować akcji inwestorom. Skarb Państwa będzie miał kontrolę w Tarnowie - na poziomie około 52 proc. oraz bardzo istotny akcjonariat w Kędzierzynie - ponad 40 proc. _ - powiedział.

_ - Restrukturyzacja Zakładów Chemicznych w Policach musi być jeszcze zintensyfikowana. I tą głęboką restrukturyzacją spółka musi uwiarygodnić się na rynku. W Ciechu z kolei nie jest obecnie możliwa sprzedaż wszystkich akcji ze względu na lock-up (zobowiązanie głównych udziałowców spółki do niesprzedawania jej walorów przez określony czas) związany z niedawną emisją akcji. Ale Ciech jest niewątpliwie w dużo lepszej sytuacji niż był. W naszym przekonaniu może niedługo również cieszyć się zainteresowaniem wśród inwestorów _ - zaznaczył wiceminister.

Ocenił, że MSP będzie podchodziło indywidualnie do prywatyzacji poszczególnych spółek chemicznych, choć - jak podkreślił - jeszcze za wcześnie mówić o szczegółach dotyczących trybów i czasu.

_ - Ciągle też zachęcamy spółki, by wykorzystały najbliższe miesiące np. do biznesowo uzasadnionej konsolidacji _ - dodał.

Poinformował, że do MSP wpłynęło kilka listów intencyjnych z zagranicy w sprawie spółek z branży chemicznej, w tym m.in. od tureckiego koncernu chemicznego Nurol Holding, który wyraził zainteresowanie Policami.

Wiceminister zapowiedział, że resort skarbu chce zaprosić w najbliższych dniach inwestorów do negocjacji w sprawie sprzedaży Zakładów Chemicznych Rudniki koło Częstochowy.

Ministerstwo Skarbu Państwa podjęło pod koniec lutego decyzję o odstąpieniu od negocjacji w sprawie sprzedaży spółki Azoty - Adipol w Chorzowie, jednej z najstarszych firm branży chemicznej w Polsce. Wiceminister powiedział, że resort wystawi ponownie na sprzedaż tę spółkę jeszcze w marcu. Teraz MSP zastanawia się nad trybem prywatyzacji Azotów-Adipol.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t82581.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prywatyzacja;polic;i;pulaw;bez;rozstrzygniecia,209,0,753873.html) Prywatyzacja Polic i Puław bez rozstrzygnięcia Resort skarbu zdecydował się zamknąć postępowanie dotyczące sprzedaży akcji obu firm.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t84526.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/sa;chetni;na;zakup;pulaw;i;polic,220,0,647644.html) Są chętni na zakup Puław i Polic Wpłynęły cztery oferty na zakłady azotowe i dwie na akcje zakładów chemicznych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)