Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Caritas będzie pomagał ofiarom konfliktu w Syrii

0
Podziel się

Zbiórka pieniędzy potrwa do 31 października - poinformował
rzecznik Caritas Paweł Kęska.

Caritas będzie pomagał ofiarom konfliktu w Syrii
(Xinhua/Photoshot/Reporter)
bEpAAoth

Dziś ruszyła kampania Caritas Polska na rzecz pomocy ofiarom konfliktu zbrojnego w Syrii. Zbiórka pieniędzy potrwa do 31 października - poinformował rzecznik Caritas Paweł Kęska.

Kulminacją akcji będzie niedziela 6 października, będąca dniem ogólnopolskiej modlitwy w intencji pokoju w Syrii i zbiórki funduszy w kościołach w całej Polsce. Zebrane środki Caritas Polska rozdysponuje na konkretną pomoc uchodźcom syryjskim.

Kęska przypomniał, że konflikt w Syrii trwa już dwa lata, ponad 2 miliony osób opuściło granice państwa syryjskiego, szukając schronienia w Libanie, Jordanii, Turcji, Iraku i Egipcie. 75 procent spośród nich stanowią kobiety i dzieci. Nie mają nic, potrzebują wszystkiego.

bEpAAotj

_ - Chcemy przez to okazać solidarność chrześcijańską, ponieważ wiemy, że wojna domowa to bardzo ciężka i okrutna wojna, ponieważ walczą między sobą ludzie tej samej narodowości. Ta pomoc jest niezbędna szczególnie dla tych, którzy cierpią najbardziej, kobiety, dzieci i osoby starsze, żyjące w warunkach bardzo trudnych _ - podkreślił dyrektor Caritas Polska ksiądz Marian Subocz. Dodał, że dramat, jaki przeżywa naród syryjski porusza serca, mobilizuje do modlitwy, ale także do działania.

_ - Ja mogę tylko prosić, jako Syryjczyk, wszystkich Polaków znanych z solidarności i chrześcijańskiego miłosierdzia, aby wzięli udział w tej bardzo szlachetnej akcji. Mój naród jest w bardzo trudnej sytuacji. Tak naprawdę nie ma dobrych i złych w tej walce. Są sami źli _ - powiedział George Yacoub, mieszkający w Polsce Syryjczyk, wykładowca na wydziale orientalistyki UW.

Ambasador Libanu w Polsce Michel Katra podkreślił, że Syryjczycy, którzy musieli opuścić swoje granice, żyją w skrajnym ubóstwie. Często nie mają domów, jedzenia, pracy. Ich dzieci nie chodzą do szkół. Największy procent uchodźców przebywa w obozach tymczasowych i w miastach w Jordanii i w Libanie. _ - To jest katastrofa humanitarna, która rozpoczęła się wraz z wojną. Dziś liczba uchodźców syryjskich w Libanie równa się 1/4 społeczeństwa libańskiego. Władzie Libanu nie są już w stanie zapewnić odpowiednich warunków uchodźcom syryjskim. Nawet jeśli chodzi o zaspokojenie podstawowych potrzeb _ - powiedział ambasador Libanu w Polsce.

Caritas Polska we współpracy z Caritas Jordania już drugi rok niesie pomoc uchodźcom, zwłaszcza dzieciom, realizując projekt edukacyjno-rehabilitacyjny w Jordanii, w kilku miejscowościach w pobliżu granicy syryjskiej (Mafraq, Zarqa, Irbid, Madaba, Amman i Karak). Pomoc jest finansowana ze środków polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP.

bEpAAotp

6 października, w dniu kulminacji akcji pomocy w akademickim kościele św. Anny w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 68 o godzinie 17 odbędzie się koncert muzyki arabskiej z motywami syryjskimi i polskimi poprzedzony uroczystą modlitwą o pokój, którą poprowadzą przedstawiciele Kościoła w Polsce, Caritas Polska oraz przedstawiciele narodu syryjskiego.

Uchodźców syryjskich można wesprzeć poprzez wpłaty na konto Caritas z dopiskiem _ SYRIA _ oraz poprzez SMS charytatywny z hasłem _ POMAGAM _ na nr 72052 (2,46 zł z vat).

Czytaj więcej w Money.pl
Kobiety jeżdżą do Syrii na "seksualny dżihad" O wyjazdach młodych kobiet poinformował tunezyjski minister spraw wewnętrznych Lofti Ben Dżedu.
Rosjanie też walczą z syryjską władzą Po powrocie do kraju, będą oni stanowić zagrożenie - uważa rosyjska służba bezpieczeństwa.
Polscy Syryjczycy też walczą. Zobacz, jak Poznaj historie ludzi, którzy uciekli z kraju już kilkadziesiąt lat temu. Po co teraz wracają?
bEpAAotK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)