Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

CBOS: Polacy czują się coraz bezpieczniej

0
Podziel się:

Na wzrost poczucia bezpieczeństwa Polaków składa się głównie wzrost pewności na drogach i spadek liczby przestępstw.

CBOS: Polacy czują się coraz bezpieczniej
(Rafalolechowski/Dreamstime)

75 procent ankietowanych Polaków uważa, że Polska jest bezpiecznym krajem, aż 88 procent czuje się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania - wynika z sondażu CBOS, przeprowadzonego jak co roku na zlecenie policji. Według KGP to najlepszy wynik od ponad 20 lat.

Z sondażu wynika, że 3/4 respondentów uważa, iż Polska jest krajem bezpiecznym, przeciwnego zdania jest co piąty badany, a 3 proc. nie jest w stanie ocenić sytuacji. Rok temu na to samo pytanie twierdząco odpowiedziało 70 proc. ankietowanych, a w 2009 roku - 69 procent. Z kolei w kwietniu 2001 r. aż 81 procent badanych uważało, że Polska nie jest krajem bezpiecznym.

Według ankiety 88 proc. Polaków uważa, że ich otoczenie jest bezpieczne i spokojne. 11 proc. jest innego zdania. Podobnie było w 2009 roku - wówczas też odnotowano wynik 88 procent. Polaków uważało miejsce, w którym mieszkają, za bezpieczne, z kolei 12 proc. było przeciwnego zadania.

Ankieterzy pytali też respondentów czy boją się, że mogą paść ofiarą przestępstwa. 61 proc. stwierdziło, że nie, a 37 procent odpowiedziało twierdząco.

Co piąty Polak stwierdził, że w ciągu pięciu ostatnich lat został okradziony, co jedenasty, że włamano mu się do domu lub mieszkania. 2 proc. pytanych zostało napadniętych, a 3 proc. - padło ofiarą pobicia lub umyślnego zranienia. Z kolei 76 proc. ankietowanych nie padło ofiarą żadnego z wymienionych przestępstw.

_ - Na wzrost poczucia bezpieczeństwa Polaków wpływa wiele czynników. M.in. fakt, że wzrasta bezpieczeństwo na drogach i spada liczba przestępstw. Zwiększa się też zaufanie do policji, co przekłada się na naszą skuteczność, ponieważ dostajemy więcej informacji i sygnałów dotyczących przestępczości _ - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Pytany o spadek przestępczości, Sokołowski powiedział, że to uzależnione jest od wielu czynników, m.in. od działań, które mają poprawić sytuację. Wskazał, że na przykład spadek kradzieży samochodów ma związek m.in. z tworzeniem w komendach wydziałów do walki z przestępczością samochodową.

Ankietę przeprowadzono w okresie 7 i 13 kwietnia bieżącego roku na próbie losowej 1192 dorosłych Polaków.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t41039.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/spodziewamy;sie;niskich;emerytur;najwiecej;pesymizmu;wsrod;mlodych,178,0,829362.html) Spodziewamy się niskich emerytur. Najwięcej pesymizmu wśród młodych Ponad 90 proc. Polaków przewiduje, że ich przyszłe świadczenia będą niewystarczające.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t75449.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ponad;polowa;przeciw;elektrowni;atomowej,141,0,819853.html) Ponad połowa przeciw elektrowni atomowej W ubiegłym roku przeważali zwolennicy rozwoju energetyki jądrowej, teraz - jak pokazują najnowsze badania CBOS - 53 proc. polaków nie chce budowy siłowni nuklearnej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t137859.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;kraju;zle;poparcie;dla;prezydenta;w;dol,228,0,816356.html) W kraju źle, poparcie dla prezydenta w dół Niemal dwie trzecie Polaków negatywnie ocenia kierunek zmian w Polsce, a co piąty badany uważa, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku.
bezpieczeństwo
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)