Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cegielski chce sprzedać fabrykę silników

0
Podziel się:

To czwarta próba sprzedaży FSA. Poznańska firma chce za swoją spółkę córkę 88,35 mln zł.

Cegielski chce sprzedać fabrykę silników
(Radomil/GNUDL/Wikipedia)

Za 88,35 milionów złotych spółka H. Cegielski Poznań SA chce sprzedać swoją spółkę córkę Fabrykę Silników Agregatowych (FSA) sp.z.o.o. - poinformował prezes H. Cegielski Jarosław Lazurko. To czwarta próba sprzedaży FSA.

Poprzednie przetargi mimo zainteresowania potencjalnych inwestorów nie znajdowały oferentów. Cena wywoławcza w tych przetargach wynosiła kolejno 115, 99 i 95,5 miliona złotych.

Wadium w przetargu można wpłacać do 7 lutego, rozstrzygnięcie zaplanowano na 9 lutego. Pieniądze ze sprzedaży fabryki H.Cegielski Poznań chce przeznaczyć na dokończenie restrukturyzacji firmy.

Według prezesa Lazurko jest to ostatnia próba sprzedaży FSA._ - Jeżeli nie dojdzie do sprzedaży FSA to zamierzamy połączyć fabrykę ze spółką główną, co pozwoli na relokalizację firm, dzięki której będziemy mogli sprzedać część naszych terenów w Poznaniu. _ - powiedział prezes Lazurko.

*Fabryka Silników Agregatowych *produkuje zespoły prądotwórcze oparte o czterosuwowe silniki wysokoprężne i silniki napędzane gazem. Spółka, zatrudniająca około 270 pracowników, miała w 2010 r. obroty w wysokości 115 mln złotych i zanotowała zysk netto 9,5 mln złotych. Według szacunków za 2010 nie będzie zysku, a obroty firmy spadły o około 40 proc.
Sytuacje FSA komplikują kłopoty zarządu firmy z prawem. Według prokuratury, prezes i dwaj wiceprezesi odpowiadają za zakupy wkładów do filtra olejowego po cenie nawet kilka tysięcy razy wyższej od ich wartości. Swoim działaniem mieli spowodować znaczną szkodę w łącznej kwocie ponad 402 tys. złotych.

Od 2009 roku trwa restrukturyzacja spółki H. Cegielski Poznań SA, w tym czasie zwolniono około 500 pracowników. Na początku 2010 roku firma sprzedała Agencji Rozwoju Przemysłu swoją spółkę córkę Fabrykę Pojazdów Szynowych.

H. Cegielski SA zatrudnia 800 osób (bez pracowników FSA), jest producentem wysokoprężnych silników dwusuwowych, stosowanych do napędów statków a także w elektrowniach, dmuchaw promieniowych powietrza, sprężarek tłokowych i wirnikowych. Firma wraz z sześcioma spółkami córkami w 2009 roku miała 472 miliony złotych przychodów i odnotowała stratę w wysokości 26 milionów złotych.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)