Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cegielski
26.08.2009 14:53

Cegielski w tarapatach. Zwalnia

Do końca roku z firmy odejdzie ponad pół tysiąca ludzi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radomil/GNUDL/Wikipedia)

*537 osób straci pracę w poznańskiej spółce H. Cegielski w wyniku zwolnień grupowych, które mają być przeprowadzone do końca roku. *

W ciągu 20 dni zarząd chce uzgodnić ze związkami zawodowymi regulamin zwolnień - powiedział prezes firmy Jarosław Lazurko. Za skalę zwolnień skrytykowała władze firmy rada pracowników.

Rada uważa, że brakuje gwarancji dla stabilizacji sytuacji w firmie po zwolnieniach grupowych. Według niej ratowanie firmy powinno odbywać się poprzez pozyskiwanie nowych kontraktów, a nie obniżanie kosztów działalności.

Ze względu na złą kondycję ekonomiczną firmy zarząd od kilku miesięcy negocjuje ze związkami zawodowymi program oszczędnościowy. W lipcu związkowcy podpisali porozumienie dotyczące wprowadzenia niższego wynagrodzenia, tzw. postojowego, oraz za prace zastępcze pracowników.

ZOBACZ TAKŻE:

W połowie lipca trzy związki zawodowe działające w Cegielskim podpisały z zarządem firmy kolejne porozumienia w sprawie zawieszenia do lipca 2010 roku punktu układu zbiorowego pracy w sprawie odpraw emerytalnych oraz zawieszenia funduszu nagród.

Zwolnienia grupowe i wprowadzenie _ postojowego _ ma ograniczyć koszty działania spółki. Zarząd szacuje, że dzięki temu firma w 2010 roku zaoszczędzi około 25 milionów złotych.

Obniżka kosztów działania spółki jest jednym z dwóch elementów programu ratowania firmy. _ Drugi to dywersyfikacja naszej produkcji - chodzi o zastosowanie naszych silników w energetyce oraz podjęcie kooperacji przemysłowej _ - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami prezes Lazurko.

| Plan ratunkowy dla _ Cegielskiego _ |
| --- |
| H. Cegielski chce zaproponować swoje silniki do wykorzystania przy produkcji prądu dla czterech polskich grup energetycznych i PGNiG. _ W ramach kooperacji przemysłowej chcemy współpracować z firmami, które mogłyby wykorzystać nasze moce produkcyjne, np. spawanie prowadnic dla wiertni naftowych _ - powiedział Lazurko. H. Cegielski jest na liście firm objętych umową offsetową z rządem USA. Firma chce pozyskać technologie i dokumentację produkcji silników gazowych. Zatrudnia obecnie około 1 tys. 400 osób. Portfel zamówień na przyszły rok to budowa zaledwie jednego silnika okrętowego. Zarząd spodziewa się zdobyć zamówienia na 7 silników, przy mocy produkcyjnej zakładu 15 silników rocznie. H. Cegielski-Poznań SA jest producentem wysokoprężnych silników dwusuwowych stosowanych do napędów statków, a także w elektrowniach, dmuchaw promieniowych powietrza, sprężarek tłokowych i wirnikowych. W 2008 roku spółka miała 457 milionów złotych obrotu i 4,2 miliona złotych zysku. |

Tagi: cegielski, zwolnienia, układ zbiorowy związki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz