Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Celnicy PL: porozumienia z rządem nie ma. "Nie mogłem podpisać deklaracji, chęci i ogólników"

40
Podziel się:

Nie wszystkie związki zawodowe pracowników skarbówki podpisały porozumienie płacowe z rządem. Na propozycje KAS nie zgodził się związek zawodowy Celnicy PL.

Sławomir Siwy i Marian Banaś podczas protestu celników przed Ministerstwem Finansów w 2016 r.
Sławomir Siwy i Marian Banaś podczas protestu celników przed Ministerstwem Finansów w 2016 r. (Witold Rozbicki/REPORTER)

"Szanując i dbając o interesy całego środowiska zawodowego, mając także na uwadze konkrety, jakie podpisały ZZ w MSWiA oraz w Ministerstwie Sprawiedliwości ze swoimi konstytucyjnymi ministrami, nie mogłem podpisać deklaracji, chęci i ogólników, które przedłożonego naszemu środowisku" - napisał szef ZZ Celnicy PL Sławomir Siwy w oświadczeniu.

Przypomnijmy, że w środę wieczorem "podpisanie porozumienia ze stroną społeczną" ogłosiło kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej. "Kierunkowe założenie to podjęcie wspólnych działań dla poprawy warunków pracy i służby w KAS" - napisano.

"Stroną społeczną" w komunikacie KAS nazwano 10 związków zawodowych pracowników i funkcjonariuszy skarbówki, które postanowiły podpisać porozumienie. Zabrakło jednak podpisu szefa największego związku zawodowego celników.

Jak wyjaśnia Sławomir Siwy, choć strony ustaliły ramowe założenia podwyżek w wysokości 655 zł brutto miesięcznie, KAS nie zgodziło się na wykreślenie zastrzeżenia, które w praktyce może pozbawić podwyżek całe grupy funkcjonariuszy.

Chodzi o następujący zapis: "Kwota miesięcznej podwyżki może ulec zmniejszeniu ze względu na ograniczenia wynikające z obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa - maksymalnych mnożników lub limitów wynagrodzeń określonych odpowiednio dla poszczególnych grup Beneficjentów".

- Zastrzeżenie w zakresie podwyżek pozbawia udziału w nich całe grono funkcjonariuszy, w szczególności młodszych specjalistów, specjalistów i starszych specjalistów, którzy obecnie w większości mają osiągnięte maksimum na stanowisku lub są blisko tego maksimum - wyjaśnia Sławomir Siwy.

- Szef KAS nie zgodził się na wykreślenie tego zastrzeżenia, a jest ono jednoznaczne - pisze dalej. - Nie było zgody na uwzględnienie w porozumieniu zobowiązania do zmiany rozporządzenia w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej ani dopisania, że będzie można awansować na wyższe stanowiska. Były tylko takie deklaracje, ale nie chciano ich zawrzeć w porozumieniu - wskazuje szef Celników PL.

Sławomir Siwy wskazuje też, że w odniesieniu do propozycji zmian warunków przejścia funkcjonariuszy na emerytalnej szefostwo KAS ograniczyło się jedynie do deklaracji. - W innych służbach jest to konkretne zobowiązanie ministra - podkreślił szef Celników PL.

Szef KAS zapewnił w środę przedstawicieli organizacji związkowych, że kwoty podwyżek w KAS w latach 2019 - 2020 nie będą niższe niż kwoty podwyżek w innych służbach mundurowych. Zaznaczył, że w przypadku gdy podwyżka w 2019 roku będzie skutkowała przekroczeniem maksymalnych mnożników lub limitów wynagrodzeń określonych dla poszczególnych stanowisk w ramach KAS, to w celu zagwarantowania jej realizacji nastąpi awans stanowiskowy.

- Jestem przekonany, że podpisane porozumienie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom płacowym osób związanych zawodowo z KAS oraz stanowi wyraz docenienia przez Kierownictwo KAS pracy i służby wszystkich realizujących zadania przypisane naszej wyspecjalizowanej administracji - powiedział szef KAS Marian Banaś. - Zaznaczam, iż jest to najwyższa, jednorazowa kwota przeznaczona na podwyżki dla każdego z pracowników/funkcjonariuszy w administracji skarbowej od kilku lat - dodał.

O co toczy się spór? Funkcjonariusze służby celno-skarbowej mają żal do rządu, że jako jedyna formacja mundurowa zostali pominięci przy podwyżkach nie tylko w bieżącym, ale także w przyszłym roku.

- Budzi to bardzo duże niezadowolenie, ponieważ pan premier dziękuje im publicznie za skuteczną walkę z mafiami vatowskimi, że dzięki ich służbie są pieniądze na podwyżki dla innych służb i grup zawodowych - mówił szef Celników PL Sławomir Siwy.

Gdy okazało się, że służby podległe Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji dogadały się z resortem i funkcjonariusze od przyszłego roku otrzymają podwyżki, wśród celników zawrzało.

Krajowa Administracja Skarbowa, w której skład wchodzą, podlega Ministerstwu Finansów i postanowienia porozumienia z 8 listopada ich nie obejmują - podobnie jak funkcjonariusz Służby Więziennej, którzy jednak porozumieli się z resortem 19 listopada.

W rozmowie z money.pl przewodniczący związku Celnicy.pl mówił o narastającej frustracji w całym KAS i ostrzegał, że brak pieniędzy dla jej pracowników, może doprowadzić do sytuacji, w której granica "stanie". Wystarczy bowiem, że powtórzyłaby się sytuacja z połowy 2016 r., gdy zmniejszono obsady w punktach kontroli na granicach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(40)
Ah kg
6 lat temu
Jfhjf DG m kg f
zes
6 lat temu
związki które podpisały ten świstek to same lizusy i sprzedawczyki
Masza
6 lat temu
Wystarczyłoby podnieść kwotę bazową. Żadne zmiany mnożników i stanowisk nie byłyby konieczne.
Sam
6 lat temu
Zapis jest taki, że przy 10letnim stażu dostanę 130 zł na rękę z tych 655 zł. To porozumienie to skandal z odroczonym terminem. Wypłaty we wrześniu z wyrównaniem za styczeń! Te 655 zł to kwota, którą szczuć będą podatników na skarbowców, bo niby dużo tylko przy takim zapisie to wychodzi do 200 zł na rękę. Żenujące i skandaliczne
Dominik
6 lat temu
A dlaczego o 655 zł brutto nie podniosą jednorazowo tylko np. o 120 zł? Do celników nic nie mam ;-). No właśnie podnieść pensję minimalną o 655 zł ;-).
...
Następna strona