Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

"Może całkowicie stanąć granica, porty, lotniska, odprawy towarowe". Celnicy o krok od strajku

255
Podziel się:

- Granica i cały KAS mówią "dość", narasta frustracja - mówi money.pl Sławomir Siwy, przewodniczący Związków Zawodowych Celnicy PL. Funkcjonariusze służby celno-skarbowej mówią związkowcom wprost, że czują się oszukani. Emocje jeszcze podsycają podwyżki, które otrzymają inne służby.

Protest celników może oznaczać powtórkę z 2016 r. Demonstracje zalały kraj, a kolejki do granicy nie miały końca.
Protest celników może oznaczać powtórkę z 2016 r. Demonstracje zalały kraj, a kolejki do granicy nie miały końca. (JACEK WAJSZCZAK/REPORTER)

Szef MSWiA spotkał się w czwartek ze związkowcami ze służb podległych temu resortowi i dogadał się z protestującymi policjantami. Tym samym protest dobiegł końca. (Więcej o tym przeczytasz TUTAJ)
.

Tymczasem do spotkania związkowców ze Służby Celno-Skarbowej z władzami Ministerstwa Finansów, któremu podlega ta służba, dojść nie może. Mimo że byłoby o czym rozmawiać. To bowiem jedyna grupa, której nikt nie chce obiecać podwyżek w 2019 roku.

- Cieszę się, że funkcjonariusze podlegli MSW będą mieli lepiej i gratuluje im tej wygranej. Jednak to u nas jest najniższa średnia wśród mundurowych i na to nie ma naszej zgody. Nie może być tak, że funkcjonariusze mundurowi stojący w jednym szeregu zabezpieczania porządku prawnego i bezpieczeństwa, mają tak różne płace i warunki emerytalne - mówi money.pl Sławomir Siwy, przewodniczący ZZ Celnicy PL.

Jak przekonuje, po ogłoszeniu warunków porozumienia z policjantami, związkowcy podjęli decyzję o zwołaniu zarządu w trybie pilnym. Oznacza to, że przygotowaniami do protestu ruszyły pełną parą.

- Na podstawie głosów oddolnych Należy spodziewać się, że protest zostanie ogłoszony. Granica i cały KAS mówią "dość", narasta frustracja. Nastroje bojowe wśród ludzi jeszcze bardziej się wzmocniły po porozumieniu z policjantami. Już za chwilę nikt nie będzie w stanie tego opanować - dodaje Siwy.

Funkcjonariusze służby celno-skarbowej mówią związkowcom wprost, że czują się oszukani. Jest w tym bardzo dużo emocji, głównie dlatego, że Ministerstwo Finansów nie daje żadnego sygnału, że chce z nimi porozumienia, są tylko obietnice.

Zobacz także: Bunt w skarbówce? Związkowcy chcą wyższych pensji

Kilka dni temu pytaliśmy kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej (to jeden z organów działających w ramach Ministerstwa Finansów), czy chce się spotkać ze związkowcami. Odpowiedź była twierdząca.

- Kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej planuje organizację w najbliższym czasie spotkania z przewodniczącymi organizacji związkowych funkcjonujących w KAS - mówiła nam w poniedziałek Ewa Szkodzińska, naczelniczka Wydziału do Spraw Komunikacji Krajowej Administracji Skarbowej. W czwartek ponownie zapytaliśmy o termin spotkania, ale do czasu opublikowania artykułu nie dostaliśmy odpowiedzi.

Nadal zatem związki zawodowe, kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej i Ministerstwo Finansów nie mogą się dogadać. Na dialogu bardziej zależy związkowcom, którzy nie kryją frustracji związanej z tym, że w MSWiA udało się doprowadzić do spotkania ze związkowcami reprezentującymi podległe temu ministerstwo służby.

Jak na beczce prochu

Nie dość więc, że jako jedyni ze służb mundurowych, pracownicy Służby Celno-Skarbowej nie mają zatwierdzonych podwyżek w przyszłym roku, to jeszcze nikt z nimi nie rozmawia. A to może się skończyć bardzo źle.

”Docierają do mnie informacje oddolne, że jest bardzo duże wrzenie i wystarczy tylko iskierka, by protest rozlał się totalnie na wszystkie służby. Funkcjonariusze mają dość zwodzenia ich. Z MF nie ma dialogu od ponad roku. Ostatnie spotkanie wszystkich związków zawodowych było gdzieś w pierwszym kwartale 2017 r.” - czytamy w komunikacie związku zawodowego Celnicy PL.

Jeżeli nie będzie porozumienia, to jak ostrzegają, powtórzy się czerwiec 2016 r. Wtedy doszło do największego protestu Służby Celnej w polskiej historii. Na granicach i w urzędach stały kolejki. Celnicy przygotowali też mapę, na której relacjonowali na żywo, gdzie w urzędzie jest zmniejszona obsada albo też gdzie prowadzone są wzmożone kontrole lub blokady dróg.

”Panie i Panowie decydenci. Nie bawcie się zapałkami! Nie podpalajcie kraju! Nie ignorujcie funkcjonariuszy!” - tymi słowy kończy się komunikat ZZ Celnicy PL. Jak blisko jest do rozpoczęcia protestu przez celników?

Nie będą czekać na referendum strajkowe?

- Wielu funkcjonariuszy informuje mnie, że nie chcą czekać na referendum strajkowe. Jak to finalnie się rozwinie, nie chcę i nie mogę wyrokować. Mam też sygnały z innych formacji, że funkcjonariusze są na skraju wytrzymałości. Może całkowicie stanąć granica, porty, lotniska, odprawy towarowe w całym kraju - dodaje Siwy.

Pytany o ewentualne formy protestu, przewodniczący ponownie tajemniczo odpowiada, że związek ma pomysły, ale nie ma zamiaru ich teraz zdradzać. Ponadto, o czym raz jeszcze przypomina, funkcjonariusze ”oddolnie mogą w każdej chwili zaprotestować, tak jak ich koleżanki i koledzy policjanci”.

Czy w tak napiętej i gorącej sytuacji rzeczywiście nie ma żadnych sygnałów od kierownictwa, że jednak dojdzie do spotkania?

- Jest to dla nas szokujące, że można w XXI wieku tak ignorować środowisko zawodowe, tak ignorować dialog społeczny, jeden z fundamentów demokracji. Nie mamy sygnałów od kierownictwa. Jedynie odpowiedź biura pani minister Teresy Czerwińskiej, że niezwłocznie udzieli odpowiedzi na postulaty środowiska - dodaje Sławomir Siwy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(255)
andrzej
5 lata temu
Niech Siwy nie opowiada bzdur. W Poznaniu na lotnisku nikt nie chce stanąć. Dlaczego słuchacie człowieka, który jest poza służbą?
jaga
5 lata temu
jak to myli się premier- jeszcze nie chcą pracować za miskę ryżu? Niewdzięczni- ale pan premier coś wymysli- da im repetę albo chociaż jakiś ochłąp na dokładkę
służby mundur...
5 lata temu
pomyłka w komentarzu służby mundurowe KAS .Po słowach: gdyż mundurowi zarabiają znacznie więcej niż cywile winno być:gdyż cywile zarabiają znacznie więcej niż mundurowi.
służby mundur...
5 lata temu
W samej KAS są dyskryminacje, gdyż mundurowi zarabiaj znacznie więcej niż cywile, tak w wynagrodzeniu jak też w nagrodach /premiach/ To mundurowi /Celnicy/ dają do budżetu krocie.setki milionów, walczą z przemytnikami i przestępcami a wynagrodzenia mają mizerne.Pozostałym mundurowym podwyższa się bardzo dużo bo protestują /strajkują/,krzyczą na prawo i na lewo.Prosimy więc Panią Minister Finansów aby usiadła z nami do rozmów i zaproponowała nam konkretne podwyżki , w przeciwnym razie dojdzie niebawem do paraliżu wszystkich granic tak lądowych, morskich i powietrznych.Mamy wszystkiego serdecznie dość.To jest ostrzeżenie bo może niedługo być zbyt późno.
Bolek
5 lata temu
A miało być tak dobrze za PiS -Polska w ruinie. przez 3 lata drogi pobudowali itd postawili kraj na nogi zrobili dobrze sobie swoim rodzinom i kolegom
...
Następna strona