Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE:
Dane GUS o PKB. Spowolnienie w gospodarce

Cena urosła w trakcie zakupów. Czy tak sklepy traktują stałych klientów?

Cena urosła w trakcie zakupów. Czy tak sklepy traktują stałych klientów?

Po zalogowaniu się na konto cena urosła o 40%. Fot. WP.PL/Krzysztof Hawrot
Po zalogowaniu się na konto cena urosła o 40%.

Opakowanie pudru zdrożało w ułamku sekundy o 40 procent. Klientka zauważyła nieprawidłowość, gdy zalogowała się w sklepie iperfumy.pl. Co ważne, cena zmieniła się dopiero po wpisaniu danych. - Poczułam, że ktoś ma mnie za idiotkę, która nie zorientuje się, że cena nagle urosła – mówi pani Marta.

Kobieta od sześciu lat robi zakupy w sklepie internetowym iperfumy.pl. Przez ten czas zamawiała przeważnie od jednego do dwóch produktów w ciągu roku. Sytuacja, w której cena produktu wzrosła w mgnieniu oka o blisko 90 zł spotkała ją po raz pierwszy.

OGLĄDAJ: Rząd chce wprowadzić e-paragon. Koniec z wyblakłym papierem

 

- Sprawdziłam rano cenę pudru. Wynosiła 224PLN. Potem, gdy zalogowałam się na swoje konto cena magicznie wzrosła do 310 zł. I znów spadła, gdy testowo wyczyściłam pliki cookies, historię i zajrzałam do sklepu w trybie prywatnym – mówi pani Marta.

Pani Marta była przekonana, że ma do czynienia z błędem technicznym, więc zadzwoniła na infolinię z prośbą o wyjaśnienia.

- Konsultantka nie była w stanie tego wytłumaczyć. Mówiła tylko, że porównywarki cen nie zawsze aktualizują dane. Sęk w tym, że sama wpisałam w pasek adresowy iperfumy.pl i nie korzystałam z pomocy Google ani innych narzędzi jak np. Ceneo. Produkt jest wart tyle, ile ktoś chce za niego zapłacić, ale podwyższanie cen produktu praktycznie podczas procesu zakupowego jest zagrywką poniżej pasa – komentuje pani Marta.

CZYTAJ: Firma Majdana zapowiada, że będzie sprzedawać swoje perfumy na Poczcie. Ale Poczta nic o tym nie wie

Przedstawiciele sklepu odmówili nam komentarza. Podczas rozmowy z pracownicą infolinii usłyszeliśmy, że ceny dynamicznie się zmieniają i są uzależnione od wielu czynników np. kosztów dostawy. Wyjaśniono nam, że czasem wystarczy poczekać chwile i odświeżyć stronę. Sprawdziliśmy też regulamin witryny iperfumy.pl. Punkt czwarty podaje, że:

Prawo korzystne dla e-sklepów

O sytuacji od nas dowiedziała się Inspekcja Handlowa. Urzędnicy twierdzą, że nie dostali dotychczas podobnych skarg. Nie wykluczają, że produkt mógł po prostu w danym momencie zdrożeć. Jak zaznacza Inspekcja, nie ma przepisów które zakładałyby, że cena oferowana musi być taka sama jak przy zakupie. Zaskoczenia nie kryje również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Nie mieliśmy skarg na takie działania. Nie słyszeliśmy też o nich. Zdarzyło się, że interweniowaliśmy wtedy, gdy sklep z elektroniką ogłaszał wielką promocję, a później anulował transakcje, tłumacząc się błędem technicznym – podaje Agnieszka Majchrzak z UOKiK-u.

Co dokładnie mówi prawo? Zgodnie z kodeksem cywilnym klient ma prawo zapłacić za towar taką cenę, jaka została przy nim wskazana. Dotyczy to sklepów stacjonarnych. W przypadku e-handlu sprawa nie jest tak jednoznaczna. Nie ma bowiem pewności, czy zdjęcie produktu i cena stanowią tylko informację czy już ofertę. Istotna jest intencja sprzedawcy, a tę ciężko będzie wykazać.


e-konsument, ceny w e-sklepach
Czytaj także
Polecane galerie
nikkor
2018-08-12 08:24
nie rozumię o co jest hallo rysunek to rysunek ważna jest cena końcowa , czy przy cenach produktów powinna być od razu doliczona cena wysyłki ? zawsze na końcu jest akceptacja transakcji z kwotą do zapłaty koniec kropka .
nikkor
2018-08-12 08:21
do człowieków chorych na zakupoholizm ! czy wy naprawdę myślicie że ktoś wam sprzeda coś co normalnie kosztuje 200 zł za 100 albo 70 zł ? przykład biedry tam wcale nie jest taniej ten towar jest warty dokładnie tyle ile kosztuje .
miki
2018-08-11 15:59
dziękuję za tę informację. nigdy więcej nie wejdę na ich stronę. to jest oszustwo
Pokaż wszystkie komentarze (23)