Notowania

cukier
26.03.2011 12:15

Cenami cukru powinna zająć się Unia

Politycy PiS nadal forsują projekt "dodatku drożyźnianego". Koalicja mówi o komunistycznych wymysłach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Wysokie ceny cukru są wynikiem nadmiernych regulacji tego rynku w Unii Europejskiej. Taką opinię wyraził w _ Śniadaniu w Trójce _ poseł Platformy Obywatelskiej Jarosław Gowin. Także zdaniem Jarosława Kalinowskiego z PSL, aby poprawić obecną sytuację w której ceny cukru w Polsce są dosyć wysokie, trzeba zmienić rozwiązania na szczeblu unijnym.

Eurodeputowany Polskiego Stronnictwa Ludowego Jarosław Kalinowski powiedział w Polskim Radiu, że w 2006 roku Unia Europejska postanowiła ograniczyć produkcję cukru licząc na to, że będzie go sprowadzać z krajów rozwijających się:

-_ Pięć lat temu, pod naciskami WTO, Unia zdecydowała się zredukować produkcję cukru poniżej własnej konsumpcji, o cztery miliony ton. Tylko zredukowana to w ten sposób, że Niemcy produkują tyle, że wystarcza na ich potrzeby, a nam brakuje _ - mówi polityk.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JAROSŁAWA KALINOWSKIEGO:

(Źródło: IAR)

Zdaniem Kalinowskiego, aby poprawić obecną sytuację trzeba zmienić rozwiązania na szczeblu unijnym. Przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak powiedział, że rząd nie wiedział, jak bardzo wzrosły ceny artykułów spożywczych. Jego zdaniem, trzeba teraz wprowadzić dodatek drożyźniany.

- _ Był ten projekt, zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość, wczoraj został odrzucony. Chodzi o dodatek 600 złotych na każde dziecko w rodzinie, w której dochód na osobę jest niższy, niż 1008 złotych _ - tłumaczył Błaszczak.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MARIUSZA BŁASZCZAKA:

(Źródło: IAR)

Błaszczak powiedział, że pod obecnymi rządami w Polsce mają miejsce praktyki _ rodem z drapieżnego kapitalizmu _. Pomysł dodatku drożyźnianego ostro skrytykował Paweł Poncyljusz z ugrupowania Polska Jest Najważniejsza:

- _ Jest to komunistyczny wymysł, który tak naprawdę niczego nie rozwiązuje. Znowu Prawo i Sprawiedliwość bardzo łatwo proponuje kolejne wydatki, ale już od kilku lat nie znajduje pomysłu, skąd te pieniądze wziąć _- krytykuje Poncyliusz.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI PAWŁA PONCYLIUSZA:

(Źródło: IAR)

Poncyljusz dodał jednak, że rząd zbyt późno zajął się sprawą drożyzny.Bartosz Arłukowicz z Sojuszu Lewicy Demokratycznej uznał za przejaw populizmu działania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który kilka dni temu na oczach dziennikarzy robił zakupy w jednym z warszawskich sklepów. Zarzucił też hipokryzję PiS-owi.

- _ Z jednej strony proponujecie obniżkę podatku dla najbogatszych, z drugiej zgłaszacie projekty podatków drożyźnianych _ - wytykał posłom PiS Arłukowicz i sugerował, by prezes Kaczyński wybrał się też na zakupy do apteki.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI BARTOSZA ARŁUKOWICZA:

(Źródło: IAR)

Arłukowicz wyjaśnił, że leki bardzo zdrożały, podobnie jak książki. Doradca prezydenta Henryk Wujec przypomniał, że w latach 70-tych dodatek drożyźniany wymyśliła ówczesna opozycja. W obecnej sytuacji nie jest to, jego zdaniem adekwatne rozwiązanie. Wujec dodał jednak, że PiS ma rację, zwracając uwagę na zbyt duże zróżnicowanie majątkowe społeczeństwa. Jego zdaniem, powinien temu zapobiegać na przykład system podatkowy, np. taki który działa w Szwecji.

Jarosław Gowin z Platformy Obywatelskiej także uznał dodatek drożyźniany za pomysł _ rodem z PRL _. Platformie zależy nie na zmniejszeniu zróżnicowania dochodów, co na poprawie sytuacji wszystkich Polaków - podkreślił Gowin. - _ Nie na tym, żeby nie rosły rozpiętości w dochodach tylko na tym, żeby się podnosił poziom dochodów wszystkich _- zaznaczył.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JAROSŁAWA GOWINA:

(Źródło: IAR)

Poseł Gowin zwracał uwagę, że w całej Europie _ państwo opiekuńcze bankrutuje _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t136128.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pawlak;nie;wyklucza;cukrowej;interwencji,214,0,800726.html) Pawlak nie wyklucza "cukrowej" interwencji Minister gospodarki uważa, że ceny żywności mogłyby być niższe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t135841.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kaczynski;w;sklepie;to;niebywale,86,0,798550.html) Kaczyński w sklepie. "To niebywałe" Prezes PiS kupił podstawowe artykuły: ziemniaki, mąkę, cukier, kurczaka i jabłka.
Tagi: cukier, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz