Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Witold Ziomek
Witold Ziomek
|

Centralny Port Komunikacyjny. Człowiek, który ma zbudować megalotnisko

138
Podziel się:

Szefem spółki celowej, która ma zbudować CPK, zostanie prawdopodobnie dr Jacek Bartosiak - nieoficjalnie ustalił money.pl. Informacja o wyborze zarządu spółki ma zostać oficjalnie ogłoszona w środę.

Dr Jacek Bartosiak (w środku)
Dr Jacek Bartosiak (w środku) (PAP/Jakub Kamiński)

Rząd szykuje kolejny wielki krok w kierunku budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego między Warszawą a Łodzią. Doprowadzić ma do tego specjalnie utworzona spółka celowa. Według naszych źródeł w Ministerstwie Infrastruktury, pokierować ma nią dr Jacek Bartosiak. On sam, póki co, tych informacji nie potwierdza, ale też im nie zaprzecza.

- To nie jest potwierdzona wiadomość, bardzo proszę, żebyśmy na razie o tym nie rozmawiali - mówi w rozmowie z money.pl.

Kim jest faworyt do fotela prezesa spółki? Dr Jacek Bartosiak jest członkiem zespołu doradczego pełnomocnika rządu ds. CPK. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i ekspertem Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Zobacz także: Zobacz też: Mała przychodnia w każdej firmie. To przyszłość medycyny

Działa też w The Potomac Foundation oraz w Fundacji Pułaskiego, gdzie zajmuje się geostrategią, bezpieczeństwem oraz konfliktami zbrojnymi, w tym planowaniem przyszłego pola walki.

W swojej pracy doktorskiej pisał o sytuacji geostrategicznej USA i Chin na zachodnim Pacyfiku. Często wypowiada się w mediach jako ekspert w podobnych sprawach.

Oficjalnie informacja o wyborze zarządu spółki ma zostać ogłoszona w środę. Do tego czasu ma się wszystko wyjaśnić, bo dziś - mimo mocnej pozycji Bartosiaka - w grze wciąż są inni kandydaci.

O powołaniu spółki celowej, która ma zbudować port lotniczy i otaczającą go infrastrukturę, rząd informuje już od kilku miesięcy. Pierwotnie skład zarządu miał być ogłoszony w lipcu.

- Wyszliśmy z założenia, że lepiej poświęcić więcej czasu na ustalenie składu i struktury, perspektyw finansowych spółki. To następuje bez szkody dla tempa prac nad projektem. We współpracy z PFR przeprowadzamy analizy, we współpracy z PPL przygotowujemy prognozy ruchu. Prace pełną parą wystartują po powołaniu spółki - wyjaśniał pod koniec sierpnia Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.

Pod koniec kwietnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Nowe lotnisko, usytuowane między Łodzią a Warszawą, ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 000 ha gruntów. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli do końca 2027 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(138)
Matia
5 lata temu
Grunty pod budowę lotniska w większości są gruntami rolniczym. Ludzie myślą, że manna z nieba się posypie, bo państwo wykupi ich gospodarstwa za godne pieniądze i zrobią na tym interes życia. Nie zrobią, bo państwa nie stać na wykup tak dużego areału chociażby za cenę rynkową obecnie. Pójdzie za cenę za metr jak z lat 90-tych, za marne grosze, dorobek ich życia. Na zagospodarowanie tego terenu już kiedyś Gierek miał pomysł, zostały smutne niszczejące kondygnacje pod wiadukt , które przypominają "złote" lata. Szkoda ludzi, ale suweren wybrał sobie władze.
waldi
5 lata temu
zaczęło się dojenie kasy z nowego pomysłu
Kluczyk
5 lata temu
Przetargowcy bandy i kliki zaraza narodu zawsze dziura finansowa podczas wyplywu kasy a port bedzie mierny jak stadion.
Wałek=słup
5 lata temu
Wałek=słup
qwerty
5 lata temu
Czy ten człowiek - poza akademickimi rozważaniami o poziomie których nie będę się wypowiadał bo ich nie znam - zarządzał kiedyś jakimś większym projektem? Jakimś większym zespołem ludzi? Jakie są poza akademickie dokonania i doświadczenie tego człowieka ?
...
Następna strona