Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Witold Ziomek
Witold Ziomek
|

Centralny Port Komunikacyjny. Człowiek, który ma zbudować megalotnisko

138
Podziel się

Szefem spółki celowej, która ma zbudować CPK, zostanie prawdopodobnie dr Jacek Bartosiak - nieoficjalnie ustalił money.pl. Informacja o wyborze zarządu spółki ma zostać oficjalnie ogłoszona w środę.

Dr Jacek Bartosiak (w środku)
Dr Jacek Bartosiak (w środku) (PAP/Jakub Kamiński)
bDzJztqZ

Rząd szykuje kolejny wielki krok w kierunku budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego między Warszawą a Łodzią. Doprowadzić ma do tego specjalnie utworzona spółka celowa. Według naszych źródeł w Ministerstwie Infrastruktury, pokierować ma nią dr Jacek Bartosiak. On sam, póki co, tych informacji nie potwierdza, ale też im nie zaprzecza.

- To nie jest potwierdzona wiadomość, bardzo proszę, żebyśmy na razie o tym nie rozmawiali - mówi w rozmowie z money.pl.

bDzJztrb

Kim jest faworyt do fotela prezesa spółki? Dr Jacek Bartosiak jest członkiem zespołu doradczego pełnomocnika rządu ds. CPK. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i ekspertem Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Zobacz także: Zobacz też: Mała przychodnia w każdej firmie. To przyszłość medycyny

Działa też w The Potomac Foundation oraz w Fundacji Pułaskiego, gdzie zajmuje się geostrategią, bezpieczeństwem oraz konfliktami zbrojnymi, w tym planowaniem przyszłego pola walki.

bDzJztrh

W swojej pracy doktorskiej pisał o sytuacji geostrategicznej USA i Chin na zachodnim Pacyfiku. Często wypowiada się w mediach jako ekspert w podobnych sprawach.

Oficjalnie informacja o wyborze zarządu spółki ma zostać ogłoszona w środę. Do tego czasu ma się wszystko wyjaśnić, bo dziś - mimo mocnej pozycji Bartosiaka - w grze wciąż są inni kandydaci.

O powołaniu spółki celowej, która ma zbudować port lotniczy i otaczającą go infrastrukturę, rząd informuje już od kilku miesięcy. Pierwotnie skład zarządu miał być ogłoszony w lipcu.

- Wyszliśmy z założenia, że lepiej poświęcić więcej czasu na ustalenie składu i struktury, perspektyw finansowych spółki. To następuje bez szkody dla tempa prac nad projektem. We współpracy z PFR przeprowadzamy analizy, we współpracy z PPL przygotowujemy prognozy ruchu. Prace pełną parą wystartują po powołaniu spółki - wyjaśniał pod koniec sierpnia Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. CPK.

bDzJztri

Pod koniec kwietnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Nowe lotnisko, usytuowane między Łodzią a Warszawą, ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 000 ha gruntów. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli do końca 2027 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzJztrj

bDzJztrC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(138)
JAG
2 lata temu
Dr Bartosiak to świetny facet na tę funkcję. Jako prawnik obsługiwał duże inwestycje w nieruchomości, od wielu lat prowadzi swoją działalność, jest człowiekiem dobrze rozumiejącym ten sektor, rolę takiej jak CPK inwestycji oraz wpływy USA i Chin, które są konieczne do jej pomyślnego funkcjonowania. Jedna z niewielu trafionych decyzji personalnych PIS. Zastanawiam się tylko, czy jakieś polityczne miernoty nie będą go teraz grillowały, bo jest po prostu zbyt samodzielny i zbyt dobry.
Eryk
2 lata temu
Bartosiak to bardzo dobry wybor
James
2 lata temu
Jacek Bartosiak to człowiek, który potrafi „make things happen”. Świetny wybór! Ilość przeciwników potwierdza słuszność.
bDzJztrD
Wojciech
2 lata temu
Cool, Pan Jacek jest mega gość. Inteligentny, wykształcony, dynamiczny i UCZCIWY!!!
profesor z Lu...
2 lata temu
Za PO to niejaki "profesor" Władysław Bartoszewski - profesor, któremu niemiecki sąd zakazał używac tytułu profesorskiego :D :D był szefem naszego LOT.
...
Następna strona