Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ceny pszenicy już poszły w górę o 10 proc. Podwyżki pieczywa nie do uniknięcia

41
Podziel się

Z powodu suszy rolnicy nie będą mieć w tym roku dobrych plonów. Szybko znajdzie to odzwierciedlenie w sklepowych cenach. Już zdrożała mąka, więc zaczynają rosnąć ceny pieczywa. Wkrótce za bochenek pszennego chleba trzeba będzie zapłacić 3 zł.

Z powodu afrykańskich upałów i suszy tegoroczne plony będą bardzo niskie
Z powodu afrykańskich upałów i suszy tegoroczne plony będą bardzo niskie (WxMom/CC/Flickr)
bDSznMwl

Pszenica już podrożała - średnio z 650 do 710 zł za tonę, ale np. w województwie zachodniopomorskim osiągnęła rekordowy poziom 800 zł. Na rynku zbóż zaczęła się panika – powiedziała w rozmowie z "Super Expressem" Marta Skrzypczyk, ekspertka banku BGŻ Paribas.

Stanisław Butka, prezes Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarnictwa RP, dodaje, że podwyżki są nieuniknione, bo oprócz mąki, zdrożało także paliwo i prąd.

Wzrosły też wymagania płacowe pracowników. Ceny pieczywa rosną już od kilku miesięcy, więc wkrótce za bochenek zwykłego białego chleba zapłacimy nawet 3 zł.

bDSznMwn

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że do rolników dotkniętych suszą trafią dodatkowe środki. Mowa o 799 mln złotych.

- Jesteśmy gotowi do kompensaty szkód, jak będzie trzeba, dokonamy nowelizacji budżetu, bo wypłata odszkodowań dla rolników jest dla nas fundamentalnie ważna - zapewnił premier Morawiecki.

Zobacz także: Susza dobija rolnictwo. "To przez bylejakość"
bDSznMwt

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że rolnicy, których straty w uprawach przekroczyły 70 proc., dostaną 1 tys. zł dopłaty do hektara.

Pomoc dla rolników to nie tylko bezpośrednie dopłaty do zniszczonych hektarów, ale też m.in. zwroty akcyzy na paliwo czy korzystne warunki kredytów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDSznMwO
wiadomości
KOMENTARZE
(41)
Łajdactwo.
3 lata temu
Socjal nie będzie głodował, ponieważ jeszcze plus nie został uruchomiony. Taki kochany rząd dołoży wam, abyście nie stracili i nie byli biedni. Dla was to nie ma znaczenia, że pieniądze pochodzą z kradzieży.
paniredaktort...
3 lata temu
Co to znaczy "bochenek pszennego chleba trzeba będzie zapłacić 3 zł " ??? . Bochenek , czyli ilu gramowy chleb ? Autorka tych wypocin chyba nie robi zakupów bo nie ma pojęcia o czym pisze !!! Chleb powyżej 800 g już dawno kosztuje powyżej 3 zł . Poza tym mamy upragnioną gospodarkę wolnorynkową więc co to za sugestie odnośnie rządu ?
kuba550
3 lata temu
Za bochenek trzeba będzie zapłacić 3 zł. SUPER bo ja płacę 3,60 zł STANIEJE.
bDSznMwP
Karolina
3 lata temu
W chemskim pszenica jest w takiej samej cenie co 2017 r. 600 zł/t. Skąd te podwyżki pieczywa?
wolny38
3 lata temu
Jakim cudem cena chleba ma iśc w górę skoro mąki w chlebie jest 10% końcowego produktu? Powinno pójśc co najwyżej o 1%. Logika chyba nie. Wszystko inne to spekulacja. Ukraina ma 10% więcej areałów i jak będzie mniej zboża z Polski to będzie sprowadzone z Ukrainy. Ceny zboża są giełdowe a Polska to nie wyspa.
...
Następna strona