Notowania

Ceny pszenicy już poszły w górę o 10 proc. Podwyżki pieczywa nie do uniknięcia

Z powodu suszy rolnicy nie będą mieć w tym roku dobrych plonów. Szybko znajdzie to odzwierciedlenie w sklepowych cenach. Już zdrożała mąka, więc zaczynają rosnąć ceny pieczywa. Wkrótce za bochenek pszennego chleba trzeba będzie zapłacić 3 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WxMom/CC/Flickr)
Z powodu afrykańskich upałów i suszy tegoroczne plony będą bardzo niskie

Pszenica już podrożała - średnio z 650 do 710 zł za tonę, ale np. w województwie zachodniopomorskim osiągnęła rekordowy poziom 800 zł. Na rynku zbóż zaczęła się panika – powiedziała w rozmowie z "Super Expressem" Marta Skrzypczyk, ekspertka banku BGŻ Paribas.

Stanisław Butka, prezes Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarnictwa RP, dodaje, że podwyżki są nieuniknione, bo oprócz mąki, zdrożało także paliwo i prąd.

Wzrosły też wymagania płacowe pracowników. Ceny pieczywa rosną już od kilku miesięcy, więc wkrótce za bochenek zwykłego białego chleba zapłacimy nawet 3 zł.

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że do rolników dotkniętych suszą trafią dodatkowe środki. Mowa o 799 mln złotych.

- Jesteśmy gotowi do kompensaty szkód, jak będzie trzeba, dokonamy nowelizacji budżetu, bo wypłata odszkodowań dla rolników jest dla nas fundamentalnie ważna - zapewnił premier Morawiecki.

*Susza dobija rolnictwo. "To przez bylejakość" *

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że rolnicy, których straty w uprawach przekroczyły 70 proc., dostaną 1 tys. zł dopłaty do hektara.

Pomoc dla rolników to nie tylko bezpośrednie dopłaty do zniszczonych hektarów, ale też m.in. zwroty akcyzy na paliwo czy korzystne warunki kredytów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: susza, zbiory, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-08-2018

Łajdactwo.Socjal nie będzie głodował, ponieważ jeszcze plus nie został uruchomiony. Taki kochany rząd dołoży wam, abyście nie stracili i nie byli biedni. Dla … Czytaj całość

03-08-2018

Świnie z pisuŚwinie z pisu

03-08-2018

paniredaktortonieukCo to znaczy "bochenek pszennego chleba trzeba będzie zapłacić 3 zł " ??? . Bochenek , czyli ilu gramowy chleb ? Autorka tych wypocin chyba … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (41)