Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ceny pszenicy już poszły w górę o 10 proc. Podwyżki pieczywa nie do uniknięcia

Ceny pszenicy już poszły w górę o 10 proc. Podwyżki pieczywa nie do uniknięcia

Z powodu afrykańskich upałów i suszy tegoroczne plony będą bardzo niskie Fot. WxMom/CC/Flickr
Z powodu afrykańskich upałów i suszy tegoroczne plony będą bardzo niskie

Z powodu suszy rolnicy nie będą mieć w tym roku dobrych plonów. Szybko znajdzie to odzwierciedlenie w sklepowych cenach. Już zdrożała mąka, więc zaczynają rosnąć ceny pieczywa. Wkrótce za bochenek pszennego chleba trzeba będzie zapłacić 3 zł.

Pszenica już podrożała - średnio z 650 do 710 zł za tonę, ale np. w województwie zachodniopomorskim osiągnęła rekordowy poziom 800 zł. Na rynku zbóż zaczęła się panika – powiedziała w rozmowie z "Super Expressem" Marta Skrzypczyk, ekspertka banku BGŻ Paribas.

Stanisław Butka, prezes Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarnictwa RP, dodaje, że podwyżki są nieuniknione, bo oprócz mąki, zdrożało także paliwo i prąd.

Wzrosły też wymagania płacowe pracowników. Ceny pieczywa rosną już od kilku miesięcy, więc wkrótce za bochenek zwykłego białego chleba zapłacimy nawet 3 zł.

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że do rolników dotkniętych suszą trafią dodatkowe środki. Mowa o 799 mln złotych.

Czytaj także: Rząd pomoże rolnikom i rybakom. 799,5 mln zł z budżetu państwa

- Jesteśmy gotowi do kompensaty szkód, jak będzie trzeba, dokonamy nowelizacji budżetu, bo wypłata odszkodowań dla rolników jest dla nas fundamentalnie ważna - zapewnił premier Morawiecki.

Susza dobija rolnictwo. "To przez bylejakość"


 

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że rolnicy, których straty w uprawach przekroczyły 70 proc., dostaną 1 tys. zł dopłaty do hektara.

Pomoc dla rolników to nie tylko bezpośrednie dopłaty do zniszczonych hektarów, ale też m.in. zwroty akcyzy na paliwo czy korzystne warunki kredytów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

susza, zbiory, mateusz morawecki
Czytaj także
Polecane galerie
ABCD
2018-08-15 15:39
Przy cenach 5,20 za litr paliwa 4,00 za galke loda chleb powinien kosztowac 10 zl
Jurek1721
2018-08-05 08:35
Dostaną rolnicy maksymalnie 1 tys zł do ha, pewnie Ci co mają uprawy sadownicze, warzywnicze te najbardziej dochodowe (może kwiaty i zioła) Natomiast pozostali dostaną dużo mniej. 799mln podzielić przez 2,100 ha które będą się kwalifikowac to daje średnią niecałe 400zl na ha. A skoro będą gospodarstwa które dostaną powyżej średniej to będą i gospodarstwa poniżej średniej pewnie te że zbożem, a więc na ha owsa na słabszych glebach to pomoc będzie wynosić może 200zl do ha
logika
2018-08-04 16:34
rolnik za mało wyprodukuje - rekompensata,
rolnik za dużo wyprodukuje - rekompensata,
a kto płaci - Ty mój drogi podatniku
Pokaż wszystkie komentarze (41)