Notowania

Rząd pomoże rolnikom i rybakom. 799,5 mln zł z budżetu państwa

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu pomocy dla gospodarstw rolnych i rybackich, w których powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2018 r. suszy lub powodzi wraz z rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Na realizację programu w 2018 r. rząd przeznaczy z budżetu państwa 799,5 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tadeusz Koniarz/REPORTER)

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie pomocy dla gospodarstw rolnych i rybackich, w których powstały szkody spowodowane suszą lub powodzią. Na realizację programu w 2018 r. rząd przeznaczy z budżetu państwa 799,5 mln zł.

Według danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa,susza rolnicza występuje na obszarze całej Polski - w 82,97 proc. gmin. Ponadto, na południu Polski wystąpiła powódź, która zniszczyła m.in. uprawy rolne, podano w komunikacie.

Jak czytam w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu rządu, pomoc dla gospodarstw rolnych i rybackich będzie udzielania w 2018 r. w formie:

- dotacji dla producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2018 r. suszy lub powodzi (dotacje będą przysługiwały do powierzchni upraw, na których szkody spowodowane tegoroczną suszą lub powodzią objęły co najmniej 30 proc. danej uprawy),

- dotacji dla podatników podatku rolnego, którzy w 2018 r. prowadzili chów lub hodowlę ryb słodkowodnych w stawach rybnych położonych na obszarze gmin, w których wystąpiła susza lub powódź,

- spłaty przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na rzecz banków pełnego oprocentowania (przez okres nie dłuższy niż 2 lata) w przypadku zawieszenia przez nie spłaty preferencyjnych kredytów z dopłatami do oprocentowania ze środków ARiMR.

Zobacz także: Idą niewiarygodne upały. Nawet 37 stopni Celsjusza

Na realizację programu w 2018 r. rząd przeznaczy z budżetu państwa 799,5 mln zł, z tego:

- 25 mln zł na dopłaty do oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji,

- 60 mln zł na dopłaty do oprocentowania kredytów należnego od kredytobiorców,

- 697 mln na dotacje do 1 ha zniszczonych w co najmniej 30 proc. upraw rolnych,

- 17,5 mln zł na dotacje do 1 ha powierzchni stawów.

Tagi: pomoc dla rolników, susza w polsce, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-07-2018

Mała firemka produkcyjnaMnie też dajcie pomoc! Też chce dotację! Też chce KRUS 80pln na miesiąc! Dajcie! Dajcie! Mnie się należy bo jestem prawdziwym Polakiem i katolikiem!

31-07-2018

woj.Rząd jeszcze nigdy nikomu nie pomógł , to podatnicy pomagają.

31-07-2018

MariaRządnie ma swoich pieniędzy rozdaje pieniądze wszystkich podatników Czy rolnicy to swięte krowy dlaczego nie ubezpieczaja sie od zdarzeń losowych … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (11)