Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Rząd pomoże rolnikom i rybakom. 799,5 mln zł z budżetu państwa

11
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu pomocy dla gospodarstw rolnych i rybackich, w których powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2018 r. suszy lub powodzi wraz z rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Na realizację programu w 2018 r. rząd przeznaczy z budżetu państwa 799,5 mln zł.

Rząd pomoże rolnikom i rybakom. 799,5 mln zł z budżetu państwa
(Tadeusz Koniarz/REPORTER)

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie pomocy dla gospodarstw rolnych i rybackich, w których powstały szkody spowodowane suszą lub powodzią. Na realizację programu w 2018 r. rząd przeznaczy z budżetu państwa 799,5 mln zł.

Według danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa,susza rolnicza występuje na obszarze całej Polski - w 82,97 proc. gmin. Ponadto, na południu Polski wystąpiła powódź, która zniszczyła m.in. uprawy rolne, podano w komunikacie.

Jak czytam w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu rządu, pomoc dla gospodarstw rolnych i rybackich będzie udzielania w 2018 r. w formie:

- dotacji dla producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2018 r. suszy lub powodzi (dotacje będą przysługiwały do powierzchni upraw, na których szkody spowodowane tegoroczną suszą lub powodzią objęły co najmniej 30 proc. danej uprawy),

- dotacji dla podatników podatku rolnego, którzy w 2018 r. prowadzili chów lub hodowlę ryb słodkowodnych w stawach rybnych położonych na obszarze gmin, w których wystąpiła susza lub powódź,

- spłaty przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na rzecz banków pełnego oprocentowania (przez okres nie dłuższy niż 2 lata) w przypadku zawieszenia przez nie spłaty preferencyjnych kredytów z dopłatami do oprocentowania ze środków ARiMR.

Zobacz także: Zobacz także: Idą niewiarygodne upały. Nawet 37 stopni Celsjusza

Na realizację programu w 2018 r. rząd przeznaczy z budżetu państwa 799,5 mln zł, z tego:

- 25 mln zł na dopłaty do oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji,

- 60 mln zł na dopłaty do oprocentowania kredytów należnego od kredytobiorców,

- 697 mln na dotacje do 1 ha zniszczonych w co najmniej 30 proc. upraw rolnych,

- 17,5 mln zł na dotacje do 1 ha powierzchni stawów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(11)
Gość 12
4 lata temu
Państwo Polskie powinno pomagać rolników i dbać o nich, my rolnicy robimy 24 godziny w naszym gospodarstwie, nie mamy wolnego, urlopów, chorobowych bo każdy wie że musi rolnik zrobić w polu, oborach. Teraz media przeróżne wypisują ile to my choć nie wszyscy dostaną pieniędzy a czy ktoś z nich zastanowił się co my rolnicy damy zwierzętom jeść?za co kupimy jedzenie dla zwierząt, za co zrobimy opłaty które są co miesiąc? Jak wogóle wygląda życie na wsi? To nie jest tak jak w pewnym programie że sobie chadzają i trochę wedle programu w oborze posiedzą i jeżdżą na randki to jest zwykła fikcja a ludzie myślą że jest super tylko żaden się z nami rolnikami nie zamieni.
Majki
4 lata temu
Dlaczego jak władza rozdaje sobie grube miliony na nagrody to tak nie piszczycie, a jak zwykły chłop który 24 h na dobę jest rolnikiem dostaje za straty to byście powiesili tego chłopa nie władze.... Wy polscy katolicy
czerwona pode...
4 lata temu
dlaczego pomagacie jednym kosztem drugich?!!! złodzieje i manipulanci
tez chce
4 lata temu
Ja też chce pomocy , krusu i dopłat.
zanęta
4 lata temu
Topielcy sprzyjają rozwojowi węgorzy.