Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny mieszkań nie przestają rosnąć. Na rynku wtórnym jest drożej niż przed kryzysem

62
Podziel się:

Za przeciętne używane mieszkanie w największych polskich miastach płaci się o ponad 9 proc. więcej niż przed rokiem, wynika z danych NBP. Tym samym pobity został nominalny rekord cenowy z 2007 roku.

W największych miastach mieszkania zdrożały aż o 13 proc. w ciągu roku.
W największych miastach mieszkania zdrożały aż o 13 proc. w ciągu roku. (Piotr Kamionka/REPORTER; EastNews)
bEIDtrbF

Jak wskazuje Bartosz Turek, analityk Open Finance, z najnowszych danych NBP wynika, że wzrosty cen wyraźnie przybierają w ostatnich miesiącach na sile. Jeszcze rok temu NBP sugerował, że używane mieszkania w największych miastach zdrożały o prawie 4,7 proc. w skali roku.

Jak jednak zaznacza Turek, dane udostępniane przez bank centralny są opóźnione, bo dopiero podsumowują trzeci kwartał bieżącego roku. "Szybsze szacunki odnośnie dalszego rozwoju sytuacji na rynku cyklicznie publikuje Open Finance i Home Broker" - podkreśla.

Zobacz także: Wideo: mieszkania z rur kanalizacyjnych
bEIDtrbH

Z listopadowego odczytu indeksu stworzonego przez te instytucje wynika, że w największych miastach mieszkania drożały już z ponad 13-proc. dynamiką. Powodów tach szybkiego wzrostu cen jest co najmniej kilka.

Analityk Open Finance jako pierwszy wymienia utrzymującą się od dłuższego czasu bardzo dobrą sytuację na rynku pracy. Coraz więcej Polaków stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, a ponadto coraz dłużej trwająca dobra koniunktura ułatwia podjęcie decyzji o zadłużeniu się na wiele lat.

Według Turka nie bez znaczenia są też niskie stopy procentowe. "To przez nie oprocentowanie lokat jest tak niskie, że skłania osoby posiadające kapitał do szukania innego sposobu na zainwestowanie pieniędzy, np. zakup mieszkania na wynajem. Z drugiej strony niskie stopy procentowe oznaczają też tanie kredyty, z których Polacy w 2018 roku korzystają najchętniej od dekady" - pisze analityk.

bEIDtrbN

"Wzrost cen powyżej szczytu sprzed ostatniego kryzysu jest momentem symbolicznym, co nie oznacza jeszcze wcale, że mamy do czynienia z bańką cenową większą niż dekadę temu" - zaznacza ekspert. "Pamiętajmy, że w międzyczasie mieliśmy do czynienia z inflacją, która wyraźnie podniosła ogólny poziom cen" - tłumaczy.

Dane GUS wskazują, że mieszkania musiałyby zdrożeć jeszcze o około 25 proc., aby w ujęciu realnym poziom cen wzrósł ponad szczyt przed kryzysem, podkreśla Bartosz Turek. "Mało tego, w międzyczasie wynagrodzenia Polaków wzrosły w latach 2007-2018 o ponad połowę, a kredyty staniały o jedną trzecią" - zwraca uwagę.

Podczas gdy w sierpniu 2007 roku przeciętne RRSO kredytu hipotecznego wynosiło 6,8 proc., to dziś jest to 4,6 proc. "To pokazuje, że potencjał do dalszych wzrostów cen wciąż jest spory. Martwić może więc to, że im mocniej ceny będą rosły teraz, tym szybciej spadać będą w przypadku pogorszenia koniunktury" - stwierdza.

bEIDtrbO

"Z drugiej strony trudno spodziewać się dziś spadków cen mieszkań gdy mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy, a kredyty pozostają tanie" - podsumowuje analityk Open Finance.

bEIDtrci
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(62)
Just True
3 lata temu
Niestety ale w tym kraju lobby deweloperów jest niczym nie pohamowane. Na tym układzie tracą niestety Polacy chcący kupić mieszkanie. Nie pojęte, że taniej wybudujesz dom jak kupisz klite w bloku z motłochem nad głową.... Mam nadzieję że ta banka pęknie szybko i zakończy okradanie zwykłych ludzi. Myślę,że gdyby nie ukraincy to już by się to wszystko skończyło....
Kacper
3 lata temu
Cieszę się że mnie to nie dotyczy i 2 lata temu zdecydowałem się na kuponu mieszkania od fabryki domów w stolicy. Teraz to nie dość że mieszkań brakuje to i drogie są... deweloperzy nie nadążają z budową nowych bloków.
ala
3 lata temu
Niedługo, jak rozpocznie sie wojna nikt nie zechce kupić żadnego mieszkania. Tak jest na Ukrainie. Rynek mieszkaniowy stoi. Kupujcie mieszkania i wszystko pojdzie w gruz.
bEIDtrcj
Tr
3 lata temu
Oj jak piznie to dlugo sie nie pozbieramy a ten od stop procentowych nic z tym nie robi i odwleka moze inni podniosa stopy
Proste
3 lata temu
Mieszkania są za tanie dlatego ROSNĄ...
...
Następna strona