Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Zła sława stacji przy marketach. Pytamy ekspertów, czy jakość paliw jest na nich gorsza

228
Podziel się:

Droższe paliwo zmusza wielu kierowców do szukania punktów, gdzie uda się oszczędzić choć parę groszy na litrze.

Droższe paliwo zmusza wielu kierowców do szukania punktów, gdzie uda się oszczędzić choć parę groszy na litrze.
Droższe paliwo zmusza wielu kierowców do szukania punktów, gdzie uda się oszczędzić choć parę groszy na litrze. (REPORTER/EAST NEWS)

Stacje przy marketach oferują paliwa nawet o kilkanaście groszy tańsze. Kłopot w tym, że nie wszyscy im jednak ufają. To błąd. Jak przekonują pytani przez money.pl eksperci, jakość paliw na tych stacjach nie odbiega od normy.

Ceny na stacjach paliw od pewnego czasu pną się w górę. Droższe paliwo zmusza wielu kierowców do szukania punktów, gdzie uda się oszczędzić choć parę groszy na litrze. Sposobem na drogie paliwo może okazać się stacja przy markecie. Tam cena może być nawet o kilkanaście groszy niższa.

Wciąż nie brakuje jednak kierowców, którzy z pewną dozą obaw podchodzą do tankowania w markecie. Obawiają się, że za niską ceną kryje się równie niska jakość paliwa. Jak przekonują pytani przez money.pl eksperci, ta obiegowa opinia ma niewiele wspólnego z rzeczywistością.

- Najczęściej ta sama cysterna zaopatruje stacje przymarketowe i dalej wiezie to samo paliwo do innych np. markowych punktów sprzedaży. Nie ma więc obawy o jakość – przekonuje w rozmowie z money.pl Grzegorz Maziak, ekspert rynku paliw e-Petrol.

Jak dodaje,zarówno badania UOKiK, jak i Inspekcji Handlowej, nie potwierdzają potocznej opinii jakoby jakość paliwa na stacjach przy marketach była gorsza. - Może się okazać, że czasem jest nawet wręcz przeciwnie. Markety bowiem dbają o wizerunek i nie pozwolą sobie na taką wpadkę – zaznacza ekspert.

Stacje paliw w sieciach sklepowych 31.12.2011 31.12.2012 31.12.2013 31.12.2014 31.12.2015 31.12.2016 31.12.2017 31.03.2018
Auchan 24 24 24 25 25 25 25 25
Carrefour 44 43 43 43 43 43 43 43
E.Leclerc 12 12 12 12 12 12 16 16
Intermarche 35 41 47 51 58 62 62 63
Makro własne 6 6 6 6 6 6 6 5
Tesco 28 29 29 29 29 29 29 29
Inne 5 5 5 5 6 6 6 6
TOTAL 154 160 166 171 179 183 187 187
Źródło: POPiHN i rejestr URE

Potwierdza to również Krzysztof Romaniuk, ekspert Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). - Nie ma problemu z jakością paliw na stacjach przymarketowych - podkreśla. Dodaje również, że większości z nich zaopatrywanych jest u krajowych producentów - w Lotosie albo Orlenie lub też u dostawców certyfikowanych.

Skąd więc niższa cena?

Czym podyktowana jest więc niższa cena na stacjach z logiem marketu? To efekt polityki handlowej. Stacja paliw jest przecież jedynie dodatkiem, a nie głównym źródłem dochodu sieci.

- Sprzedaż paliw to w ich przypadku raczej forma promocji. Ma na celu przyciągnięcie klienta do sklepu. Dlatego też nie muszą na nich zarabiać – tłumaczy Grzegorz Maziak. - Cena musi być na tyle atrakcyjna, aby ściągnąć klienta do marketu nawet w odległej lokalizacji.

To dlatego, jak tłumaczy ekspert e-Petrola, cena może być o kilkanaście groszy niższa niż na innych stacjach.

Zobacz także: Jeżdżenie na gaz jeszcze tańsze. Akcyza w dół:

- Cena będzie wówczas balansować na granicy opłacalności. Sieć nie będzie dopłacać do paliw, ale też nie musi na niej zarabiać. Jej utrzymanie będzie wliczać sobie w bilans zysków marketów - wyjaśnia ekspert.

*Efekt skali *

To jednak nie jedyny powód, dla którego zapłacimy mniej przy markecie. Druga kwestia to ilość sprzedawanego paliwa. Stacje przy sklepach sprzedają rocznie nawet trzy raz więcej niż średnio inne stacje.

Krzysztof Romaniuk z POPiHN zwraca uwagę, że stacje zlokalizowane przy sklepach sprzedają bardzo dużo. Wśród wszystkich stacji stacje przy marketach stanowią trzy procent, ale udział w rynku jeśli chodzi o sprzedaż paliw to już 6,5 proc.

Źródło: POPiHN

Jak dodaje Grzegorz Maziak, przy dużym wolumenie mogą one dodatkowo wynegocjować znacznie lepsze ceny paliw u hurtowników. Ci z kolei zabiegają o współpracę z tymi stacjami.

W sumie w skali kraju stacji pali w sieciach sklepowych jest 187. Od 2011 roku ich liczba sukcesywnie rośnie. Liderem jest Intermarche, który posiada ich najwięcej, bo aż 63. Drugi w kolejności Carrefour; ma ich 43 – wynika z ostatnich danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(228)
Piasek
4 miesiące temu
Tankuje na stacjach inter Marche we Francji.Jest mały problem.sa to automaty.bardzo często nie wydają paragonu.chociaz zaznaczam o wydanie również duplikatu.Druga sprawa że nie wiadomo czy nie okradają.Poniewaz automaty obsługujące wydają ci komunikat że masz prawo zatankować na dopuszczalny debet.Bo płacisz kartą.Wydaja ci debet np 150 euro potem tankujesz np 111 euro a zablokowane środki na koncie twoim to 261 euro.Do tego mają czas 2 tyg na to.Nie będziesz w stanie ich wrzucić w koszta jeśli masz działalność.Sa bardzo długo nie widoczni.w systemach bankowych.Chyba że stać cię na reklamacje co wiozę się z kosztami.Nie wiem jak to do końca działa.Ja żeby mojej księgowej przedstawić koszta niestety muszę reklamować te transakcję w banku.Gdyz pobrania za dwukrotne a automaty nie wydają paragonów.W moim przypadku 3 krotnie.trzeba być bardzo czujnym i śledzić te transakcję.
Tadek
8 miesięcy temu
Dzisiaj kupiłem na Orlenie 95 za 6,39 i w telewizji Morawiecki mówi, że to mega tanio. Nie wiem, nie znam się. Zarobiony jestem.
obserwator
2 lata temu
silnik 1,2 TSI 110 kM tankowałem paliw przy supermarkecie. Wydawało się że jest ok do czasu kiedy musiałem zatankować paliwo i jedyną stacją była droga shell. Od tej pory w życiu nie zatankuje pod marketem chyb że z musu bo nie będzie wyjścia. Na marketowym paliwie samochód słabo wchodził na obroty i jakby drżał. Na shellu czy BP silnik jest cichszy i praktycznie bez problemu przyspiesza bez hałasu i drżenia krótko mówiąc kultura pracy jest dużo lepsza, co do spalania to wynik podobny.
sarasvati
2 lata temu
Małe stacje też oszukują. Najlepiej sprawdzać na lpg. W zbiorniku jest zawór pływkowy.Zawsze zamyka zwór przy tym samym poziomie paliwa. Do pustego wchodzi np.+- 35l. Jak mi wlali na stacji lpg ponad 37,5l to z niedowierzaniem pytam gostka, dlaczego tyle weszło? Mamy nową pompę i daje większe ciśnienie! Kłamał w żywe oczy! No cóż....życie.
ixi
2 lata temu
Na stacji przy markecie, itp, jest eurosuper 95 z Orlenu, a na stacji Orlen jest efecta 95. Wystarczy sprawdzić, które paliwo jest lepsze.
...
Następna strona