Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ceny żywności mocno w górę. I to już wkrótce

Ceny żywności mocno w górę. I to już wkrótce

Rolnicy ostrzegają przed drastycznymi podwyżkami Fot. Grzegorz Skowronek/Agencja Gazeta
Rolnicy ostrzegają przed drastycznymi podwyżkami

Nawet o 80 proc. może zdrożeć w najbliższym czasie żywność – ostrzegają rolnicy. Winnymi są susza oraz ASF.

Bochenek chleba nawet za 10 zł, a mięso droższe o 30-40 proc.? To nie jest science fiction, tylko realny scenariusz – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Związek Zawodowy Rolników RP „Solidarni” wystąpił właśnie do premiera i ministra rolnictwa o ogłoszenie w kraju klęski żywiołowej.

Rolniczy związkowcy zwracają uwagę, że w Polsce nie mamy rezerw kryzysowych i materiałowych, na co zwracał uwagę już raport NIK z 2016 r. W piśmie do rządu piszą: „Pragniemy wskazać, że liczba ofiar tej klęski jest dużo większa niż liczba zgłoszonych przypadków gospodarstw dotkniętych suszą, ponieważ wielu rolników nie składa wniosków szkodowych, nie wierząc w ich skuteczność”.

Protest rolników w Warszawie. "Przeciwko bezsilności państwa"


 

To dlatego maja czekać nas podwyżki. – Giełdowa cena pszenicy wzrosła o ok. 200 zł za tonę, a to oznacza 38-proc. podwyżkę. Szacujemy, że cena bochenka chleba już niebawem sięgnie 8-10 zł. To samo będzie z drobiem, wieprzowiną i wołowina, która zdrożeje radykalnie, o 30-40 proc., bijąc konsumenta po kieszeni – ostrzega Marcin Bustowski, szef „Solidarnych”.

Ministerstwo Rolnictwa uspokaja jednak, że szacunki strat jeszcze się nie zakończyły. A bez tego pomoc dla rolników, która jest już przygotowana.

Bustowski odpowiada, że straty w związku z suszą w Niemczech ocenia się na 5 mld zł. W Polsce, gdzie była ona bardziej dotkliwa, wstępnie mówi się o 1 mld. Ostrzega on, że związek ma sygnały, że brakuje już pszenicy, bo wyjeżdża ona za granicę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

rolnicy, żywność
Czytaj także
Polecane galerie
ko
2018-09-17 01:02
Chleb jest nie zdrowy. Zamiast mięsa proponuję rybkę. I po Waszym kryzysie ....
Zygmunt
2018-09-07 09:39
Redaktor specjalista od cen!!!-o bochenku chleba pisze co tydzień!!!!Mąka to jeden ze składników ceny chleba stąd wzrost o 1,-zl to maksimum!!!!!!
Hans
2018-09-05 23:04
Mieszczuchy wyrzucają 30% żywności, kupują tańsze świństwa w dyskontach, a potem zapychają tym śmietniki. Czas z tym skończyć- żadnego szacunku dla chleba i czyjejś pracy
Pokaż wszystkie komentarze (620)