Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ceny gruntów rolnych nadal należą tu do najniższych w kraju

0
Podziel się:

W 2012 roku w woj. lubuskim średnia cena gruntu rolnego w zasobach ANR ukształtowała się na poziomie 12 tys. 714 zł za 1 hektar.

Ceny gruntów rolnych nadal należą tu do najniższych w kraju
(B4bees/CC BY 2.0/Flickr)

W 2012 roku w woj. lubuskim średnia cena gruntu rolnego w zasobach Agencji Nieruchomości Rolnych ukształtowała się na poziomie 12 tys. 714 zł za 1 hektar i należała do najniższych w kraju. Była niższa o prawie 8 tys. zł od średniej ceny w Polsce.

Od wielu lat ceny w woj. lubuskim plasują się na jednym z najniższych poziomów w kraju. Trzeba przy tym zaznaczyć, że gleby nie należą do najlepszych.

_ - Dla porównania w 2011 r. nasz oddział sprzedał ponad 12 tys. hektarów gruntów uzyskując średnią cenę gruntu rolnego na poziomie 11 tys. 396 zł za 1 hektar. Jest zatem wyraźna tendencja wzrostowa cen i spodziewamy się, że w 2013 roku zostanie ona utrzymana _ - powiedział Cyryl Hurka z Oddziału Terenowego ANR w Gorzowie.

W ubiegłym roku oddział w Gorzowie sprzedał prawie 11,5 tys. ha gruntów na podstawie 1288 umów sprzedaży, uzyskując za nie prawie 152,5 mln zł.

Nabywcami byli głównie rolnicy prowadzący gospodarstwa rodzinne realizujący prawo pierwszeństwa nabycia, jakie przysługuje dzierżawcom gruntów rolnych Skarbu Państwa.

_ Od kilku lat właśnie ta forma sprzedaży dominuje _ - dodał Hurka.

Dla porównania najwyższe ceny uzyskano w województwach: dolnośląskim - 32,7 tys. zł/ha, wielkopolskim - 27,9 tys. zł/ha i opolskim - 23,9 tys. zł/ha.

W tym roku ANR planuje wystawić do przetargów większą powierzchnię gruntów niż w latach ubiegłych, co jest rezultatem wyłączeń części gruntów z dużych obszarowo dzierżaw. Umożliwiają to zapisy ustawy z 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

W Lubuskiem nowych umów dzierżawy zawiera się niewiele i obejmują one zwykle grunty, których w chwili obecnej nie można przeznaczyć do sprzedaży, np. ze względu na nieuregulowaną sytuację planistyczną, planowane inwestycje celu publicznego, itp.

W 2012 r. zawarto umowy dzierżawy na łączną powierzchnię jedynie 1,3 tys. ha. Średni roczny czynsz dzierżawny wyniósł w ub. roku ok. 623 zł za ha (7,72 dt pszenicy z 1 ha). W przypadku umów zawartych w 2012 roku średnia cena dzierżawy wzrosła ponad dwukrotnie. W regionie ziemię od Agencji dzierżawią zarówno gospodarstwa rodzinne, jak i wielkotowarowe.

Oddział ANR w Gorzowie, obejmujący całe woj. lubuskie, posiada w swoim zasobie ponad 140,6 tys. ha gruntów, w tym w dzierżawie znajduje się ok. 88,5 tys. ha. W 2012 roku z tytułu dzierżaw w Lubuskiem do ANR wpłynęło 27 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Protestujący coraz bliżej porozumienia Częściowym ustaleniem rozwiązań prawnych, dotyczących obrotu ziemią rolniczą z zasobów ANR zakończyło się w piątek późnym popołudniem w Szczecinie spotkanie protestujących rolników i przedstawicieli resortu rolnictwa.
Rolnicy protestują. Ziemię kupują "słupy"? - _ Izby Rolnicze mają sprawować praktyczną kontrolę nad sprzedażą państwowych gruntów _ - zapowiedział minister rolnictwa Stanisław Kalemba
Klientami McDonald's i Biedronka. Kto teraz? Agencja Nieruchomości Rolnych oferuje nie tylko ziemię rolną, ale także grunty o charakterze inwestycyjnym czy rekreacyjnym.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)