Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ceny mieszkań. Wzrosty nawet o blisko 20 procent

0
Podziel się:

W październiku transakcyjne ceny mieszkań w ujęciu rocznym wzrosły o 7,6 procent - wynika z analizy rynku.

Ceny mieszkań. Wzrosty nawet o blisko 20 procent
(Maszewski/Reporter)
bEshalDp

W październiku transakcyjne ceny mieszkań spadły w największych miastach Polski średnio o 0,05 proc. miesiąc do miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosły o 7,6 proc. - wynika z indeksu opracowanego na podstawie transakcji klientów Open Finance i Home Broker.

Wzrosła też liczba transakcji na rynku mieszkań. W październiku było ich o ponad 30 proc. więcej niż w czerwcu.

W ciągu roku średnie transakcyjne ceny mieszkań najbardziej wzrosły w Katowicach (o ponad 17 proc.), Krakowie (o ponad 13 proc.) i Białymstoku (o ponad 10 proc.). Największe spadki były w Gdyni (o prawie 15 proc.) i Łodzi (o 4,3 proc.).

bEshalDr

W porównaniu z wrześniem br. transakcyjne ceny lokali najbardziej wzrosły w Katowicach - o ponad 11 proc. i Białymstoku - o 3,9 proc., a najbardziej spadły w Toruniu - o 4,6 proc. i Gdyni - o 3,3 proc.

Analityk Home Broker Marcin Krasoń podkreślił, że poprawie sytuacji na rynku nieruchomości sprzyjają m.in. obniżone w ostatnim czasie przez Radę Polityki Pieniężnej stopy procentowe. Dzięki temu oprocentowanie kredytów hipotecznych jest atrakcyjne, w odróżnieniu od niekorzystnego oprocentowania lokat. _ Z jednej strony mamy grupę klientów, których do inwestycji w nieruchomości zachęca tanie finansowanie z banku, a z drugiej strony na rynek wchodzą osoby z gotówką, które nie mają ochoty przedłużać lokat na 2,5 lub 3 proc. _ - podkreślił.

Według Krasonia wchodząca w życie od przyszłego roku nowa Rekomendacja S Komisji Nadzoru Finansowego, wprowadzająca obowiązkowy 5-proc. wkład własny do każdego kredytu, może spowodować zastój na rynku nieruchomości i spadek cen, zwłaszcza w pierwszych miesiącach roku.

bEshalDS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)