Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny nowych mieszkań znacząco w górę.

0
Podziel się:

W większości większych miast, ceny były wyższe niż jeszcze przed wakacjami.

Ceny nowych mieszkań znacząco w górę.
(Reporter)
bEswqUjV

W III kw. br. średnie ceny mieszkań oferowanych przez deweloperów na rynkach większości przeanalizowanych miast były wyższe niż trzy miesiące wcześniej, bądź utrzymały się na dotychczasowych poziomach. Na części z nich ceny są już wyższe niż przed rokiem.

Spadek ceny średniej na przestrzeni badanego kwartału został odnotowany jedynie we Wrocławiu, gdzie wyniósł on 1,4 proc.. Co więcej, jest to również jedyny rynek, na którym zmiana w ujęciu rocznym była bardzo znacząca.

Średnia cena w stolicy Dolnego Śląska wynosząca obecnie 5 915 zł/mkw. jest bowiem niższa o ponad 6 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed roku. Warto dodać, iż średnia cena mieszkań deweloperskich we Wrocławiu spada sukcesywnie od kilku lat przekładając się na skumulowany efekt, który trudno nie zauważyć.

bEswqUjX

W ciągu ostatnich trzech lat średnia cena mieszkań na rynku pierwotnym spadła w tym mieście już o ponad 20 proc.. Naturalnie w tym czasie istotnie zmienił się również sam rynek mieszkań deweloperskich we Wrocławiu, a w szczególności oferowany na tym rynku produkt, który obecnie w znacznie większym stopniu stanowią tanie mieszkania w standardzie popularnym.

Stabilizacja średniej ceny mieszkań odnotowana została na jednym z największych i najdroższych rynków pierwotnych, czyli w Krakowie. Na pozostałych rynkach poddanych badaniu średnie ceny na przestrzeni III kw. br. wzrosły. Najmocniej w Poznaniu, gdzie wzrost średniej ceny w ujęciu kwartalnym wyniósł 3,1 proc.. W stolicy średnia cena mieszkań oferowanych przez deweloperów wzrosła o 1,5 proc. kw./kw., a w Gdańsku o 1 proc. kw./kw.

##Średnia cena 1 mkw. mieszkań deweloperskich na koniec III kw. 2013 roku
Lokalizacja cena w zł/mkw.
Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A .
Warszawa 8388
Kraków 6736
Wrocław 5915
Poznań 6401
Gdańsk 5830

W ujęciu rocznym na większości rynków pierwotnych średnie ceny mieszkań pozostają jednak wciąż niższe. Pomijając przytaczany wcześniej Wrocław różnice nie są już jednak bardzo znaczące i sięgają od -1 proc. w Krakowie do -1,9 proc. w Gdańsku.

bEswqUkd

Na tle analizowanych miast wyróżnia się Warszawa, w której średnia cena po wzroście odnotowanym w obecnym kwartale do poziomu 8 388 zł/mkw. jest wyższa już o 2 proc. niż rok wcześniej. Wyższy niż jeszcze 12 miesięcy wcześniej jest również poziom średniej ceny w Poznaniu. Po dużym wzroście odnotowanym w badanym kwartale, poziomowi średniej ceny w tym mieście jest już bliżej do analogicznej wartości w Krakowie, niż tak jak miało to miejsce przez długi czas we Wrocławiu.

Znajdź najtańszy kredyt hipoteczny

Jakiej kwoty kredytu potrzebujesz? ZOBACZ OFERTY; )

Czytaj więcej w Money.pl

bEswqUky
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)