Notowania

ceny paliw
08.04.2012 17:55

Ceny paliw nadal będą rosły. Zobacz prognozy analityków

Obecnie płacimy 15 procent więcej niż przed rokiem. Dla porównania, ceny w Niemczech wzrosły o zaledwie 4 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

W najbliższym tygodniu za litr benzyny bezołowiowej 95 możemy zapłacić od 5,87 do nawet 5,98 złotego. Ceny litra oleju napędowego mogą sięgnąć 5,73-5,85 zł, a autogazu LPG 2,80-2,89. Za bezołowiową 98 zapłacimy 5,99-6,13 - prognozują analitycy rynku paliw.

Analitycy BM Reflex przypominają, że jeszcze w ubiegłym roku zastanawiano się, czy na Święta Wielkanocne 2011 roku ceny benzyny przebiją poziom 5 zł za litr. Dzisiaj coraz bardziej realny staje się już poziom 6 zł za litr.

- _ Obecnie w kraju za litr benzyny Pb95 płacimy średnio 5,87 zł za litr i jest to prawie 80 groszy (15 procent) więcej niż przed rokiem. W tym roku drożej jest w całej Europie. Ceny benzyny w UE w skali roku wzrosły ponad 12 procent _ - stwierdzili eksperci BM Reflex.

- _ Zdecydowanie mniej podwyżki cen odczują nasi sąsiedzi. W Niemczech ceny wzrosły o 4 proc., w Czechach i Słowacji o 8 proc. We Włoszech natomiast ponad 22 proc. i jest to najwyższy wzrost cen spośród wszystkich krajów UE _ - dodali.

Z kolei analitycy e-petrol.pl stwierdzili, że jedynym paliwem, które potaniało ostatnio na polskich stacjach, jest autogaz z ceną 2,83 zł za litr.

- _ Gwałtowne skoki jego cen hurtowych mogą niebawem spowodować, że i ten bastion niskich cen nie zostanie utrzymany. Dla paliw tradycyjnych także trudno wskazywać górne limity, te bowiem coraz częściej muszą być korygowane przez analityków _ - ocenili.

Czytaj więcej w Money.pl
Diesel tańszy od benzyny i 6 zł za litr już wiosną? Są stacje, na których olej napędowy jest tańszy niż benzyna. Analitycy prognozują, czy taki trend się utrzyma i ile będziemy płacić wiosną.
Paliwo po sześć złotych za litr? Niemożliwe, będzie po 5,89 zł Cena ropy naftowej lada dzień sięgnie rekordu. Zobacz, jak to odbije się na kieszeniach kierowców.
Tagi: ceny paliw, paliwa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz