Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ceny w górę, mocniej niż przewidywano

0
Podziel się

Ceny wzrosły we wrześniu o 0,6 proc. Najwięcej podrożała żywność i odzież.

Ceny w górę, mocniej niż przewidywano
(Premshree Pillai/CC/Flickr)
bEaeGQGd

*Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły o 2,5 proc. w stosunku do września 2009 roku, a w porównaniu z sierpniem wzrosły o 0,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.*

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że w ujęciu dwunastomiesięcznym ceny towarów i usług wzrosły we wrześniu o 2,3 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 proc.

W ubiegłym miesiącu największy wzrost odnotowano w kategorii _ paliwa do prywatnych środków transportu _ - o 7,1 proc. rok do roku, _ żywność i napoje bezalkoholowe _ - o 4,3 proc. rok do roku, w tym żywność o 4,7 proc. oraz _ transport _ i _ użytkowanie mieszkania i nośniki energii _ ogólnie - po 3,8 proc rok do roku, a same nośniki energii o 4,2 proc., jak wynika z tabeli opublikowanej przez GUS.

bEaeGQGf

Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki cen żywności (o 2 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 2,6 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,42 pkt proc. i o 0,12 pkt proc. Spadek opłat w zakresie rekreacji i kultury (o 0,5 proc.), a także transportu (o 0,2 proc.) obniżył ten wskaźnik odpowiednio o 0,04 pkt proc. i 0,02 pkt proc., podał GUS.

_ - Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie [2,5 proc. - ISB] miały podwyżki cen żywności (o 4,7 proc.) oraz opłat związanych z mieszkaniem (o 3,2 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,01 pkt proc. i 0,81 pkt proc. Spadek cen odzieży i obuwia, a także opłat w zakresie rekreacji i kultury obniżył wskaźnik w tym okresie odpowiednio o 0,15 pkt proc. i 0,08 pkt proc. _ - czytamy dalej w komunikacie.

bEaeGQGG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)