Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny ziemi w Polsce wzrosły o 361 procent

0
Podziel się:

Największe wzrosty odnotowano w Rumunii - 1817 proc., na Węgrzech - 818 proc. i w Brazylii - 568 proc.

Ceny ziemi w Polsce wzrosły o 361 procent
(AndreasReh/iStockphoto)
bETKPxUB

Średnio o 411 proc. zdrożała na świecie ziemia rolna w latach 2002-2010 - wynika z raportu firmy Savills. Największe wzrosty w tym czasie odnotowano w Rumunii - 1817 proc., na Węgrzech - 818 proc. i w Brazylii - 568 proc. W Polsce ziemia rolna zdrożała o 361 proc.

Według firmy Savills, globalnej spółki świadczącej usługi w branży obrotu nieruchomościami, w naszym regionie, i to nie tylko w Rumunii i na Węgrzech, można było zaobserwować szybkie tempo wzrostu cen ziemi rolnej.

_ To właśnie Europa Środkowa i Wschodnia była regionem, w którym grunty te drożały najszybciej na świecie _ - napisano w najnowszym raporcie firmy Savills.

bETKPxUD

Według niej, światowy indeks cen ziemi rolnej wzrósł od 2002 r. z poziomu 100 do 511 punktów. W naszym regionie sięgnął on w tym czasie 758 punktów. Szybkim tempem wzrostu cen charakteryzowała się również Ameryka Południowa (599 p.). Najmniej z kolei grunty rolne podrożały w tym czasie w Ameryce Północnej (195 p.) i Europie Zachodniej (235 p.). W Polsce ziemia rolna w latach 2002-2010 zdrożała o 361 proc., czyli w tempie poniżej średniej światowej. _ Wpisujemy się w ogólnoświatową tendencję, którą nadal będziemy mogli obserwować w najbliższych latach _ - napisano w informacji.

Według firmy Savills, najszybciej ziemia rolna drożała w Polsce w latach następujących bezpośrednio po akcesji do Unii Europejskiej.

_ Jednak nawet po 2008 r., kiedy to korekta dotknęła wiele segmentów rynku nieruchomości, ziemia rolna wciąż zyskiwała na wartości. Zmieniło się jedynie tempo tego procesu. Według Agencji Nieruchomości Rolnych tylko w zeszłym roku grunty rolne zdrożały średnio o 12 proc. Przyśpieszenia tempa wzrostu cen można się również spodziewać z powodu zniesienia ostatnich barier administracyjnych w Polsce, występujących przy zakupie ziemi rolnej przez obcokrajowców z terenu Wspólnoty. Nastąpić ma to już w 2016 r. _ - wynika z raportu.

Czytaj więcej w Money.pl
Ziemia w Polsce droga jak na Zachodzie? Zobacz co nas czeka Za dalszym wzrostem cen ziemi rolnej w Polsce przemawia wiele czynników. Oto opinie ekspertów.
Rekord sprzedaży. Ceny szybko w górę Rosnące zainteresowanie przetargami organizowanymi przez Agencję Nieruchomości Rolnych przełożyło się na wzrosty cen transakcyjnych.
Załamanie w nieruchomościach? Tu ciągle trwa hossa Od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, ceny gruntów rolnych nieustannie rosną.
bETKPxVe
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)