Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE jednak dogadała się z Kanadą. Zwołali ważny szczyt w Brukseli ws. CETA

20
Podziel się:
UE jednak dogadała się z Kanadą. Zwołali ważny szczyt w Brukseli ws. CETA
(Bartosz KRUPA)

W Brukseli liderzy europejskich instytucji i premier Kanady podpiszą umowę o wolnym handlu. Ceremonia odbędzie się na unijno-kanadyjskim szczycie. Początkowo miał on się odbyć w czwartek, ale przełożono go, bo Walonia, która jest jednym z belgijskich regionów, utrzymywała weto.

aktualizacja 12:30

Szczyt rozpoczął się z opóźnieniem. W jego trakcie podpisana ma zostać umowa handlowa CETA. Premier Kanady Justin Trudeau (na zdjęciu) przybył do Brukseli 1,5 godziny później niż planowano z powodu kłopotów z samolotem.

"To ważny dzień dla UE i Kanady. W umowie CETA ustalamy międzynarodowe standardy, które będą także respektowane przez innych w pozostałych negocjowanych porozumieniach" - powiedział szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przed rozpoczęciem szczytu.

Szczyt Unia-Kanada początkowo planowany był na miniony czwartek. Spotkanie zostało jednak odwołane, bo umowie CETA sprzeciwiał się belgijski francuskojęzyczny region Walonia; rząd federalny Belgii potrzebował zgody wszystkich regionów i wspólnot językowych, by podpisać porozumienie. W czwartek po południu belgijski rząd i regiony osiągnęły jednak kompromis, zaakceptowany w piątek przez parlament Walonii.

Deklarację, która będzie dołączona do unijno-kanadyjskiej umowy w sobotę podpisał minister spraw zagranicznych Belgii Didier Reynders. - To bardzo ważna uważna, myślę że najlepsza od czasu powstania Unii Europejskiej z najwyższymi standardami regulacyjnymi - powiedział szef belgijskiej dyplomacji.

Podobnego zdania jest komisarz do spraw handlu Cecilia Malmstroem. - Porozumienie z Kanadą jest bardzo nowoczesne, daje natychmiastowe gospodarcze korzyści - dodała komisarz.

Zgodnie z kompromisem Belgia zwróci się do unijnego Trybunału Sprawiedliwości o ocenę legalności przewidzianego w umowie CETA systemu arbitrażu inwestycyjnego (Investment Court System - ICS), który ma rozwiązywać spory na linii państwo-inwestor. Ten arbitraż uznawany jest przez przeciwników CETA za wzmocnienie wpływu wielkich korporacji na prawodawstwo w krajach unijnych. Tego dotyczyły też najważniejsze zastrzeżenia Walonii.

W uzgodnionej deklaracji, dołączonej do CETA, Belgia zastrzegła też sobie prawo do uruchomienia, "w razie nierównowagi rynkowej", klauzuli ochronnej dotyczącej importu produktów rolnych. W deklaracji zaznaczono też, że CETA nie ma wpływu na unijne przepisy dotyczące autoryzacji i wprowadzania na rynek produktów modyfikowanych genetycznie (GMO).

W piątek późnym wieczorem wszystkie kraje Unii dały zielone światło dla podpisania umowy z Kanadą, a szef rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział szczyt UE-Kanada na niedzielę.

Co oznacza umowa o wolnym handlu dla UE i Kanady?

Umowa o wolnym handlu Unii z Kanadą eliminuje 98 procent ceł na towary, dopuszcza firmy do przetargów publicznych i otwiera rynek usług finansowych.Tworzy też m.in. ramy dla ułatwienia wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych.

Na początku przyszłego roku część jej zapisów, dotyczących ceł, zacznie być stosowana tymczasowo. Dopiero po zakończeniu ratyfikacji przez parlamenty krajów UE, w życie wejdzie całość porozumienia, wraz z częścią inwestycyjną.

Nie brakowało obaw i sprzeciwów

W sobotę dziennikarze pytali Marka Magierowskiego szefa prezydenckiego biura prasowego, czy to dobrze dla Unii Europejskiej i Polski, że udało się osiągnąć porozumienie o wolnym handlu między UE a Kanadą.

- W przypadku CETA warto podkreślić, że w tej umowie jest mnóstwo zastrzeżeń, obostrzeń, które obalają niektóre mity narosłe wokół tego układu, dotyczących między innymi żywności genetycznie modyfikowanej. Kanada jest jednym z największych eksporterów na świecie tego typu żywności, natomiast Unia Europejska ma swoje przepisy i te przepisy zostały uwzględnione także w tej umowie - powiedział. - Absolutnie nie należy się obawiać, że teraz z dnia na dzień tego typu żywność zaleje rynki europejskie czy polskie - wskazał. Zaznaczył jednocześnie, że "zawsze, kiedy są podpisywane tego typu umowy handlowe, trudno jest zadowolić wszystkich ich uczestników".

Odnosząc się do obaw polskich producentów żywności związanych z wejściem w życie umowy CETA, Magierowski powiedział, że umowa nie stanowi dla nich zagrożenia, "a wręcz przeciwnie; otwiera się duży rynek kanadyjski".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
Twoje imie
7 lat temu
Chyba raczej polski rynek zostaje otwarty dla kanadyjskich koncernow. To jest umowa DLA WIELKICH KONCERNOW, a nie DLA firm.
polak
7 lat temu
A ile ludności ma ta Kanada, 35 mln. Co tam można sprzedać z takiej Unii która liczy ponad 500 mln ludzi. Myślę że jest to furtka do tego by otworzyć się na USA!
imie....
7 lat temu
No i koniec z polskimi (i nie tylko) producentami czy exporterami. Koncerny Canadyjskie i USA zasypie rynek sztucznym syfem....a tu polski rolnic (raczej dzialkowiec) w porownaniu z Kanadyjskimi koncernami...robi sobie nadzieje ze bedzie exportowal swoje produkty do Canady hahaha
Kozak
7 lat temu
Napiszcie ile dostaliście od korporacji za CETA
azja73
7 lat temu
Tu wszystko rozbija sie o temat podzialu dobr, bogaty bedzie bogatszy a biedny biedniejszy, najbogatsi ludzie na swiecie bez problemu mogli by sie podzielic majatkiem, w sensie uczciwie placic za wykonana prace, ale to ograniczyloby ich wladze, chyba nikt niema zludzen ze to rzady panstw sprawuja wladze, oni tylko wykonuja polecenia