Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartłomiej Ciszewski
|

Chicago: Powstała największa giełda świata

0
Podziel się:

Akcjonariusze giełdy towarowej Chicago Board of Trade zgodzili się na fuzję z Chicago Mercantile Exchange.

Chicago: Powstała największa giełda świata
(PAP / EPA)

Akcjonariusze giełdy towarowej Chicago Board of Trade zgodzili się na fuzję z Chicago Mercantile Exchange. Wartość transakcji - 11,3 mld dolarów.

Tym samym zakończyła się trzymiesięczna rywalizacja amerykańskich parkietów. Stawka była niemała - stworzenie największej giełdy kontraktów terminowych na świecie.

Obie spółki będą występować pod nazwą CME Group. Kontrakty będą obejmowały bardzo szeroki zakres: od indeksów giełdowych, poprzez obligacje rządowe, po zboże.

_ CBOT rozpoczęła działalność w 1848 roku. Handlowała kontraktami na mąkę i siano. _

CME wygrała wyścig, chociaż Intercontinental Exchange z Atlanty złożyła nieco wyższą ofertę 11,8 mln dol. Na walce zyskali akcjonariusze CBOT. Intercontinental zmusił CME do podbicia ceny o 300 proc.

„Ta fuzja jest o wiele bardziej sensowna niż oferta jakiejkolwiek innej giełdy. Nie wyobrażam sobie bardziej doskonałej sytuacji”, powiedział przed głosowaniem Will Vicars, dyrektor zarządzający funduszu Caledonia Investments, największego udziałowca CBOT.ZOBACZ TAKŻE:
USA: Powstanie giełdowy gigantGiełdy połykają giełdy

Fuzja łączy dwie instytucje z Chicago, które od ponad stu lat konkurowały na rynku handlu derywatami. Zarząd CBOT nie wahał się poprzeć fuzji z lokalnym rywalem. Obie strony nie mają wątpliwości, że zyskają na konsolidacji. Ale czy nie stracą klienci obu platform? Departament Sprawiedliwości USA zatwierdził fuzję już w zeszłym miesiącu. Stwierdził, że nie stanowi zagrożenia dla konkurencji na rynku.

Co ciekawe akcje z pozoru przegranej giełdy Intercontinental poszybowały w górę. Spekuluje się, że teraz spółka skoncentruje się na przejęciu giełdy towarowej w Nowym Jorku, czyli największy rynek surowców energetycznych na świecie.

| Od masła do kontraktów na instrumenty finansowe |
| --- |
| CBOT rozpoczęła działalność w 1848 roku. Handlowała kontraktami na mąkę i siano. Spółka sfinansowała trzy regimenty piechoty i baterię artylerii dla wojsk Unii podczas wojny secesyjnej. W 1865 roku giełda opracowała standard kontraktu terminowego – nazywany „future”. Natomiast CME rozpoczęła działalność w 1898 roku jako giełda masła i jejek (Chicago Butter and Egg Board). Po dwudziestu latach zmieniła nazwę. Obie giełdy jako pierwsze wprowadziły w latach 1970. kontrakty terminowe na instrumenty finansowe. Pomysł opracował najsłynniejszy ekonomista z Chicago - zmarły w zeszłym roku Milton Friedman. W 1981 roku CME wprowadziło kontrakty terminowe na eurodolary (Eurodollar futures), denominowane w dolarach trzymanych w zagranicznych bankach. Według CMO papiery te stały się w 2002 roku najbardziej chodliwymi kontraktami na świecie. |

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)