Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chińczycy wybudują nam autostrady?

0
Podziel się:

Rocznie potrafią wybudować nawet 8 tys. kilometrów autostrad. Oprócz sprzętu i robotników przywożą też materiały budowlane. 10 firm z" Chin, Korei Południowej, USA i Kanady staje do walki o budowę polskiej sieci dróg.

Chińczycy wybudują nam autostrady?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Rocznie potrafią wybudować nawet 8 tys. kilometrów autostrad. Oprócz sprzętu i robotników przywożą też materiały budowlane. 10 firm z" Chin, Korei Południowej, USA i Kanady staje do walki o budowę polskiej sieci dróg - piszą "Super Nowości".

A jest o co walczyć. W latach 2008-2012 na drogi wydamy ponad 120 mld złotych. Tymczasem szacuje się, że w Polsce brakuje wykonawców do realizacji nawet 40 proc. dróg i autostrad.

W tej sytuacji postanowiono sięgnąć po pomoc z zewnątrz. Jako pierwsze zgłosiły się firmy z Chin. Po nich z Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Z dwiema dużymi korporacjami podpisano już listy intencyjne.

ZOBACZ TAKŻE:
Walka z oligarchami kosztuje nas miliony
"Firmy zainteresowane budową to prawdziwi "giganci" w swej branży" - podkreśla Andrzej Maciejewski, rzecznik prasowy w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie.

"Jeżeli do tej pory w Polsce autostrady budowano w odcinkach dwudziesto-, trzydziestokilometrowych, to potencjalni wykonawcy, np. z Chin, będą budować przeszło stukilometrowe odcinki w ramach jednego kontraktu" - dodaje rzecznik.

Na razie trwają rozmowy z przedstawicielami firm o warunkach, na jakich zagraniczne firmy będą działać w Polsce. "Na pewno będą musiały otwierać swoje przedstawicielstwa, stawać do przetargów na warunkach ogólnych, zapewniać sobie całe zaplecze techniczne i gospodarcze. Także oprócz swoich pracowników muszą zatrudniać Polaków" - wylicza Maciejewski.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)