Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chińczyk kupił w Burgundii prestiżową winnicę za 8 mln euro

0
Podziel się:

W ostatnim czasie dochodzi do licznych zakupów francuskich winnic. Powierzchnie sprzedawanych winnic podwoiły się w ciągu 20 lat, a średnia cena za hektar potroiła.

Chińczyk kupił w Burgundii prestiżową winnicę za 8 mln euro
(ValentynVolkov/iStockphoto)

Chiński inwestor kupił za rekordową kwotę 8 mln euro, mimo mobilizacji lokalnych plantatorów winorośli, zamek Gevrey-Chambertin wraz z dwoma hektarami winnic produkujących prestiżowe wino - poinformował w środę przewodniczący burgundzkich właścicieli winnic.

Zamek Gevrey-Chambertin z XII wieku należał do kilku członków francuskiej rodziny; w kwietniu-maju sprzedali oni tę wyjątkową nieruchomość wraz z 2-hektarową winnicą chińskiemu właścicielowi kasyn w Makau, którego nazwiska nie ujawniono.

Według Jean-Michela Guillon, przewodniczącego syndykatu plantatorów winorośli z okolic Gevrey-Chambertin, początkowo profesjonaliści wycenili winnicę na 3,5 mln euro. Plantatorzy przedstawili propozycję odkupienia jej najpierw za 4 mln euro, a następnie za 5 mln, ale ich oferta została odrzucona, ponieważ Chińczyk gotów był wyłożyć 8 mln euro.

Guillon wyraził obawy, że zakup zamku i winnic Gevrey-Chambertin oznacza początek fali inwestorów zagranicznych w Burgundii; jedną z winnic, o powierzchni 5 hektarów, w Gevrey nabył niedawno Kanadyjczyk.

Gevrey-Chambertin to jedna z najbardziej szacownych winnic burgundzkich. Zamek produkuje rocznie 10-12 tys. butelek wina. W ostatnim czasie dochodzi do licznych zakupów francuskich winnic. Powierzchnie sprzedawanych winnic podwoiły się w ciągu 20 lat, a średnia cena za hektar potroiła - wynika z badań opublikowanych w czerwcu przez specjalistyczną sieć branżową Vinea.

Francuzi nadal pozostają na tym rynku głównymi inwestorami (60 proc.), ale na rynek wchodzi dynamicznie nowa generacja biznesmenów, zwłaszcza z Chin, która ma apetyt głównie na winnice bordoskie.

Czytaj więcej w Money.pl
Francuz zostanie wydany stronie chińskiej? - _ Możemy go trzymać przez 60 dni _ - powiedział zastępca komendanta głównego kambodżańskiej policji Sok Phal.
Masowo podrabiają francuskie wina. Unia zła Chiński rynek pełen jest podróbek wysokiej jakości win. Szczególnie poszkodowani są francuscy producenci, zwłaszcza z rejonu Bordeaux.
To oni chcą wykupić francuskie winnice Chińczycy zakochali się we francuskim winie, zwłaszcza z regionu Bordeaux. Już 12 obywateli Państwa Środka kupiło własne chateau, a chętnych jest znacznie więcej.
wiadomości
strategie firm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)